Wiadomości z Otwartej Rzeczpospolitej

2024/05/13

XX Publiczna Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego

„Kłopot polega na tym, że sposób postrzegania jest zarazem sposobem niedostrzegania.”

Karol Modzelewski

 

XX Publiczna Debata

Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

dedykowana pamięci

Karola Modzelewskiego

Wojny wokół nas

Z Michałem Bilewiczem, Konstantym Gebertem  i Agnieszką Lichnerowicz rozmawia Magdalena Kicińska

Debatuje publiczność.

28 maja (wtorek), godz. 17:45, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Scena Kameralna (wejście od ul. Sewerynów)

Wstęp wolny.

W debacie można uczestniczyć za pośrednictwem internetu w godz. 18:00 – 20:00

www.otwarta.org  www.teatrpolski.waw.pl  www.naŻywo.net

Wydarzenie na Facebooku

Patroni medialni:

Liberte!, Kultura Liberalna

2024/05/13

Sprawozdania za rok 2023

Zgodnie z zasadami obowiązującymi Organizacje Pożytku Publicznego podajemy do wiadomości sprawozdania za okres od stycznia do grudnia 2023 roku. Sprawozdania – merytoryczne, skarbnika oraz finansowe – zostały zatwierdzone przez Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków i Członkiń Otwartej Rzeczpospolitej – Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii w dniu 11 maja 2024 roku.

Sprawozdanie merytoryczne Zarządu Głównego za rok 2023

Sprawozdanie skarbnika za rok 2023

Sprawozdanie finansowe za rok 2023

2024/05/06

Zygmunt Saloni – Jan Baudouin de Courtenay o kwestii narodowości

Prezentujemy tekst prof. Zygmunta Saloniego, językoznawcy z Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW, w którym omawia poglądy Jana Baudouina de Courtenay w kwestii narodowości.

Wielki polski lingwista Jan Baudouin de Courtenay wielokrotnie poruszał kwestię narodowości i związanych z nią problemów. Wypowiedział się zwięźle: „Jeśli ktoś ściśle przestrzega wolności sumienia i szanuje godność człowieka, może świadomie nie identyfikować się z żadną narodowością, jak również może świadomie zaliczyć się i emocjonalnie przynależeć do dwóch lub więcej narodowości.” W czasach carskich promował ideę federalizacji Imperium Rosyjskiego i przyznania autonomii innym narodom; w niepodległej Polsce bronił praw mniejszości narodowych. Dzięki swojemu odważnemu i konsekwentnemu podejściu de Courtenay zyskał wielki szacunek wśród ludzi. W 1922 roku został nominowany przez przedstawicieli mniejszości narodowych jako kandydat na prezydenta Polski.

Z. Saloni – Jan Baudouin de Courtenay o kwestii narodowości

2024/05/01

#20latPLwUE

20 lat temu, 1 maja 2004 roku, razem z dziewięcioma innymi państwami Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tym samym zostaliśmy pełnoprawnymi członkami wielkiej europejskiej rodziny. Rodziny solidarności, wspólnych wartości, bezpieczeństwa, tolerancji.

Świętujmy ten dzień razem!

#20latPLwUE, #BezpieczniRazem, #DobrzeŻeRazem

2024/04/30

Buduj z nami Otwartą Rzeczpospolitą!

Od 25 lat Otwarta Rzeczpospolita przeciwdziała nienawiści w przestrzeni publicznej. Składamy zawiadomienia do prokuratury, skutecznie blokujemy koncerty grup nazirockowych, piętnujemy nienawistne głosy osób publicznych.

Chcesz żyć w społeczności wolnej od uprzedzeń, szanującej drugiego człowieka, upominającej się o jego godność?

Przekaż 1,5 % na wsparcie naszej działalności.

Możesz zrobić to na dwa sposoby:

Pierwszy z nich to samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i wpisanie w odpowiednią rubrykę naszego numeru KRS 0000123605.

Drugi sposób to skorzystanie ze strony podatki.gov.pl.
– Jeśli po raz pierwszy korzystamy z portalu i chcemy wesprzeć Otwartą Rzeczpospolitą musimy wpisać numer KRS 0000123605.
– Jeśli wspieramy ją ponownie musimy sprawdzić czy numer KRS jest poprawny.
– Możemy również dokonać zmiany wspieranej organizacji i zatwierdzić zmiany.

2024/04/24

Polska wciąż łamie prawa człowieka. Sekretarz stanu USA przedstawił wyniki raportu

Problemy z niezależnością sądownictwa i przestępstwa motywowane antysemityzmem — to niektóre z zarzutów sformułowanych przeciwko Polsce w corocznym raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka, który został przedstawiony przez amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena. Urzędnik wskazał, że do łamania praw w Polsce przyczynił się również jeden z parlamentarzystów.

Polska wciąż łamie prawa człowieka — wynika z corocznego raportu Stanów Zjednoczonych. Antony Blinken w czasie konferencji prasowej przedstawił wyniki dokumentu, w którym głównie omówiono sytuacje państw czynnie biorących udział w konfliktach, ale wspomniano także o Polsce.

W raporcie stwierdzono, że w Polsce wciąż występują „poważne problemy z niezależnością sądownictwa, znaczące bariery w dostępie do usług związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz przestępstwa motywowane antysemityzmem”.

Przedstawiono kilka przypadków antysemickich incydentów m.in. gaszenie świec chanukowych w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna z Konfederacji. Wskazano także na przykłady przemocy przeciwko Ukraińcom oraz aferę związaną z użytkowaniem przez władze oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

Raport dostępny na stronie Ambasady USA w Polsce
Rozdział dotyczący Polski

2024/04/22

„Pomiędzy światami. Wybór wierszy i esejów” Ireny Klepfisz

16 maja premierę będzie miała książka Ireny Klepfisz „Pomiędzy światami. Wybór wierszy i esejów”.

Cytrynowożółty tulipan w czystym czerwonym polu; matka, która sądziła, że będzie żyć, a nie że ocaleje; ojciec, który wierzył w opór; małpa w klatce, śniąca o innych zamknięciach; śmierć Razan al-Najjar, dwudziestojednoletniej palestyńskiej pielęgniarki; Judy, która zaczyna nową pracę; szukanie sobie miejsca, gdy nigdzie się nie przynależy; jej ciało, usta domagające się uwagi; wierna śmierć, która trzyma się blisko, smaży jajecznicę, odkłada na miejsce maszynę do pisania; der klang / dźwięk, dos wort / słowo, di cung / język, dos loszn / mowa, di trern / łzy; dinozaury i większe sprawy;stara zmęczona poetka, która mówi „Dam ci cynk: / Umieramy. Kropka”.

Irena Klepfisz urodziła się w 1941 roku w getcie warszawskim, gdzie drugiego dnia powstania zginął jej ojciec. Po wojnie wraz z matką wyemigrowała do Szwecji, następnie do Stanów Zjednoczonych. Do dziś mieszka w Nowym Jorku. Jest Żydówką i lesbijką. Jidyszystką, feministką i aktywistką. Działa m.in. na rzecz praw mniejszości seksualnych i etnicznych oraz pokoju w Palestynie.

„Twórczość Ireny Klepfisz wreszcie ukazuje się w Polsce. Jej wielojęzyczne wiersze, początkowo urywane, nieuporządkowane, były dla autorki próbą zrozumienia własnych emocji. W tomie widać doskonale, jak jej poezja nabiera kształtów, rozrasta się i zyskuje moc. Queerowe, żydowskie, odważne – mimo że część prezentowanych utworów powstała ponad cztery dekady temu, wszystkie brzmią świeżo i odważnie. Czas więc na poznanie Ireny i jej świata”. Sylwia Chutnik

Książkę można znaleźć na stronie Wydawnictwa słowo/obraz terytoria

2024/04/22

Akt oskarżenia przeciwko autorowi antysemickiego wpisu

28 maja 2022 roku użytkownik serwisu twitter.com umieścił antysemicki wpis, w którym wzywał do fizycznej eksterminacji ludności żydowskiej metodami stosowanymi przez hitlerowskie Niemcy, w obozach koncentracyjnych i Zagłady. 31 maja 2022 roku skierowaliśmy do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu.

Zawiadomienie zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej w Piasecznie, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

15 kwietnia 2024 roku do Sądu Rejonowego w Piasecznie, II Wydział Karny, został przesłany akt oskarżenia, który zarzuca autorowi wpisu popełnienie przestępstwa z art. 256 § 1 kodeksu karnego, tj. propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa i nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

___________________________________

Podejmowane przez nas interwencje prawne były częścią projektu Antysemityzm w Polsce: definicja, monitorowanie, skuteczne przeciwdziałanie, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. 

Konkurs

im. J. j. Lipskiego

Monitoring

Donald Tusk wzmacnia wojenną narrację o granicy, zapowiada „nowoczesną fortyfikację”, która ma nas chronić przed migrantami, którzy są traktowani jak narzędzia ataku na Polskę, a nie ludzie. Odżywa Pi...
Ulicami Łodzi po raz trzynasty przeszedł w sobotę (11 maja) Marsz Równości. Odbył się pod hasłem - "Równość się rzekło!". - Zmieniła się władza, ale ciągle - jako społeczność LGBT+ - musimy się mie...
"Aty, łachmyto, bierzesz pieniądze z zagranicy za fabrykowanie oszczerstw i potwarzy na Ojczyznę" - napisał w mediach społecznościowych prawicowy publicysta do działacza LGBT Barta Staszewskiego. Sąd ...
Polityk SPD z Drezna ma złamane kości twarzy, przeszedł operację. Jego pobicie przypomniało Niemcom terror nazistowskich bojówek z lat 30. Piątek, 3 maja, późny wieczór. Striesen to dzielnica stolicy ...
W tegorocznym Marszu Żywych, będącym wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu, uczestniczyło około 6 tys. osób, w większości młodych Żydów z różnych krajów. Prezydent Izraela Isaak Herzog w przesłaniu sk...
Komenda Stołeczna Policji przekazała w środę, że przyjęła zgłoszenie dotyczące próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. Jak powiedział kom. Jacek Wiśniewski, policja wykonuje czynności związane ...
Senat Meksyku przyjął reformy prawne dotyczące tzw. "terapii konwersyjnych". Zmiany w Kodeksie Karnym i Ustawie o Zdrowiu wprowadzają zakaz oraz kary za wszelkie próby zmiany orientacji seksualnej. Ja...
Antysemityzm i wrogość wobec Izraela są coraz bardziej odczuwane także w Miejscu Pamięci Sachsenhausen, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Od początku ostatniej eskalacji na Bliski...
Parlament Iraku uchwalił w sobotę ustawę penalizującą relacje osób homoseksualnych i transpłciowych karą od 10 do 15 lat więzienia uzasadniając to "potrzebą wspierania wartości religijnych". Ustawa zo...