2018/03/07

VII Debata Akademicka „My Polacy, My Żydzi” w Poznaniu

5 marca 2018 roku w Poznaniu odbyła się VII Debata Akademicka pod tytułem „My Polacy, My Żydzi„. Zorganizowały ją największe poznańskie uczelnie –  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Do dyskusji o tym, jak powinniśmy obecnie rozmawiać o skomplikowanych dziejach Polaków i Żydów?  Czym jest antysemityzm? Jakie są jego rodzaje? Czy mamy do czynienia z jakąś  specyficzną polską odmianą antysemityzmu? Jakie są źródła polskiego antysemityzmu? wprowadzili: prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany, dr Piotr Forecki, prof. dr hab. Przemysław Deszczyński, prof. dr hab. Tadeusz Kowalski, a moderował prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski – socjolog, członek Zarządu Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Zapis video Debaty

2018/01/25

Przemoc wobec osób LGBT – skorzystaj z bezpłatnej pomocy

Przemoc słowna i agresja fizyczna to dla osób LGBT żyjących w Polsce codzienność. Mimo to zaledwie 4 proc. lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych zgłasza fakt doświadczenia przemocy na policję. Czas to zmienić – apelują organizacje pozarządowe i zachęcają do korzystania z oferowanej przez siebie bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej.

Jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w raporcie „Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016” blisko 70 proc. osób LGBTA (czyli lesbijek, gejów, osób bi- i aseksualnych oraz transpłciowych) doświadczyło przemocy motywowanej homo-, bi- czy transfobią w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednocześnie jedynie 4 proc. osób homo-, bi- i aseksualnych oraz tras płciowych zgłosiło ten fakt na policję. Niewiele więcej o doświadczeniu przemocy poinformowało  instytucje państwowe czy organizacje pozarządowe. Tymczasem organizacje pozarządowe, takie jak Kampania Przeciw Homofobii czy Lambda Warszawa oferują bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną, z której mogą skorzystać osoby z doświadczeniem przemocy motywowanej homo-, bi- lub transfobią. Wsparcie oferuje również Otwarta Rzeczpospolita, która prowadzi stronę zglosnienawisc.otwarta.org, gdzie można zgłaszać wszelkie przejawy mowy nienawiści i przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

2017/12/06

Konferencja nt. praktycznych aspektów zwalczania przemocy motywowanej uprzedzeniami

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Lambda Warszawa oraz Kampania przeciw Homofobii  organizują 16 grudnia 2017 roku konferencję Po pierwsze klient(ka): Praktyczne aspekty zwalczania przemocy motywowanej uprzedzeniami.

Konferencja ma na celu poszerzenie wiedzy w zakresie praktycznych aspektów pracy z osobami, które doświadczyły przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Całość składać będzie się z trzech bloków tematycznych i obejmie zagadnienia związane z: prawem, współpracą z mediami oraz wsparciem pokrzywdzonych.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, profesjonalnych pełnomocników i pełnomocniczek oraz instytucji i inicjatyw, które pracują z osobami doświadczającymi przemocy z nienawiści. Do udziału w szczególności zachęcamy osoby zajmujące się przemocą ze względu na płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną czy tożsamość płciową.

Partnerami konferencji są Austriackie Forum Kultury oraz Ambasada Austrii.

Zaproszenie
Program

2017/11/29

Debata poświęcona pamięci ks. Stanisława Musiała

Polska Rada Chrześcijan i Żydów ma zaszczyt zaprosić na debatę publiczną poświęconą pamięci Ks. Stanisława Musiała i jego publicystycznego dziedzictwa.

Czy czarne jest czarne?… czyli, czy przesłanie ks. Musiała jest dziś aktualne.

W debacie udział biorą: abp. Grzegorz Ryś, prof. Stanisław Krajewski, red. Adam Michnik, red. Janusz Poniewierski. Moderacja: Magdalena Czyż.

Dom Arcybiskupów Warszawskich, ul. Miodowa 17,  5 grudnia (wtorek), godz. 19.00.

2017/11/25

Paula Sawicka na konferencji „STOP hejtowi w sieci”

22 listopada 2017 roku w Centrum Wielokulturowym w Warszawie, pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, odbyła się konferencja „STOP hejtowi w sieci”. Wprowadzenia do problematyki spotkania dokonała Przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta RzeczpospolitaPaula Sawicka. W swoim wystąpieniu mówiła m. in.: Czy mowa nienawiści szerzona w sieci jest inna od tej, którą spotykamy w tzw. realu? Czy słowa zapisane w cyberprzestrzeni mniej ranią niż te nabazgrane na murach naszych domów, albo te wykrzykiwane przez osobników w maskach? Czy za nimi nie podążą nienawistne czyny? Jestem pewna, że tu różnic nie ma. W tym miejscu warto zapytać czym jest internetowy hejt, który chcielibyśmy zatrzymać. Wydaje mi się, że na początku był to rodzaj publicznego szaletu, w którym każdy mógł anonimowo dać upust swoim złym emocjom. Dziś jest to również jeszcze jedno, groźne narzędzie szerzenia nienawiści i nienawistnych idei. Całość przemówienia poniżej.

2017/06/21

Debata edukacyjna Otwartej Rzeczpospolitej

13 czerwca 2017 roku w Warszawie odbyła się debata edukacyjna Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita „Szkoła przyszłości – jaka powinna być?”.

Do dyskusji wprowadzili dr Krystyna Starczewska – prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej oraz prof. Łukasz A. Turski – przewodniczący Rady Naukowej Centrum Nauki Kopernik.

W panelu eksperckim, który poprowadziła red. Justyna Suchecka z Gazety Wyborczej udział wzięli:
Agata Patalas – Szkoła Edukacji Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i UW;
Wiesław Włodarski – dyrektor Liceum Ruy-Barbosy w Warszawie;
Joanna Berdzik – menadżerka oświaty, była wiceminister edukacji, była dyrektorka ORE, obecnie Stowarzyszenie Dobra Edukacja.

2017/04/12

„Być przyzwoitym w niespokojnych czasach”

być_przyzwoitym_600x800_webBIGKlub Tygodnika Powszechnego w Warszawie zaprasza na spotkanie pt. Być przyzwoitym w niespokojnych czasach, które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18:00 w Państwmiasto przy ul. Andersa 29.

W spotkaniu udział wezmą Maria Rogaczewska – doktor socjologii, publicystka, członkini redakcji miesięcznika Więź; Paula Sawicka – psycholożka, działaczka społeczna, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita; ks. Alfred Wierzbicki – teolog, etyk, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rozmowę poprowadzi Jerzy Sosnowski – pisarz, publicysta, dziennikarz radiowy, członek redakcji miesięcznika Więź.

Wydarzenie na Facebooku.

 

2017/03/16

Oświadczenie Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Publikujemy oświadczenie Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w związku ze zjazdem członków organizacji neonazistowskich w dniu 11 marca br. w Grodziszczu (gm. Świdnica). O sprawie pisała wrocławska Gazeta Wyborcza.

„Ze zmartwieniem i dużym zaniepokojeniem zapoznaliśmy się z prasowymi doniesieniami o koncercie i spotkaniu z udziałem osób związanych z ruchami neonazistowskimi, który odbył się w sąsiadującym z Krzyżową Grodziszczu.

Nawiązywanie do ideologii nazizmu, faszyzmu czy komunizmu jest oczywistym łamaniem prawa. Naszą dezaprobatę budzi dodatkowo fakt, że wydarzenie odbywało się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie 28 lat temu odbyła się Msza Pojednania – symbol pojednania polsko-niemieckiego i początek dobrosąsiedzkich stosunków obu państw, a 75 lat temu spotykali się członkowie opozycyjnej grupy Krąg z Krzyżowej, która stanowczo sprzeciwiała się narodowemu socjalizmowi. Członkowie tej grupy za swoją postawę i krytykę nazizmu zapłacili życiem” – piszą członkowie Zarządu Fundacji.

Całe oświadczenie dostępne jest na stronie www.krzyzowa.org

2017/03/10

II Międzynarodowa Konferencja „W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa”

Plakat konferencji-1Jaka jest rola swobody wypowiedzi w porządku prawnym demokracji liberalnej? Jak rozwiązać konflikt wolności słowa z innymi uprawnieniami i wartościami chroniony przez prawo? Odpowiedziom na te (jakże aktualne!) pytania będzie poświęcona II edycja Międzynarodowej Konferencji pt. W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa, która odbędzie się w dniach 23-24 marca 2017 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita jest jednym z patronów honorowych tego wydarzenia.

Program konferencji

2017/02/08

Konferencja naukowa nt. mowy nienawiści

KPH - PLAKAT - fbStowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Kampania przeciw Homofobii oraz Zakład Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk organizują w dn. 1314 lutego 2017 roku konferencję  naukową Mowa nienawiści – w stronę interdyscyplinarnego podejścia do zjawiska.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki różnych dyscyplin naukowych (w tym językoznawstwa, socjologii, psychologii, nauk prawnych, historii sztuki oraz politologii), a także przedstawiciele i przedstawicielki krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, zajmujących się mową nienawiści. Celem konferencji jest przyjrzenie się zjawisku mowy nienawiści z różnych perspektyw, stworzenie forum umożliwiającego wymianę informacji na temat aktualnego stanu badań w tym obszarze, a także rozważenie możliwości i zasadności wypracowania bardziej interdyscyplinarnego podejścia w badaniu tego zjawiska.

Partnerami konferencji są Ambasada Austrii, Ambasada Wielkiej Brytanii oraz Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Michała Boniego.

Zaproszenie
Program

2017/01/05

Echa grudniowej konferencji Koalicji Równych Szans

6 grudnia 2016 roku odbyła się konferencja prasowa Koalicji Równych Szans, w trakcie której Paula Sawicka, Draginja Nadażdin, Małgorzata Borowska oraz Krzysztof Śmiszek apelowali do ministra Jarosława Gowina, aby zareagował na coraz częstsze przypadki ataków na cudzoziemskich studentów w Polsce. W tej sprawie interpelacją poselską złożyła również Monika Wielichowska – posłanka Platformy Obywatelskiej. Zadane przez nią pytania odzwierciedlały obawy i wątpliwości Koalicji. 28 grudnia 2016 roku na interpelację odpowiedział Aleksander Bobko – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

2016/12/06

Otwarcie skweru im. Bartoszewskiego

x20161204_130330-700x342-jpg-pagespeed-ic-hkw6dxqvxr4 grudnia 2016 roku na tyłach sądów przy ul. Ogrodowej uroczyście nadano nazwę skwerowi Władysława Bartoszewskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i Rady Warszawy, która przegłosowała tę nazwę 20 października. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita było jedną w licznych organizacji, które poparły ten pomysł – 20 lipca 2016 roku wysłaliśmy w tej sprawie list do Hanny Gronkiewicz – Waltz.

Przy okazji nadania skwerowi imienia Władysława Bartoszewskiego przypominamy Jego związki z naszym Stowarzyszeniem.

2016/11/30

EGAM Annual Meeting

egam-940x310W dniach 24 – 27 listopada 2016 odbył się, w tym roku w Warszawie, doroczny Zjazd EGAM (European Grassroots Antiracist Movement), stowarzyszenia europejskich organizacji praw człowieka, którego członkiem jest Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita.

W trakcie czterodniowego spotkania działacze z całej Europy, ale też z krajów pozaeuropejskich, dyskutowali na tematy związane z ochroną praw człowieka i działalnością organizacji. Wśród wielu punktów programu spotkania, dwa szczególnie wymagają odnotowania – międzynarodowe konsultacje w Sejmie oraz publiczna debata w Muzeum POLIN.

2016/11/29

Seminarium naukowe „O migracji. Między nami”

plakatEuropejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych tematyką praw człowieka na jedyne w swoim rodzaju seminarium naukowe ph. „O migracji. Między nami”, poświęcone prawu migracyjnemu.

Prelegenci wydarzenia odpowiedzą na pytania:  Co wspólnego z prawami człowieka ma prawo migracyjne? Jak prawo polskie odnosi się do imigrantów? Co może przynieść zderzenie kultur? Jak wygląda życie cudzoziemca w Poznaniu?

Zapraszamy serdecznie już 30 listopada o godz. 17.30 do s. 4.7 Collegium Iurdicum Novum (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy al. Niepodległości 53).

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita objęło seminarium patronatem.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

2016/11/20

Debata o mowie nienawiści na Facebooku

Filtrowanie napastliwych treści na Facebooku jest nieskuteczne, kryteria kasowania profili niejasne, być może proces jest zautomatyzowany, powstają też kwestie prawne – to niektóre wnioski z debaty zorganizowanej w piątek przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W debacie „Facebook – mowa nienawiści – wolność słowa. Wyzwania cywilizacyjne i prawnicze czy kryzys wartości?” wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, aktywiści na rzecz wolności w internecie, działacze organizacji praw człowieka, zabiegających o wolność słowa i reprezentujących prawa mniejszości, a także ruchów nacjonalistycznych, których profile na FB były ostatnio kasowane, oraz naukowcy.

– To, co nas różni, to kwestia stosowania prawa. Niezależnie od tego apeluje do wszystkich osób, które mają jakikolwiek poziom odpowiedzialności, o wrażliwość, edukację, poszanowanie godności ludzkiej, myślenie, że po drugiej stronie jest człowiek, który może się poczuć dotknięty taką czy inną wypowiedzią – powiedział Bodnar. W debacie nie wziął udział przedstawiciel FB, firma przysłała Rzecznikowi Praw Obywatelskich list, w którym przypomniała, że zakazuje publikowania treści atakujących kogokolwiek ze względu na rasę, płeć czy niepełnosprawność. Bodnar zapowiedział, że przekaże portalowi swoje stanowisko po debacie.

Więcej na tvn24.pl

2016/03/15

Spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (15.03.2016)

15.03.2016 r. Koordynatorka ds. interwencji spotkała się z pracownikami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, p. Magdaleną Kuruś i p. Marcinem Sośniakiem, w celu omówienia szczegółów dalszej współpracy. Na spotkaniu określono jej zakres – kontakt w przypadku spraw zakończonych decyzją prokuratury (określonych na portalu www.zglosnienawisc.otwarta.org jako „zamknięte”) lub wątpliwości dotyczących sposobu działania prokuratury.
Otwarta Rzeczpospolita zobowiązała się do informowania Biura RPO o prowadzonych przez nią sprawach niekarnych, takich jak np. interwencje w Kuratorium Oświaty, u radnych. Biuro poinformowało również o możliwości wsparcia w formułowaniu apeli czy przygotowywaniu zgłoszeń oraz  zaoferowało podstawową pomoc prawną. Pracownicy biura RPO wyrazili zainteresowanie wnioskami z realizacji projektu czy zauważonymi przez Otwartą zmianami w pracy prokuratury (np. masowe odmowy wszczęcia) bądź uwagami dotyczącymi samych przepisów prawa.

2016/03/07

„W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa”- międzynarodowa konferencja w Poznaniu

gal_bigZapraszamy serdecznie na międzynarodową konferencję W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa, która odbędzie się w dniu 10 marca 2016 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Otwarta Rzeczpospolita objęła wydarzenie patronatem honorowym, natomiast koordynatorka projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji”, wygłosi referat dotyczący przebiegu projektu oraz strony www.zglosnienawisc.otwarta.org. Pełen program konferencji tutaj: 2016.03.10 program konferencji

2016/03/02

Kolejne seminarium ELSA Poznań

plakatELSA Poznań powraca do tematyki praw człowieka z kolejnym seminarium!

We współczesnym świecie duchowość odgrywa coraz mniejszą rolę? Czy zasady, którymi mają kierować się wyznawcy określonej religii ograniczają czyjąś wolność? Na te pytania odpowiedzi udzielą m.in: Youssef Chadid, dr Jacek Raubo, dr Juliusz Iwanicki, dr Damian Kokoć. Zapraszamy do udziału w seminarium “Prawo szariatu – prawo religii czy religia prawa?”. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita jest partnerem tego wydarzenia.

03.03.2016, godz. 17:30, sala 4.7, Collegium Iuridicum Novum, Wydział Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.
Wydarzenie na Facebooku.

2016/02/01

Seminarium „Uchodźstwo – przyczyna czy skutek pogwałcenia praw człowieka?”

uchodźstwo - seminarium ELSA 11.01 (8)11 stycznia 2016 roku odbyło się z Poznaniu, organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań, seminarium „Uchodźstwo – przyczyna czy skutek pogwałcenia praw człowieka?”. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita objęło to wydarzenie swoim patronatem.

Uczestnicy seminarium próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: jakie są motywacje ludzi, którzy opuszczają ojczyznę i podejmują niebezpieczną wędrówkę w kierunku Europy; jakie są ich cele; jakie oczekiwania. W końcu jakie są obawy Europejczyków i czy mogą pomóc uchodźcom. Problem z punktu widzenia prawa, ekonomii, polityki i historii poruszą, w swoich wystapieniach, zaproszeni goście: prof. Roman Wieruszewski, dr Agata Jawoszek i dr Michał Urbańczyk.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją filmową dostępną na YouTube.

2016/01/11

„W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa” – konferencja pod patronatem Otwartej

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita objęło patronatem honorowym międzynarodową konferencję „W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa”, która odbędzie się w dniu 10 marca 2016 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z referatem wystąpi m.in. koordynatorka projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” dr Karolina Marcinkowska.

Międzynarodowa konferencja pt. „W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa” ma na celu przedstawienie polskiej i europejskiej myśli polityczno-prawnej związanej z wyznaczeniem granic swobody wypowiedzi. We współczesnej wielokulturowej Europie coraz wyraźniej zaznaczają się spory związane z konfliktem takich wartości jak wolność słowa oraz związana z nią swoboda artystyczna z jednej strony, a z drugiej konieczności poszanowania szeroko pojmowanych praw człowieka oraz praw całych grup społecznych. Organizacja konferencji wynika z głębokiego przekonania, iż potrzeba więcej namysłu nad tymi problemami w kontekście współczesnej myśli polityczno-prawnej, zwłaszcza związanej z fundamentami demokracji liberalnej, tj. prawami i wolnościami człowieka. Pełen program konferencji: Międzynarodowa-Konferencja-Naukowa-W-poszukiwaniu-europejskiej-doktryny-wolności-słowa

2016/01/07

Debata „Własnym głosem o sobie – Imigranci romscy w Polsce”

Fundacja Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz Stowarzyszenie Nomada serdecznie zapraszają na spotkanie dotyczące społeczności imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Polsce.
Wydarzenie odbędzie się 21 stycznia o godzinie 18:00 w Collegium Civitas, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki (XII piętro) przy placu Defilad 1.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz i publicysta Roman Kurkiewicz.

2016/01/05

Uchodźstwo – przyczyna czy skutek pogwałcenia praw człowieka?

cover photoEuropejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych tematyką praw człowieka na certyfikowane seminarium pt. ” Uchodźstwo – przyczyna czy skutek pogwałcenia praw człowieka?”.
W związku z konfliktami zbrojnymi na całym świecie, problem uchodźstwa jest jednym z najczęściej poruszanych tematów. Jakie są cele i motywacje ludzi, którzy opuszczają swoją ojczyznę i podejmują niebezpieczną wędrówkę w kierunku Europy? Jakie są ich oczekiwania? Jakie są obawy Europejczyków i czy są oni w stanie im pomóc?
Seminarium odbędzie się 11 stycznia 2016 roku o godz. 17.00 w sali Delta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (al. Niepodległości 53).
Problem uchodźstwa z punktu widzenia prawa, polityki, ekonomii i historii. Oto kwestie, które poruszą, w swoich wystąpieniach, zaproszeni goście: prof. Roman Wieruszewski, dr Michał Urbańczyk i dr Agata Jawoszek.
Więcej informacji dostępnych jest na Wydarzeniu.
Otwarta Rzeczpospolita objęła patronatem to seminarium.
Serdecznie zapraszamy!

2015/12/18

Spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (18.XII.2015)

18 grudnia br. Koordynatorka projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” uczestniczyła w drugim spotkaniu okrągłego stołu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (relacja z pierwszego tutaj)  w sprawie zwalczania mowy nienawiści i hejtu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele_lki organizacji pozarządowych i społecznych zaangażowanych w zwalczanie mowy nienawiści w internecie oraz prowadzenie inicjatyw edukacyjnych (m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wybieram bez Hejtu, Amnesty Polska, Obywatele Kultury, Narodowy Instytut Audiowizualny, Muzeum POLIN). Omówiono kwestie związane przede wszystkim z szeroko pojętą edukacją i jej odbiorcami, jak i możliwościami łączenia sił, dzielenia się doświadczeniami, skutecznej ich promocji. Zwróciliśmy uwagę na to, jak ważne jest wzbudzanie odwagi cywilnej i „praca u podstaw”.

2015/11/30

Debata o uchodźcach

26 listopada 2015r. w czwartek o godzinie 19:00 w krypcie przy Kościele Ojców Dominikanów odbyła się debata pt. „Etyczny, religijny i polityczny wymiar postaw wobec uchodźców – powinności i dylematy” dotycząca problematyki uchodźców. Debatę zorganizowała grupa szczecińska stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Do dyskusji zostali zaproszeni pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego: dr Fuad Jomma z Instytutu Politologii i Europeistyki, dr Wacław Janikowski z Instytutu Filozofii, profesor Jan M. Piskorski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych a także dr Labib Zair z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, ojciec Maciej Biskup oraz wszyscy zainteresowani tematem mieszkańcy Szczecina i okolic. Debatę prowadził Filip Przytulski, doktorant US, jeden z członków grupy szczecińskiej OR.
Relacja z debaty

2015/11/24

Sieciujemy się – spotkanie z grupą członków Otwartej w Szczecinie

2015/11/23

Walne Zebranie EGAM-u

19.11–22.11.2015 r. odbyło się doroczne Walne Zebranie członków European Grassroots Antiracist Movement EGAM. Przedstawicielką OR była członkini Zarządu Magdalena Czyż.

2015/11/23

Mowa Nienawiści. Od przeszłości do przyszłości

22 listopada na Wydziale Prawa i Administracji w sali balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie odbyło się seminarium pt. Mowa Nienawiści – od przeszłości do przyszłości. Stosowanie Europejskiej Konwencji w wewnętrznym systemie prawnym państwa. Szkolenie rozpoczęło się projekcją filmu „Historia Ireny Sendler”, po której odbyły się dyskusje panelowe. W seminarium udział wzięli przedstawiciele nauki, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Wiceprzewodniczący Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji prof. Mirosław Wyrzykowski, dr hab. Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami oraz Wiceprezeska Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka.

2015/11/20

Prezes Otwartej na spotkaniu okrągłego stołu u RPO w sprawie zwalczania mowy nienawiści w internecie

W dniu 13 listopada w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie okrągłego stołu w sprawie przeciwdziałania mowie nienawiści w internecie. W obradach, które prowadził Rzecznik PO dr Adam Bodnar, wzięli udział przedstawiciele instytucji państwowych – m.in. Prokurator Generalny Andrzej Seremet, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Policji, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Sądownictwa – a także administratorzy internetowych portali informacyjnych i społecznościowych, reprezentanci mediów oraz osoby delegowane przez organizacje pozarządowe (zob. informacja Biura RPO). Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita reprezentował prezes Zarządu Marek Gumkowski. Przedstawił on pokrótce wcześniejsze inicjatywy Stowarzyszenia dotyczące mowy nienawiści, m.in. publikację w 2003 r. książki Magdaleny Tulli i Segiusza Kowalskiego „Zamiast procesu. Raport o mowie nienawiści”, przede wszystkim jednak omówił aktualne działania Stowarzyszenia związane z prowadzonym w ramach projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” portalem zglosnienawisc.otwarta.org.

2015/09/14

Otwarta Rzeczpospolita w Polskim Radiu 24. „Uchodźcy – szansa czy zagrożenie?”

12 września w Warszawie odbyły się dwie demonstracje – przeciwników i zwolenników przyjęcia przez Polskę prawie 12 tysięcy uchodźców. Sprawa ta wzbudziła kontrowersje w Sejmie i podzieliła społeczeństwo. W Debacie Poranka (14.09.2015) prowadzonej przez Roberta Walenciaka w Polskim Radiu 24, eksperci i publicyści rozmawiają o sprawach, które nurtują Polaków. W dyskusji dotyczącej konfliktu narosłego wobec przyjęcia uchodźców do Polski, wziął udział Prezes Otwartej Rzeczpospolitej Marek Gumkowski. „Podsycanie nienawiści wobec uchodźców świadczy o upadku moralnym społeczeństwa” – mówi –  „jestem w stanie zrozumieć lęk, nie jestem w stanie zrozumieć nienawiści. „Przenoszenie” nienawiści z obcych na wszystkich, to poważne, moralne zagrożenie. Edukacja została fatalnie zaniedbana”. Gośćmi audycji byli też prof. Krystyna Skarżyńska (SWPS) i dr Piotr Bajda, politolog (UKSW).

2015/08/24

Seminarium szkoleniowe EGAM

11904699_1015470298487852_6127459060735718942_nOd 13 do 22 sierpnia członek Otwartej Rzeczpospolitej Damian Wutke wziął udział w seminarium szkoleniowym dot. praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, które organizowane było przez EGAMEuropean Grassroots Antiracist Movement. Odbyło się ono w Sarajewie, a okazją do spotkania był odbywający się wówczas Festiwal Filmowy, szczególnie część dokumentalna, poświęcona w całości problemom i wyzwaniom przed jakimi stoi obecnie ludzkość. W trakcie pobytu uczestnicy odwiedzili również Srebrenicę, miejsce największego od czasów II wojny światowej ludobójstwa. Przez dziewięć dni pobytu młodzi aktywiści praw człowieka z całej Europy spotkali się m.in. z Matkami Srebrenicy, z szefową Przeglądu Filmów Dokumentalnych na Festiwalu, holenderskim korespondentem pracującym w latach 90. na terenie byłej Jugosławii.

2015/07/06

Bierzemy udział w trzecim spotkaniu koalicji „Razem Przeciw Nienawiści”

11709430_10153434726667037_2217645667270155080_nW dniach 3-4 lipca 2015 r. w Warszawie odbyło się trzecie spotkanie organizacji pozarządowych współpracujących w projekcie „Razem Przeciw Nienawiści”, organizowane przez naszego partnera_kę: Fundację Klamra. Pracowaliśmy nad koncepcją wystawy uwrażliwiającej na mowę nienawiści, dzieliliśmy się wiedzą i dobrymi praktykami, w czym pomocna była prezentacja Doroty Głowackiej, prawniczki, koordynatorki Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka. W najbliższym czasie, w ramach prowadzonego przez Fundację Klamra Banku Inicjatyw Antydyskryminacyjnych, odbędą się także wymiany dotyczące współpracy z służbami mundurowymi na podstawie doświadczeń Stowarzyszenia Homo Faber oraz przybliżające community working prowadzone przez Stowarzyszenie Nomada.

2015/06/28

Nagrody XX edycji konkursu im. J.J.Lipskiego rozdane !

25 czerwca 2015 r. w Pałacu Staszica obyła się uroczystość rozdania nagród XX edycji konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego. Zebranych przywitali pomysłodawca Konkursu i przewodniczący jego kapituły Zbigniew Bujak, a w imieniu organizatorów wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka. Jak co roku, po odebraniu dyplomów, laureaci mobilizowani pytaniami Tomasza Żukowskiego opowiadali o swoich pracach.
Rozmówki Tomasza Żukowskiego z laureatami

2015/06/15

„Równe prawa – wspólna sprawa”. Parada Równości w Warszawie

11425494_10153382947557037_5591376017631284402_n13. czerwca w Warszawie odbyła się XV już Parada Równości. W tym roku była współorganizowana przez program Obywatele dla Demokracji i pobiła rekord – wzięło w niej udział 20 tysięcy osób. Maszerowaliśmy także my,  działacze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Fotorelacja z Parady Równości 2015 tutaj.
O założeniach Parady pisaliśmy już tutaj.
fot: www.paradarownosci.eu

2015/06/09

Nie daj się złapać w SIECI – interwencja i prewencja

1507949_1153251341366912_7443056272900631987_n10 i 11 czerwca w dawnym budynku BUW-u odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Nie daj się złapać w SIECI – interwencja i prewencja” dla praktyków pracujących z młodzieżą i teoretyków organizowana przez Fundację po DRUGIE i Zakład Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji UW. Obecni byli też wychowankowie placówek resocjalizacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych. Wśród prelegentów była Paula Sawicka z Otwartej Rzeczpospolitej z wystąpieniem pt. „Mowa nienawiści. Dlaczego i jak jej przeciwdziałać? Z doświadczeń Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita„.

2015/06/08

Gdzie i dlaczego zaczyna się nienawiść?

11406917_464159533762557_7388833673277867424_n2 czerwca w Krakowie odbyła się bardzo ciekawa debata pt „Na początku jest słowo czyli o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej„. Udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, mediów i świata nauki: Kamila Baranowska, Anna Makówka-Kwapisiewicz,  prof. Wawrzyniec Konarski, Krzysztof Gil, Małgorzata Kołaczek oraz Koordynatorka projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” Otwartej Rzeczpospolitej, Karolina Marcinkowska. Mowa była o tym, gdzie i dlaczego zaczyna się nienawiść, jak łatwo rozprzestrzenia się w przestrzeni publicznej, internecie, redakcjach, gabinetach politycznych.

2015/06/05

Konferencja – przemoc motywowana ekstremizmem

4.06. Odbyła się w Oslo konferencja zorganizowana przez Institute for Strategic Dialogue i rząd Norwegii, poświęcona formom przeciwstawiania się przemocy motywowanej ekstremizmem. Celem konferencji była wspólna wymiana doświadczeń i stworzenie sieci aktywistów z całej Europy zaangażowanych w walkę z tym zjawiskiem. Reprezentantką OR była członkini Zarządu, Magdalena Czyż.

2015/05/28

Bierzemy udział w debacie pt. „Na początku jest słowo czyli o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej”

g302mStowarzyszenie Interkulturalni PL i Fundacja Dialog-Pheniben we współpracy z Jewish Community Centre w Krakowie oraz Instytutem Studiów Międzykulturowych UJ, zapraszają na wyjątkowe spotkanie, poświęcone mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. Spotkanie odbędzie się 2 czerwca 2015 roku (wtorek) w JCC Kraków na ul. Miodowej 24. Zaproszeni goście – przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych, mediów i świata nauki będą rozmawiać o tym, gdzie zaczyna się nienawiść, jak łatwo potrafi się rozprzestrzeniać w miejscach codziennych i nam najbliższych – szkole, sklepie, na osiedlu i tych, kształtujących naszą opinię – redakcjach, gabinetach politycznych, forach internetowych i jak można jej wspólnie przeciwdziałać. Zaproszenie na Panel Opis Panelu

2015/05/23

Otwarci na różnorodność!

00423 maja Otwarta Rzeczpospolita wzięła udział w Warszawskim Dniu Różnorodności! Zapraszaliśmy na naszą debatę, rozdawaliśmy publikacje, zachęcaliśmy do aktywnego angażowania się w projekt „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” i zgłaszania incydentów poprzez portal www.zglosnienawisc.otwarta.org. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze quizy/kolorowanki dla dzieci (na zdjęciu) rozdawane też podczas warsztatów „O tolerancji z najmłodszymi” oraz zakładki do książki! DZIĘKUJEMY organizatorom: Karta Różnorodności, Lambda Warszawa i MiTo za możliwość udziału w imprezie i dziękujemy wszystkim przybyłym!

2015/05/23

Spotkanie PTPA

578464_10150724869627731_208926072730_9438508_877767018_n-300x162Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego zorganizowało w dniu 20 maja spotkanie dla prawników i przedstawicieli NGO-sów, aby przedstawić swój projekt „Prawnicy na rzecz równości. Lokalne platformy współpracy”, który ma na celu rozpoczęcia lokalnej współpracy pomiędzy przedstawicielami/kami struktur samorządów prawniczych – adwokackich i radcowskich.

2015/05/17

„Hierarchy and pluralism. Living religious difference in Poland” – dyskusja wokół książki

image-service.aspBardzo się cieszymy, że możemy Państwa zaprosić na dyskusję wokół książki Agnieszki Pasieki, koordynatorki jednego z ostatnich projektów Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Spotkanie odbędzie się 20 maja 2015 r. o godz. 17:00 w sali nr 5 Instytutu Kultury Polskiej na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie polecamy i gratulujemy Autorce!!!

Zaproszenie na spotkanie – Hierarchy and Pluralism

2015/05/17

Czy badania nad Holocaustem są częścią polityki historycznej?

konferencja_naukowa_ekran_0Polecamy audycję „Światopogląd” z 13 maja 2015 r., do której zaproszony został profesor Dariusz Libionko z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Spotkanie odbyło się tuż po otwarciu konferencji naukowej „Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6” w Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN m(11-14.05.2015). „W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w badaniach historii polskich Żydów” powiedział dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola otwierając konferencję. W dyskusji na ten temat, wzięło udział blisko 100 naukowców z całego świata (biogramy zaproszonych ekspertów dostępne tutaj). Celem konferencji jest przede wszystkim pokazanie historykom  jak wygląda Muzeum POLIN i jego wystawa stała oraz omówienie stanu badań historii polskich Żydów. Program konferencjitutaj.

Audycja dostępna jest online: http://audycje.tokfm.pl/odcinek/2581

2015/05/13

Festiwal „Żydowskie motywy” i debata „Co zagraża Polsce?”

plakat2015W dniach 8–10 maja odbył się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie motywy”. Pokazano na nim ponad 30 filmów dokumentalnych i fabularnych. Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa otrzymał izraelski film Viviane chce się rozwieść w reżyserii Ronit i Shlomi Elkabetzów. Nagrodę publiczności widzowie przyznali filmowi W ciszy (Słowacja/Czechy), reż. Zdeněk Jiráský.

2015/05/08

Europa wobec wyzwań XXI wieku: Granice wolności

LOGOOFPCOtwarta Rzeczpospolita jest partnerem odbywającej się w dniach 7-8 maja w Oświęcimiu II Międzynarodowej Konferencji „Europa wobec wyzwań XXI wieku”, organizowanej przez Oświęcimskie Forum Praw Człowieka. Motywem przewodnim w tym roku są „granice wolności”. Wiceprezeska Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka wygłosi na niej wykład „Czy nacjonalizm to patriotyzm„. Ze szczegółowym programem można zapoznać się tutaj.

2015/05/07

OR na spotkaniu „grupy sterującej” European Network Against Racism w Brukseli

ENAR23 kwietnia w Brukseli odbyło się spotkanie tzw. „grupy sterującej” pozarządowej organizacji European Network Against Racism (ENAR) poświęcone strategii zwalczania antysemityzmu w Unii Europejskiej i krajach członkowskich. W obradach uczestniczyło 20 osób – w tym przedstawiciel Otwartej Rzeczpospolitej Krzysztof Podemski – reprezentujących różne organizacje społeczne z krajów członkowskich. W trakcie obrad próbowano dokonać podsumowania polityki UE wobec narastającego w ostatnich latach w wielu krajach (np. Francji, Belgii i Danii) antysemityzmu oraz określić różnice w polityce antydyskryminacyjnej poszczególnych krajów członkowskich a także przedstawić rekomendacje dotyczące takiej polityki.

2015/04/23

VII Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów

jewish-and-christian-relationshipPolska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zapraszają na VII Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów – edycję specjalną dedykowaną męczennikom getta i Żydom warszawskim.

 Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja i św. Alberta Chmielowskiego na Plac Teatralny 18 w Warszawie. Początek o godz. 18.00 (bezpośrednio po Mszy św.). Program dostępny pod adresem

fot. ze strony

2015/04/17

„Po Zagładzie. Centralny Komitet Żydów w Polsce (1944-1950) – w rocznicę powstania”. Sesja naukowa.

homepage_text_Plakat_w_321 i 22 kwietnia w Żydowskim Instytucie Historyczny​m na ul. Tłomackie 3/5, odbędzie się sesja naukowa poświęcona Centralnemu Komitetowi Żydów w Polsce. Sesja skoncentrowana będzie na sprawach tych spośród ocalałych, którzy przynajmniej przez jakiś czas po wojnie zdecydowali się pozostać w Polsce. Głównym organizatorem sesji, a także autorką jednego z wystąpień pt. „Czego chciano nauczyć dzieci i młodzież żydowską po wojnie?” jest członkini Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej, dr Helena Datner, która jest pomysłodawczynią, główną wykonawczynią i kuratorką wystawy towarzyszącej sesji. Polecamy również uwadze wykład pt. „Następstwa zagłady Żydów: Polska 1944–2010. In memoriam Prof. Feliks Tych (1929-2015)”, który wygłosi prof. Monika Adamczyk-Garbowska członkini Rady Programowej OR oraz wykład „Żydowska samoobrona. Komisje Specjalne przy CKŻP„, który wygłosi członkini Otwartej Rzeczpospolitej, dr Alina Cała. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące sesji pt. „Po Zagładzie. Centralny Komitet Żydów w Polsce (1944–1950) – w rocznicę powstania”.

2015/03/23

Sesja Humanistyczna „Stare/nowe. Oblicza zmiany”

XII Studencko-doktorancka Sesja Humanistyczna „Stare/nowe. Oblicza zmiany” odbędzie się w dniach 26-28 III 2015r. na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historycznym i w Collegium Iuridicum IV w Instytucie Filologii Klasycznej. Podczas konferencji zaprezentowanych zostanie siedemdziesiąt referatów młodych naukowców, reprezentujących różne dziedziny nauk humanistycznych, w tym: historycy, historycy sztuki, języko- i kulturoznawcy, antropolodzy etc. Tegoroczna sesja będzie poświęcona zagadnieniom związanym z szeroko rozumianymi zmianami i wywoływanym przez nie reakcjom. Otwarta Rzeczpospolita patronuje temu wydarzeniu.
zaproszenie   program

2015/03/13

Udział w konferencji “Facing Facts Forward” w Brukseli

Współpraca i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie monitoringu oraz interwencji związanych z mową i czynami nienawiści, to główne tematy poruszone podczas konferencji  „Facing Facts Forward – European Conference for a victim centered approach to tackling hate crimes”. Konferencja zorganizowana została przez CEJI – A Jewish Contribution to an Inclusive Europe we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) i Europejską Komisją przeciw Rasizmowi i Nietolerancji  (ECRI) w dniach 3 i 4 marca 2015 roku w Brukseli.

2014/12/22

Pogromy Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku – konferencja naukowa

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce pogromów Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Konferencja, organizowana w ramach projektu Pogromy. Przemoc kolektywna wobec Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku oraz jej wpływ na relacje polsko-żydowskie. Historia, pamięć, tożsamość, finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, odbędzie się w Warszawie
w dniach 10–12 czerwca 2015 roku.
więcej

2014/12/17

Debaty młodzieżowe i warsztaty w Bydgoszczy (18.XI.2014 r.) – dokumentacja fotograficzna

W listopadzie prowadziliśmy warsztaty dotyczące dyskryminacji dla młodzieży w Bydgoszczy i uczestniczyliśmy w ciekawych debatach wokół tematu tolerancji zorganizowanych przez szkołę.

2014/12/01

Raport ze spotkania Koalicji na rzecz Równych Szans

W dniu 24 listopada odbyło się kolejne spotkanie Koalicji na Rzecz Równych Szans, na którym jej koordynator Krzysztof Śmiszek omówił jej ostatnie działania. Koncentrowały się one głównie wokół kwestii wprowadzenia projektu ustawy równościowej, która została wypracowana przez Koalicję, a której wejście pod obrady jest w Sejmie celowo opóźniane. Projekt ustawy budzi ogromny opór części społeczeństwa – do Sejmu wpłynęło 120tys. maili sprzeciwiających się jej uchwaleniu.

2014/11/20

O dyskryminacji intersekcjonalnej

17 listopada 2014 r. w Kancelarii Premiera na zaproszenie Pełnomocniczki Rządu ds Równego Traktowania, pani prof. Małgorzaty Fuszary przedstawicielki organizacji pozarządowych oraz instytucji zajmujących się polityką równościową odbyło się posiedzenie okrągłego stołu poświęcone dyskryminacji intersekcjonalnej.

2014/11/19

O równości w dostępie do praw gwarantowanych

24 października 2014 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywało się VIII Seminarium Warszawskie: Równość w dostępie do praw gwarantowanych w systemie Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności – aktualny stan i wyzwania. Organizatorami Seminarium pod patronatem Sekretarza Generalnego Rady Europy, Thorbjørna Jaglanda, byli Minister Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowały Magdalena Czyż i Paula Sawicka.
relacja z seminarium i głos w dyskusji Pauli Sawickiej

2014/11/19

Czym jest tolerancja? Debaty młodzieżowe w Bydgoszczy
i warsztaty antydyskryminacyjne OR

Dzięki wspaniałym pedagogom z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy mieliśmy okazję uczestniczyć w tegorocznej odsłonie Młodzieżowych Debat Ekonomiczno-Prawnych. W tym roku tematem przewodnim była tolerancja: młodzież gimnazjalna z zaproszonych szkół bydgoskich spotkała się po to, by dyskutować wspólnie nad znaczeniem tego pojęcia.

2014/11/17

Konferencja Prokuratora Generalnego we współpracy
z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

22 października 2014 w Prokuraturze Generalnej odbyła się konferencja pt. „Sprawiedliwość naprawcza w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE stanowiącej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw”. Obrady były transmitowane w internecie pod adresem. W konferencji uczestniczyła Paula Sawicka.
relacja z konferencji

2014/10/20

„Polska (z)mowa nienawiści. Debata o mediach i nas samych“

Fundacja im. Stefana Batorego i Fundacja Towarzystwa Dziennikarskiego „Fundusz Mediów” zapraszają na debatę „Polska (z)mowa nienawiści. Debata o mediach i nas samych“, która odbędzie się w czwartek 23 października br. (czwartek) o godzinie 19:00 w MiTo art.café.books przy ul. Waryńskiego 28 w Warszawie.

2014/09/12

Gdańsk: Romowie – lokatorzy, turyści, imigranci? Debata

„Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać integracja Romów ze społeczeństwem? Jakie prawa im przysługują? Jak romskich migrantów powinni traktować urzędnicy?” Krytyka Polityczna zaprasza na debatę 13 września, o godz. 16 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 35, drugie piętro). Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz. Wcześniej (w godz. 12-15) odbędą się warsztaty pt. „Grupy skrajnie wykluczone – strategie pracy z migrantami romskimi”. GW

2014/09/10

Spotkanie z Aleksandrą Gliszczyńską-Grabias

Zapraszamy na spotkanie
z Aleksandrą Gliszczyńską-Grabias autorką książki
pt. Przeciwdziałanie antysemityzmowi.
wiceprezeską Otwartej Rzeczpospolitej
poprzednich kadencji
15 września 2014r. godz. 19
Księgarnia „Wrzenie Świata” ul. Gałczyńskiego 7

2014/09/03

Debata „Polska (z)mowa nienawiści’

Organizacje pozarządowe i media wobec dyskryminacji mniejszości. Poniedziałek, 8 września, godz. 19:00, MiTo art. café. books, ul. Waryńskiego 28, Warszawa.

2014/09/01

Spotkanie OR z Prokuraturą

W dniu 24 sierpnia, na zaproszenie Zastępcy Prokuratora Okręgowego Pana Roberta Myślińskiego,  odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu OR z kierownictwem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.  W spotkaniu udział wzięli Prezes zarządu Marek Gumkowski, wiceprezes Stefan Cieśla, skarbnik Jan Herczyński oraz nasza wolontariuszka Katarzyna Strzałkowska.

fot. 

2014/08/31

Gdynia: konferencja Otworzyć Bramy Tolerancji

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni zaprasza w dniach 22-23 września, do udziału w konferencji i warsztatach pt.: „Otworzyć Bramy Tolerancji – jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie”. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o wypełnienie i odesłanie formularza pocztą e-mail: konferencja@otwartebramy.org do dnia 12 września 2014 r., bądź faxem: (58) 341-83-52

2014/08/01

3 nowe murale Bez Nienawiści

Dzięki ekipie „Bez Nienawiści”, Darkowi Paczkowskiemu i przechodniom – na warszawskim rondzie Sedlaczka powstały 3 wspaniałe murale. Działanie realizowane było w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG oraz dzięki środkom Fundacji Orange. Cieszymy się ze świetnej akcji!
Na zdjęciu obok: Paula Sawicka i Darek Paczkowski

fot. Filip Błażejowski

2014/06/28

Konferencja na temat mowy nienawiści

W dniu 27 czerwca odbyła się konferencja zorganizowana przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania. Tytuł konferencji: Przeciw mowie nienawiści – myśl globalnie, działaj regionalnie i lokalnie. Konferencja składała się z wystąpień wprowadzających i dyskusji panelowej. Omawiano różne aspekty problemu (Równość – dyskryminacja – nienawiść – prof. Mirosław Wyrzykowski; Prezentacja raportu z badań sondażowych na temat mowy nienawiści – Dr. Mikołaj Winiewski; Projekt Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia w Regionach – Wiesława Kostrzewa-Zorbas z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania; Informacja o Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” – Jan Dąbkowski z „Polis”).
Panel był zatytułowany tak, jak konferencja.
Uczestnicy zgodzili się, że sprawą podstawową i pierwszoplanową jest edukacja rozpoczęta możliwie najwcześniej w procesie uczenia się i że tej kwestii wciąż poświęca się zbyt mało uwagi. Otwarta Rzeczpospolita była reprezentowana przez Elżbietę Petrajtis-O’Neill.

2014/06/25

Nagrody XIX edycji konkursu im. J.J.Lipskiego rozdane !

25 czerwca 2014 r. w Pałacu Staszica obyła się uroczystość rozdania nagród XIX edycji konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego. Zebranych przywitali pomysłodawca Konkursu i przewodniczący jego kapituły Zbigniew Bujak, a w imieniu organizatorów wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka. Jak co roku, po odebraniu dyplomów, laureaci mobilizowani pytaniami Tomasza Żukowskiego opowiadali o swoich pracach. Gościem honorowym była Pani Maria Lipska – żona patrona konkursu.

2014/06/20

Mowa nienawiści w Polsce 2014

12 czerwca 2014 roku odbyła się w Sali Kolumnowej sejmu RP całodniowa konferencja: „Mowa nienawiści w Polsce 2014: problem prawny, społeczny, zjawisko medialne?” Punktem wyjścia do dyskusji organizator (Fundacja im. Stefana Batorego) uczynił Raport przygotowany i przedstawiony we wprowadzeniu do konferencji przez zespół Michała Bilewicza z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW (Mowa nienawiści. Raport z badań sondażowych).

2014/06/19

„Pamięć i tożsamość – 70. rocznica zagłady Romów”

Na Śląsku odbyła się konferencja upamiętniająca zagładę Romów dokonaną przez nazistów w czasie II wojny.  W obozie Auschwitz ze względu na swoją narodowość zginęło około 20 tysięcy osób pochodzenia romskiego.                                                  onet.pl

2014/06/13

Studia o totalitaryzmach w CBH UJ

Centrum Badań Holokaustu UJ realizuje od roku akademickiego 2011/12 unikatowy w skali kraju program studiów II stopnia na kierunku: europeistyka, specjalność: wiedza o Holokauście i totalitaryzmach.

2014/05/31

Debata: wzrost popularności skrajnej prawicy

Fundacja Centrum im. Bronisława Geremka zaprasza na debatę lemkinowską o wzroście popularności skrajnej prawicy w Polsce i na Węgrzech. Debata odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3. Gośćmi będą: Andrea Petõ, Łukasz Jurczyszyn, Rafał Pankowski, Tomas Rafa. Debacie towarzyszyć będzie pokaz filmów Tomasa Rafy.     szczegóły

2014/05/23

Edukacja w miejscach pamięci w Polsce i na Węgrzech

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na międzynarodową konferencję „Edukacja w miejscach pamięci w Polsce i na Węgrzech” przeznaczoną dla edukatorów, przewodników, nauczycieli, pracowników muzeów i organizacji pozarządowych. W spotkaniach udział wezmą badacze i edukatorzy z obu krajów, z Polski m.in. dr hab. Michał Bilewicz i prof. Monika Płatek. Zgłoszenia Muzeum przyjmuje do 25 maja, udział jest bezpłatny.   informacje i program

2014/05/19

Debata – Żydzi w Ukrainie i Europie czasu Majdanu

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na debatę 22 maja o godz. 18.30.
Przedmiotem dyskusji będzie sytuacja Żydów ukraińskich i pogłębiona analiza jej rozwoju w okresie protestów obywatelskich przełomu 2013 i 2014 r. (powszechnie określanych mianem Majdanu) w odniesieniu do zjawisk społeczno-politycznych zachodzących w Europie w ostatnich latach.
więcej

2014/05/17

Spotkanie z Minister Joanną Kluzik-Rostkowską

Przedstawiciele Otwartej Rzeczpospolitej (Marek Gumkowski, Paula Sawicka, Mirosław Sawicki i Ludwika Wujec) 12 maja 2014 roku rozmawiali z Panią Minister Joanną Kluzik-Rostkowską.
relacja ze spotkania

2014/05/17

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?”

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na kolejne seminarium 19 maja o 18-ej.
Spotkanie VIII: „Czy wojsko musi istnieć?”
Gość specjalny: Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
więcej

2014/05/13

I Oświęcimskie Forum Praw Człowieka 8 – 10 maja 2014

Forum zorganizowane przez miasto Oświęcim pod honorowym patronatem Ireny Lipowicz – Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Janusza Chwieruta – Prezydenta Oświęcimia obradowało pod hasłem Europa wobec wyzwań XXI wieku. Deportacje, wysiedlenia i przymusowe migracje jako nieodłączny element konfliktów zbrojnych i wojen współczesnego świata.

2014/05/06

Konferencja „Warszawa 3T”

W Warszawie w dniach 8–9 kwietnia 2014 odbyła się międzynarodowa konferencja „Warszawa 3T: Technologia, Talent, Tolerancja”. Obrady obserwowała przedstawicielka Zarządu Otwartej Rzeczpospolitej Monika Wieczyńska.

2014/05/01

Debata „Od Tęczy do nienawiści“

 Fundacja im. Stefana Batorego i Fundacja Towarzystwa Dziennikarskiego „Fundusz Mediów” zapraszają na debatę „Od Tęczy do nienawiści“, która odbędzie się w czwartek, 8 maja 2014 r., o godzinie 18:00 w Barze Studio (Pałac Kultury i Nauki) w Warszawie.

2014/05/01

Rola mediów w kształtowaniu wizerunku migrantów

Międzynarodowa konferencja pod takim tytułem odbędzie się 15 maja w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. „Celem konferencji jest m.in. wymiana wiedzy nt. nowych strategii promocyjnych na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku  migrantów, jak również przedstawienie roli, jaką odgrywają media w procesie ich integracji ze środowiskiem lokalnym”. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
szczegółowe informacje i program na stronie

2014/04/23

Międzynarodowa konferencja „Edukacja w miejscach pamięci w Polsce i na Węgrzech”

Zapraszamy 9 czerwca 2014 r. do Muzeum Historii Żydów Polskich na konferencję Edukacja w miejscach pamięci w Polsce i na Węgrzech.
W spotkaniu wezmą udział znakomici eksperci z Polski i Węgier – m.in. edukatorzy, socjologowie, prawnicy, którzy zaprezentują swoje doświadczenia, wyniki badań i rekomendacje.
program konferencji

2014/04/23

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?”

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na kolejne seminarium 28 kwietnia o 18-ej.
Spotkanie VII: „Na czym polega świętość?”
Gość specjalny: prof. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita
więcej

2014/04/17

Debata – Czy równość jest tylko lewicowa?

Zapraszamy w imieniu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego na debatę pt. „Czy równość jest tylko lewicowa?”, która odbędzie się 23 kwietnia o godz. 19:00 w siedzibie Krytyki Politycznej ul. Foksal 16 (II piętro).
Zaproszenie

2014/04/14

Debata „Przekleństwa polskiej geopolityki, a dzisiejsze sojusze: 1919-1945-1989”

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego  we współpracy z Georgetown Club of Poland i Wydawnictwem Poznańskim  zaprasza na debatę
„Przekleństwa polskiej geopolityki, a dzisiejsze sojusze: 1919-1945-1989”
Czwartek, 8 maja 2014 r., w godz. 18.30-20.00 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie ulica Dobra 56/66, sala 316 im. S. B. Lindego (III piętro)
więcej

2014/04/14

Debaty „Wokół Hilberga”

Centrum Badań nad Zagładą Żydów zaprasza na pierwszą z serii debat „Wokół Hilberga” organizowaną wspólnie z „Przystankiem Historia” IPN oraz Fundacją Wydawnictwo Naukowe „Textura”.
W czwartek 17 kwietnia 2014 r. o godz. 17.30 o tym jak monumentalna praca Hilberga wpłynęła na zdefiniowanie pojęcia ludobójstwa? Czy zagładę narodu żydowskiego można porównać z innymi zbrodniami ludobójstwa? Na pierwszym spotkaniu będą o tym rozmawiać publicysta Konstanty Gebert
i socjolog dr Lech Nijakowski, prowadzenie Jakub Petelewic.
więcej informacji

2014/04/07

Debata „Wzrost popularności skrajnej prawicy w Europie”

Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka zaprasza na debatę w ramach nowego cyklu debat lemkinowskich poświęconemu wzrostowi popularności skrajnej prawicy w Europie.
15 kwietnia g. 18-19.45, sala 316 Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66
szczegóły

2014/04/02

Konferencja „Inność, tolerancja, uprzedzenia”

Na konferencję zaprasza Naczelna Rada Adwokacka i Komisja Praw Człowieka przy NRA. Całodniowe spotkanie odbędzie się 12 kwietnia w Warszawie.
zaproszenie i szczegółowy program

2014/03/26

Szkolenia dla sędziów i prokuratorów

Europejska Konwencja Praw Człowieka w praktyce sądów i prokuratur. O szkoleniach sędziów i prokuratorów, czy są potrzebne i dlaczego, o doświadczeniach z odbytych szkoleń z Hanną Machińską, dyrektorką Biura Rady Europy w Warszawie oraz z Paulą Sawicką, prezeską Otwartej Rzeczpospolitej rozmawia Magdalena Czyż.
tekst wywiadu

2014/03/26

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?” – relacje

Prezentujemy podsumowanie i relacje z sześciu spotkań w Muzeum Historii Żydów Polskich
pt.”Uwierzyć w Muzeum?”.

2014/03/24

Konferencja o tolerancji w Tarnowie (woj. małoposkie)

W dniach 12-14 marca w Tarnowie odbyła się konferencja naukowa „Tolerancja we współczesnym świecie” dla naukowców, artystów, aktywistów społecznych i studentów.
2014/03/11

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?”

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na kolejne seminarium 17 marca o 18-ej.
Spotkanie VI: „Czy są wartości, dla których warto ryzykować życie swoje lub innych?”
Gość specjalny: Michał Jagiełło – alpinista, ratownik TOPR-u, pisarz, poeta i publicysta.
więcej

2014/03/04

O Europę szanującą prawa człowieka

AEDH ogłosiła kampanię dotyczącą Europy praw człowieka, która jest związana z tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Otwarta Rzeczpospolita (podobnie jak inni członkowie AEDH) uczestniczy w kampanii. Tekst Manifestu, czyli postulaty do przyszłych europosłów. Tekst wspólnego listu (wersja angielska) podpisanego przez wszystkie kraje uczestniczące w kampanii, w tym przez Otwartą Rzeczpospolitą.

2014/03/03

Konferencja – „Polskie dylematy. W 80. rocznicę urodzin
i 10. rocznicę śmierci Jacka Kuronia.”

Zapraszamy
4 marca 2014 r. (wtorek), w godzinach 10-19
do Fundacji Batorego Warszawa, ul. Sapieżyńska 10a (sala im. Jerzego Turowicza)
na konferencję

Polskie dylematy. W 80. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Jacka Kuronia

zaproszenie
program

2014/02/20

Policyjna platforma przeciw nienawiści

W dniu13 lutego 2014 r. odbyło się z inicjatywy Komendanta Głównego Policji, a pod patronatem Rzeczniczki Praw Obywatelskich, spotkanie przedstawicieli Policji i innych instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych, które tworzą Policyjną Platformę Przeciw Nienawiści (PPPN).

2014/02/12

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?”

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na kolejne seminarium 17 lutego o 18-ej.
Spotkanie V: „”Czy świat potrzebuje przywódców?”
Gość specjalny: Wojciech Eichelberger – psycholog, psychoterapeuta, pisarz.

zaproszenie

2014/01/21

Sprawozdanie z posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych

W dniu 9 stycznia br. odbyło się kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Tematem spotkania był tym razem problem antysemityzmu w Polsce. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita reprezentowali Monika Wieczyńska i Marek Gumkowski.

Sprawozdanie

2014/01/13

Debata – Czy istnieje „kulturologia polska”?

Instytut Kultury Polskiej UW, Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze (Oddział Warszawski) oraz Wydawnictwa UW zapraszają na debatę Czy istnieje „kulturologia polska”? wokół książki: Kulturologia polska XX wieku w piatek 17 stycznia 2014 r. godz. 17, sala 5 ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 

zaproszenie

2014/01/12

Przestępstwa nienawiści i mowa nienawiści

11.12.2013 w kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie „Przestępstwa nienawiści i mowa nienawiści” zorganizowane przez Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz. Wzięli w nim udział przedstawiciele rządu, policji i organizacji pozarządowych. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali radca prawny Stefan Cieśla i pani Monika Wieczyńska.

sprawozdanie ze spotkania

2013/12/15

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?”

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na kolejne seminarium 16 grudnia o 18-ej.
Spotkanie III: „Czy możliwe są cuda i znaki?”
Gość specjalny: prof. Krzysztof Meissner – fizyk teoretyk, prof. dr hab. nauk fizycznych, specjalista w zakresie teorii cząstek elementarnych

Zaproszenie

2013/12/08

Debata w biurze rzecznika praw obywatelskich

 W dniu 5 grudnia w biurze rzecznika praw obywatelskich odbyła się debata zorganizowana przez FRA. Jej tytuł: Antysemityzm. Diagnoza zjawiska w Polsce na tle sytuacji w Unii Europejskiej. W panelu uczestniczyła prezeska Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka, która mówiła o przestępstwach z nienawiści i ich ściganiu.

2013/12/04

Konferencja „Wojna o gender. Jak różni się w Europie?”

Konferencja organizowana przez Fundację NEWW Polska, Polskie Lobby Kobiet w Partnerstwie z Fundacją im. Róży Luksemburg odbędzie się w dniach 10-11 grudnia w Warszawie.

2013/12/03

Debata – Etyka mediów a różnorodność społeczna

Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej serdecznie zaprasza na debatę kończącą program „Różnorodność społeczna w mediach” objęty honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Debata odbędzie się w najbliższy czwartek, 5 grudnia 2013 r. o godz. 18:00 w budynku Neofilologii UW przy ul. Dobrej 55 (sala 3.014).

2013/11/29

LIMUD

W dniach 29 – 1 grudnia 2013 roku JDC (Joint Distribution Committee) po raz szósty zorganizował w Polsce konferencję/spotkania LIMUD w tym roku poświeconą „przyszłości”. „Zadamy wiele pytań na temat przyszłości judaizmu, będziemy szukać odpowiedzi i rozwiązań dla wyzwań, które czekają nas w bliższej i dalszej przyszłości. Skupimy się na znaczeniu przyszłości w żydowskiej tradycji, judaizmie i nowych technologiach oraz przyszłości polskiego żydostwa” – pisali organizatorzy. W jednym z paneli o wydarzeniach kończącego się roku ważnych dla społeczności żydowskiej w Polsce dyskutowali: rabin Michael Schoudrich, Ami Mehl z MSZ Izraela i Paula Sawicka z OR.

2013/11/28

ISP zaprasza na debatę: Karanie za zakrywanie ?

Karanie za zakrywanie – czy zasłanianie twarzy podczas zgromadzeń powinno być zakazane?

Debata z udziałem m. in.: prof. Ewy Łętowskiej, prof. Mirosława Wyrzykowskiego, Jerzego Stępnia, Małgorzaty Znojek (Kancelaria Prezydenta), Katarzyny Mikołajczyk (Masa Krytyczna), Piotra Niemczyka

 28 listopada (czwartek), godz. 19.30 BarStudio (przy Teatrze Studio, PKiN), Warszawa

2013/11/25

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

W dniu 6.11.br. obradowała Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pod przewodnictwem pos. Stanisławy Prządki (SLD), a udział w posiedzeniu wzięli zaproszeni: Andrzej Seremet Prokurator Generalny, Wojciech Hajduk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (ze współpracownikami), Ryszard Czerniawski Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich (ze współpracownikami), oraz przedstawiciele czterech organizacji pozarządowych: Kampanii Przeciw HomofoniiMirosława Makuchowska, Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Katarzyna Bogatko, Stowarzyszenia Nigdy Więcej Jacek Purski, i Otwartej Rzeczpospolitej Monika Wieczyńska.

2013/11/19

Lekcja Wolności

13 listopada 2013 w ramach zorganizowanego w Kielcach Festiwalu Wolność i Pokój w Bibliotece Wojewódzkiej odbyła się Lekcja Wolności. Z uczniami szkół średnich o Marku Edelmanie, Janie Karskim, Jacku Kuroniu i Lechu Wałęsie i o tym dlaczego mogą być uważani za nauczycieli wolności rozmawiali Jolanta Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz Paula Sawicka i Mirosław Sawicki z Otwartej Rzeczpospolitej.

„Lekcja Wolności”

2013/11/15

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?”

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na kolejne seminarium 18 listopada o 18-ej.

Zaproszenie

2013/11/13

Seminaria „Uwierzyć w muzeum?”

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza od października na cykl comiesięcznych seminariów „Uwierzyć w muzeum?”. Seminaria poprowadzą redaktor Halina Bortnowska i profesor Stanisław Krajewski.
Comiesięczne spotkania będą miały charakter seminarium, podczas którego wykorzystywana będzie zarówno wiedza naukowa, jak i doświadczenie życiowe. Seminaria będą odbywać się raz w miesiącu, w poniedziałki (od godz. 18:00 do godz. 20:00). Będą otwarte dla wszystkich.

2013/11/10

O Europę szanującą prawa człowieka

W dniu 9.11.2013 Elżbieta Petrajtis-O’Neill uczestniczyła z ramienia OR w telekonferencji na Skype z Serge Kollwelterem, szefem AEDH i jego asystentką, oraz przedstawicielami kilku NGO-ów – ze Szkocji, Holandii, Litwy, Węgier i Włoch. Omawiano założenia i działania związane z manifestem dotyczącym kampanii „O Europę szanującą prawa człowieka”, akcjami, jakich mogą się podjąć poszczególne organizacje itd. Punkty ustalone to: 1. Tłumaczenie manifestu na język danego kraju. 2. Dostarczenie go kandydatom na europosłów wraz z zapytaniem o stanowisko danego kandydata dotyczące manifestu. 3. Dostarczenie manifestu głównym partiom politycznym.

2013/11/08

Posiedzenie Rady przy min. Bonim

Posiedzenie Rady przy min. Bonim 6 listopada miało miejsce kolejne posiedzenie Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Na spotkaniu przedstawiciel Kampanii przeciwko Homofobii przedstawił europejską Dyrektywę o Ochronie Praw Ofiar Przestępstw, w szczególności w kontekście ofiar przestępstw motywowanych nienawiścią.

2013/11/07

„Nie ma wolności bez solidarności” – Festiwal Wolność
i Pokój w Kielcach 8-13 listopada 2013

„Festiwal Wolność i Pokój organizujemy, by radując się z odzyskania wolności, pamiętać o tych, którzy dziś doświadczają wojen i prześladowań. Nie ma bowiem wolności bez solidarności z ofiarami wojen, uchodźcami i prześladowanymi” – tak prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek pisze na stronie opisującej festiwalowe atrakcje.

2013/11/03

Spotkania Polskiego PEN Clubu i Litewskiego Pen Clubu

W dniach 24-27 października 2013 po raz kolejny spotkali się przedstawiciele Pen Clubów Polski i Litwy, tym razem w Kiejdanach (lit. Kėdainiai) na Litwie. W delegacji Polskiego PEN Clubu byli: Adam Pomorski, Anna Nasiłowska, Kazimierz Orłoś, Paula Sawicka, Mirosław Sawicki. Litewski PEN Club reprezentowali: Hercus Kunčius, Eugenijus Ališanka, Antanas A. Jonynas, Almantas Samalavičius, Alvydas Šlepikas. Animatorką i uczestniczka tych spotkań jest Rasa Rimickaitė – Attaché ds. Kultury Republiki Litewskiej w RP.

2013/10/26

Europejska Nagroda Obywatelska
dla Ośrodka Brama Grodzka

W dniu 25 października 2013r. w Lublinie, w siedzibie Ośrodka Brama Grodzka odbyła się uroczystość wręczenia Ośrodkowi Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Profesor Lena Kolarska-Bobińska, europosłanka, zgłosiła kandydaturę Bramy Grodzkiej do tej nagrody, a inni europosłowie poparli tę kandydaturę i wybrali Bramę Grodzką spośród innych kandydatów. W uroczystości uczestniczyła profesor Lena Kolarska-Bobińska, wiceprezydent Lublina ds. kultury, były rektor KUL, oraz wielu innych znakomitych gości i przyjaciół Ośrodka. Elżbieta Petrajtis-O’Neill reprezentowała Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita i odczytała list gratulacyjny od OR dla przyjaciół z Lublina.

2013/10/18

Nowe biuro PTPA

W dniu 17 października odbyło się uroczyste otwarcie nowego biura PTPA [Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego]. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowały Elżbieta Petrajtis-O’Neill i Monika Wieczyńska. Spotkanie było bardzo miłe. Udało nam się porozmawiać z prof. Ewą Łętowską, Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, Pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania, posłem Robertem Biedroniem i Michaelem Heflin, Wicedyrektorem Open Society Foundations.

2013/10/12

Konferencja prasowa – Żydowski Instytut Historyczny

Konferencja prasowa dotyczaca wystawy „Obcy i niemili”. Antysemickie rysunki z prasy polskiej 1919-1939 odbędzie się 15 października 2013 r. o godz. 12.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym

Więcej informacji na stronie.

2013/10/10

„Obcy i niemili”. Antysemickie rysunki z prasy polskiej 1919–1939

15 października br. na wernisażu wystawy „Obcy i niemili” zostanie zaprezentowanych ponad 300 prac publikowanych w prasie polskiej w okresie międzywojennym. Karykatury – towarzyszące antysemickim artykułom– stanowiły istotny czynnik kształtowania wizerunku Żyda, a tym samym wpływały na nastroje i poglądy na „kwestię żydowską”. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu o mowie nienawiści, w którym głos zabiorą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Michał Głowiński, prof. Irena Kamińska-Szmaj, Piotr Forecki i Bożena Umińska-Keff. Organizatorem wystawy jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

2013/10/09

Kampania „Inni – nie gorsi”

W Kielcach rusza kampania „Inni – nie gorsi”
8 października 2013 r. w Kielcach ruszyła kampania społeczna pod hasłem „Inni – nie gorsi”. Jej organizatorzy to policja, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania. Akcja ma koncentrować się na tematyce dyskryminacji mniejszości, przede wszystkim etnicznych, religijnych i seksualnych.

2013/10/07

Trudno w Poznaniu spotkać Innego

6 października 2013 r. w poznańskim wydaniu „Gazety Wyborczej” pojawił się artykuł jednego z członków Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita prof. Krzysztofa Podemskiego „Trudno w Poznaniu spotkać Innego”. Autor wskazuje w nim, że zdarzenia, które miały miejsce w Poznaniu w ostatnich tygodniach – wywieszenie antylitewskiego transparentu na stadionie, antysemickie okrzyki kibiców, protesty rodziców przeciwko utworzeniu klasy dla romskich dzieci – świadczą o tym, że panowanie narodowych stereotypów i brak tolerancji wobec obcych są w Wielkopolsce wciąż żywymi problemami.

2013/10/07

Współpraca europejska

Współpraca europejska na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania ekstremizmowi i radykalizacji skrajnej prawicy – to projekt realizowany przez brytyjski Institute for Strategic Dialogue we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości Szwecji. Przedstawicielki zarządu OR, Elżbieta Petrajtis-O’Neill i Paula Sawicka spotkały się 7 października z paniami Vidhya Ramalingam – koordynatorką Projektu i Hanga Sántha ze szwedzkiego Ministerstwa Sprawiedliwości i przekazały im informacje o działaniach OR w tej dziedzinie (np. debacie o organizacjach skrajnych).

2013/10/01

Debata „Patriotyzm dziś”

29 września 2013 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się debata zatytułowana „Patriotyzm dziś”. Organizatorami spotkania były dwie instytucje: Muzeum Narodowe oraz Centrum ŁOWICKA. W charakterze panelistów wystąpili: Władysław Frasyniuk, Szymon Gutkowski, Radosław Markowski oraz reprezentująca Otwartą Rzeczpospolitą Aleksandra Gliszczyńska-Grabias. Podczas debaty dyskutowano m.in. nad następującymi pytaniami: Jak rozumiemy dzisiejszy patriotyzm? Czym dla nas jest? Czy szanujemy swoją ojczyznę?

2013/09/30

Konferencja Stowarzyszenia Polskich i Niemieckich Sędziów

W dn. 27 września 2013 r. w Dreźnie zorganizowana została konferencja Stowarzyszenia Polskich i Niemieckich Sędziów, poświęcona tematyce dyskryminacji i przestępstw z nienawiści. Wystąpienie na temat przykładów polskiej praktyki sędziowskiej i prokuratorskiej w sprawach dotyczących antysemickiej i rasistowskiej mowy nienawiści oraz przestępstw z nienawiści przedstawiła reprezentująca Otwartą Rzeczpospolitą dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias.

2013/09/28

Szkolenia dla prokuratorów

24 i 26 września 2013 r. Prokuratura Generalna zorganizowała szkolenia dla prokuratorów na temat: „Naruszanie praw jednostki motywowane różnicami narodowościowymi, etnicznymi bądź wyznaniowymi; propagowanie faszyzmu lub innego totalitarnego ustroju państwa; nawoływanie do nienawiści z tych powodów. Paulę Sawicką zaproszono do przedstawienia uczestniczącym w szkoleniu prokuratorom spostrzeżeń i doświadczeń wynikających z dotychczasowej współpracy Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita z prokuraturami.

2013/09/27

Spotkanie ze środowiskami podejmującymi problematykę przestępstw z nienawiści

24 września 2013 r. na zaproszenie Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta w Prokuraturze Generalnej odbyło się spotkanie ze środowiskami podejmującymi problematykę przestępstw z nienawiści. Byli to przedstawiciele białostockiego Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej Teatr Trzyrzecze z prezesem Rafałem Gawłem, Anna Tatar z Nigdy Więcej, Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce, Piotr Kadlćik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz poseł na sejm Robert Biedroń. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowały Paula Sawicka i Magdalena Grudzińska.

2013/09/26

Mowa nienawiści w debacie publicznej – gdzie spoczywa odpowiedzialność?

Konferencja pod tym tytułem odbyła się dniach 18-19 września 2013 r. w Warszawie. Jej organizatorami były Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Rada Europy. Przemówienia otwierające konferencję wygłosili Minister Michał Boni, Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland oraz Ambasador w MSZ Norwegii, pani Ingrid Schulerund. O europejskich normach prawnych dotyczących mowy nienawiści, demokracji pluralistycznej, populizmie i politycznej kalkulacji oraz o tym czy czynnik nienawiści odgrywa rolę w kształtowaniu debaty publicznej rozmawiali naukowcy, działacze społeczni i politycy z Polski i innych krajów Europy. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowały Aleksandra Gliszczyńska-Grabias i Paula Sawicka.

2013/09/20

Posiedzenie Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji

16 września 2013 roku odbyło się kolejne (czwarte) posiedzenie powołanej przez premiera przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji, pracującej od kwietnia 2013 roku, Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. W posiedzeniach Rady, jako przedstawicielka organizacji pozarządowych uczestniczy prezeska Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka. Rada, składająca się z wysokiego szczebla przedstawicieli administracji państwowej z całego kraju jest ciałem, które pod kierunkiem aktywizującego uczestników min. Michała Boniego, ma szanse na osiągnięcia na tym ważnym społecznie polu.

2013/09/19

Debata „Gdzie leży granica ?” –
„Relacje Państwo-Kościół w III RP”

W dniu 18 września br. odbyła się debata zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych, tygodnik „Polityka”, akcja Szturm na Szkoły i Bar Studio na temat „Gdzie leży granica?” Była to ostatnia z cyklu debat „Relacje Państwo – Kościół w III RP”. Zaproszenie do dyskusji panelowej przyjęli: ks. Tomasz Dostatni, Anna Dryjańska, Mirosława Grabowska, Jan Hartman oraz Jacek Kucharczyk. Debatę prowadziła Ewa Wanat.

2013/09/17

Paula Sawicka członkiem Rady Konsultacyjnej przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji

Paula Sawicka, prezeska Otwartej Rzeczpospolitej została powołana do Rady Konsultacyjnej przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji. Pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej odbyło się 16 września 2013.

 

2013/09/16

Spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

W dn. 13 września 2013 r. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie, w którym, na zaproszenie MSZ, uczestniczyli przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych w Polsce. Spotkanie dotyczyło priorytetów polskiej polityki zagranicznej w obszarze ochrony praw człowieka, a jego głównym celem było zaprezentowanie przez polskie organizacje pozarządowe ich stanowiska na temat najbardziej wskazanych i koniecznych kierunków tej polityki. „Otwartą Rzeczpospolitą” podczas spotkania reprezentowali Aleksandra Gliszczyńska-Grabias oraz Stefan Cieśla.

2013/09/12

Otwarta Rzeczpospolita na przystanku Woodstock

W dniach 1 – 3 sierpnia 2013 roku przedstawicielki zespołu edukacyjnego Otwartej Rzeczpospolitej – Karolina Kurkowska, Magda Utracka i Natalia Wiszniewska przeprowadziły cykl warsztatów antydyskryminacyjnych podczas XIX Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Było to drugie spotkanie w Wiosce Policyjnej w ramach współpracy nawiązanej z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

2013/07/30

Relacja z zebrania sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych

W dniu 24 lipca br. odbyło się zebranie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, na które zaproszeni byli również przedstawiciele organizacji pozarządowych. Z ramienia Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita” (jedynej organizacji pozarządowej, której przedstawiciel się pojawił na zebraniu) w spotkaniu wziął udział Marek Gumkowski, członek Zarządu OR. Na zebraniu Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania pani Agnieszka Kozłowska–Rajewicz przedstawiła informację na temat badań dotyczących dyskryminacji ze względów narodowych i etnicznych oraz tzw. przestępstw z nienawiści, czyli spraw o podłożu rasistowskim i ksenofobicznym.

2013/06/24

Nagrody XVIII edycji konkursu im. J.J.Lipskiego rozdane !

24 czerwca 2013 r. w Pałacu Staszica obyła się uroczystość rozdania nagród XVIII edycji konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego. Zebranych przywitali pomysłodawca Konkursu i przewodniczący jego kapituły Zbigniew Bujak, a w imieniu organizatorów prezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka. Jak co roku, po odebraniu dyplomów, laureaci mobilizowani pytaniami Tomasza Żukowskiego opowiadali o swoich pracach. Gościem honorowym była Pani Maria Lipska – żona patrona konkursu.

2013/06/18

Debata o organizacjach skrajnych we współczesnym świecie

W sobotę 15 czerwca w drugim dniu Kongresu Wolności, w warszawskiej siedzibie „Gazety Wyborczej” odbyła się dyskusja o organizacjach skrajnych, podczas której eksperci i zaproszeni goście rozmawiali o organizacjach skrajnych m.in. o ich miejscu w demokratycznym społeczeństwie, o roli Internetu i mediów społecznościowych w powstawaniu ruchów skrajnych.

2013/06/11

Debata „Czy demokracja jest nam dana na zawsze?”

10 czerwca przedstawicielka Otwartej Rzeczpospolitej, dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, wzięła udział w debacie pt. „Czy demokracja jest nam dana na zawsze?”, zorganizowanej przez Katedrę Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego, przy współudziale Fundacji im. K. Adenauera. Debata, prowadzona przez dr Joannę Dyduch, w której prelegentami byli również ks. dr Zdzisław Jancewicz, dr hab. Aldona Wiktorska- Świecka oraz prof. Wiesław Bokajło koncentrowała się wokół następujących zagadnień:
• Czy demokracja jest nam potrzebna w dobie społeczeństwa informacyjnego i konsumpcyjnego ?
• Demokracja- teoria czy rzeczywistość ?
• Co zagraża współczesnej demokracji ?
• Ile wolności pozostało we współczesnej demokracji ?
• Wykluczenie jako wyzwanie współczesnej demokracji

W debacie wzięli udział pracownicy Katedry, studenci oraz młodzież licealna z Wrocławia.

2013/06/10

Spotkanie z delegacją Komisji Doradczej Rady Europy ds. Konwencji o Ochronie Mniejszości Narodowych

W dniu 5 czerwca 2013 r. Elżbieta Petrajtis-O’Neill i Jan Herczyński z Otwartej Rzeczpospolitej oraz Dorota Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Prawa Człowieka spotkali się z delegacją Komisji Doradczej Rady Europy ds. Konwencji o Ochronie Mniejszości Narodowych, która przebywa w Polsce i sprawdza stan prawodawstwa antydyskryminacyjnego oraz podejście organów państwa do problemów mniejszości narodowych, dyskryminacji i przestępstw z nienawiści. Obraz przedstawiony przez przedstawicieli OR i HFPC różni się znacznie od tego, co zawiera raport rządowy, który przestawia stan teoretyczny, nie zajmując się znacznie mniej zadowalającym stanem praktycznym. Przedstawiciele delegacji odnotowali te różnice i postanowili mówić o nich podczas spotkań z przedstawicielami władz.

2013/05/24

Debata „Organizacje skrajne w demokratycznym państwie i społeczeństwie”

23 maja w Pałacu Staszica w Warszawie Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita zorganizowało debatę zamykającą roczny projekt „Organizacje skrajne w demokratycznym państwie i społeczeństwie” realizowany przez Stowarzyszenie. Debatę poprzedziło robocze seminarium ekspertów, którzy na zlecenie Otwartej Rzeczpospolitej opracowali ekspertyzy dotyczące organizacji skrajnych i zastanawiali się nad sformułowaniem rekomendacji zarówno dla osób podejmujących istotne decyzję w tej kwestii, jak i dla ogółu obywateli.

2013/05/09

Debata – Organizacje skrajne w demokratycznym państwie i społeczeństwie

W dniu 23 maja 2013 r. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” organizuje Debatę w ramach projektu „Organizacje skrajne w ‎demokratycznym państwie i społeczeństwie”, do udziału w której chcielibyśmy Państwa serdecznie zachęcić. Sądzimy bowiem, że podobnie jak organizatorzy, dostrzegają Państwo konieczność szukania rozwiązań dla nabrzmiewającego problemu, jakim staje się dziś działalność organizacji skrajnych. Bardzo liczymy na Państwa zaangażowanie, wiedzę i doświadczenie.

2013/05/08

Międzynarodowa konferencja naukowa na Wydziale Prawa i Administracji UAM

REJESTRACJA ROZPOCZĘTA

Międzynarodowa konferencja naukowa na Wydziale Prawa i Administracji UAM, 13-14 czerwca 2013
Europe at the Edge of Pluralism: Legal Aspects of Diversity in Europe

Rejestracja:
http://www.helsinki.fi/law-and-other/events/europe/index.html

2013/05/07

Konferencja organizacji pozarządowych skupionych w Fundamental Rights Platform (FRA)

W dn. 25-26 kwietnia 2013 r. w Wiedniu odbyła się konferencja organizacji pozarządowych skupionych w Fundamental Rights Platform – struktury utworzonej w ramach Agencji Praw Podstawowych UE. „Otwartą Rzeczpospolitą”, która należy do HRP od stycznia 2013 r., reprezentowała podczas konferencji Aleksandra Gliszczyńska-Grabias.

2013/04/22

Spotkanie konsultacyjne w sprawie organizacji w Polsce młodzieżowej kampanii Rady Europy przeciwko mowie nienawiści w sieci

12 kwietnia 2013 w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie organizacji w Polsce młodzieżowej kampanii Rady Europy przeciwko mowie nienawiści w sieci. Na spotkaniu Otwartą Rzeczpospolitą reprezentował Marek Gumkowski.

2013/04/15

Konferencja na UW „Tolerancja i jej wrogowie”

12 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja „Tolerancja i jej wrogowie” zorganizowana przez Zakład Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Celem konferencji było szukanie odpowiedzi i rozwiązań na zagadnienia związane z przestrzeganiem w Polsce podstawowych praw człowieka. Podczas konferencji poruszono temat tolerancji, rozmawiano o przyczynie zachowań nietolerancyjnych. Poruszono także kwestie związane z rolą prawa w zapewnieniu warunków do praktykowania tolerancji.
Na Konferencji Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita reprezentowała Aleksandra Gliszczyńska-Grabias z referatem „Deficyty w zakresie ustawodawstwa dotyczącego przestępstw przemocy z nienawiści i mowy nienawiści”.

2013/04/02

Seminarium „Eskalacja przemocy nacjonalistycznej – rola państwa i społeczeństwa obywatelskiego w jej zwalczaniu”

Kampania Przeciw Homofobii zaprasza 16 kwietnia 2013r. na seminarium pt.”Eskalacja przemocy nacjonalistycznej – rola państwa i społeczeństwa obywatelskiego w jej zwalczaniu”.
W seminarium udział wezmą m.in. prof. Magdalena Środa, Jacek Żakowski, Robert Biedroń, Kazimiera Szczuka.

2013/04/02

Konferencja „Tolerancja i jej wrogowie”

Zakład Praw Człowieka, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na VIII Doroczną Konferencję „Tolerancja i jej wrogowie”.
Konferencja odbędzie się 12 kwietnia 2013 r. (piątek) w Warszawie, Aula dawnego BUWu, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w godz. 9.30 – 18.00.

2013/03/21

„Jak uczyć i rozmawiać o ksenofobii?”

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli, pedagogów i edukatorów do udziału w konferencji edukacyjnej „Jak uczyć i rozmawiać o ksenofobii?”, która odbędzie się 22 kwietnia 2013r. w Warszawie. Tematyka konferencji wiąże się z toczącą się w sferze edukacji dyskusją na temat praw człowieka i obywatela z uwzględnieniem historii systemów totalitarnych.

2013/03/20

Konferencja poświęcona problematyce wolności słowa osób LGBT

19 marca 2013 w Sejmie RP obyła się konferencja współorganizowana przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, poświęcona problematyce wolności słowa osób LGBT. Podczas konferencji podniesiono m.in. problem wprowadzania w niektórych państwach Rady Europy tzw. zakazów szerzenia „homoseksualnej propagandy”, wskazując na fakt, że stanowią one naruszenie prawa do wolności wypowiedzi, którym powinni cieszyć się wszyscy – bez różnicy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. W trakcie konferencji poruszano również bardziej generalne problemy dyskryminacji oraz mowy nienawiści i przestępstw nienawiści wobec osób LGBT, w tym kontekście przywołując bogate orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

2013/03/11

Posiedzenie Komitetu Honorowego Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych

W Domu Spotkań z Historią 6 marca odbyły się obrady komitetu pod przewodnictwem Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Uczestnicy dyskutowali m.in. o możliwości utworzenia w Warszawie Ogrodu Sprawiedliwych oraz działaniach edukacyjnych popularyzujących święto.

2013/03/11

Dyskusja „Ksenofobia, Przemoc, Uniwersytet? Akademia wobec ruchów antydemokratycznych”

Próba przerwania wykładu prof. Magdaleny Środy pt. „Moralność w życiu publicznym” przez grupę zamaskowanych napastników zaniepokoiła społeczność Uniwersytetu Warszawskiego. W związku z tym Koło Naukowe „Dyskursy Nowoczesności” zorganizowało 8 marca na Uniwersytecie Warszawskim dyskusję „Ksenofobia, Przemoc, Uniwersytet? Akademia wobec ruchów antydemokratycznych”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: prof. Małgorzata Fuszara (INSNS UW), prof. Andrzej Mencwel (IKP UW), prof. Andrzej Waśkiewicz (IS UW) oraz dr Agnieszka Graff (OSA UW).
Debacie przysłuchiwała się Paula Sawicka ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

2013/02/15

Spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych prowadzących działania w ramach Koalicji na Rzecz Równych Szans

W dniu 11 lutego br.odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych prowadzących działania w ramach Koalicji na Rzecz Równych Szans, ,,których koordynatorem jest Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA). Prowadzący spotkanie koordynator Koalicji Krzysztof Śmiszek przedstawił inicjatywy, które podjęła Koalicja na Rzecz Równych Szans od ostatniego spotkania.Najważniejszą z nich wydaje się działalność zespołu prawników PTPA nad wdrożeniem niektórych dyrektyw Unii Europejskiej w dziedzinie równego traktowania wszystkich obywateli.

2013/02/12

Posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych

W dniu 7 lutego br. odbyło się w sejmie posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, na którym przedstawiciel Rzeczniczki Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski zapoznał zebranych z działaniami RPO wobec przestępstw motywowanych rasizmem w latach 2011-2013, z których to przestępstw większość jest umarzana.

2013/02/11

Narodowcy na UW ?

Na 20 lutego zapowiedziano organizację spotkania pod tytułem „Ruch Narodowy. Dlaczego?”, którego organizatorem jest Niezależne Zrzeszenie Studentów. Uniwersytet Warszawski jako instytucja otwarta ma prawo wydawać pozwolenia na organizację różnorodnych spotkań. Jednak sama informacja o tym, że „narodowcy” są zapraszani na Uniwersytet Warszawski wzbudza kontrowersje, a sprzeciw wzrasta kiedy prelegentami mają być: Krzysztof Bosak (Stowarzyszenie Marsz Niepodległości), Marian Kowalski (Obóz Narodowo-Radykalny) i Robert Winnicki (Młodzież Wszechpolska). Przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów tłumaczą, że organizują spotkanie, aby rozmawiać o Ruchu Narodowym, który właśnie się odradza. Jednak powstaje pytanie dlaczego nie został zaproszony nikt o odmiennych poglądach, z innej strony politycznej, kto skontruje wypowiedzi, zadba też o to, aby spotkanie miało formę dyskusji a nie stało się sposobem na przeprowadzenie agitacji i opowiadanie o nacjonalizmie.

2013/01/21

Międzynarodowa konferencja EUROPE AT THE EDGE OF PLURALISM: LEGAL ASPECTS OF DIVERSITY IN EUROPE

International Conference Europe at the Edge of Pluralism: Legal Aspects of Diversity in Europe 13–14 czerwca 2013, Poznań, Poland.

Mówcy:
Prof. Roman Wieruszewski (Director of the Poznan Human Rights Centre, former vice-President of the UN Human Rights Committee)
Prof. Kimmo Nuotio (Dean of the Law Faculty, University of Helsinki)
Prof. Zdzisław Kędzia (Head of Chair of Constitutional Law, Faculty of Law, Adam Mickiewicz University in Poznan)
Prof. Kristin Henrard (Professor of Minority Protection, Erasmus School of Law, Erasmus University Rotterdam)
Dr Maria-Teresa Gil Bazo (Lecturer in Law, Newcastle Law School) – tbc

Organizatorzy:
• Poznan Human Rights Centre, Polish Academy of Sciences
• Faculty of Law, University of Helsinki

2012/11/26

Posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych

W dniu 21 listopada odbyło się w sejmie posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W posiedzeniu udział wzięła Monika Wieczyńska ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Wysłuchano dwóch wystąpień: informacji rabina Shalom Stamblera na temat działalności w Polsce Chabad Lubawicz (jednego z odłamów chasydyzmu) oraz wypowiedzi prof.dr.hab.Marcina Wodzińskiego o znaczeniu chasydyzmu dla zachowania i rozwoju tożsamości mniejszości żydowskiej w Polsce.

2012/11/23

Relacja z debaty „Czy Polska jest krajem dla wszystkich?”

17 października Otwarta Rzeczpospolita zorganizowała debatę szkolną w ramach ogólnokrajowej akcji Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polska dla wszystkich” przy współpracy XLIV LO im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie. Debata miała formę prawdziwej konferencji: zaproszeni goście wypowiadali się w panelu dyskusyjnym, by następnie debatować wspólnie z uczestniczącą w wydarzeniu młodzieżą. Konferencję zaszczycili swoimi osobami: Ton Van Anh, wietnamska opozycjonistka, obrończyni Praw Człowieka, korespondentka radia Wolna Azja; Mamadou Diouf, fundator i dyrektor artystyczny Fundacji Afryka Inaczej, poeta i muzyk; Stas Wojciechowicz, Rabin postępowy Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie. Dyskusję moderowała Natalia Wiszniewska z Otwartej Rzeczpospolitej.

2012/11/17

Spotkanie w biurze RPO

W dniu 16 listopada w siedzibie RPO odbyło się spotkanie eksperckie, podczas którego uczestnicy omawiali podręcznik dla policjantów. Krzysztof Łaszkiewicz, zastępca komendanta Komendy Głównej przedstawiał i omawiał poszczególne kwestie poruszone w podręczniku, zgodnie ze spisem treści. Jest to pierwsza publikacja tego typu przeznaczona dla policjantów. Poruszone są w niej podstawowe aspekty i przyczyny dyskryminacji. W spotkaniu uczestniczyła Elżbieta Petrajtis-O’Neill z Zarządu Otwartej Rzeczpospolitej.

2012/10/25

O antysemityzmie globalnie

W dniach 15 – 18 października, w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk odbyła się międzynarodowa konferencja 'Probing the Limits of Tolerance’ dotycząca globalnych problemów antysemityzmu i ksenofobii. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, współorganizatorem był Uniwersytet w Tel Awiwie.

2012/10/18

„Mowa nienawiści w Internecie: jak z nią walczyć?”

29 października 2012 r. odbędzie się konferencja „Mowa nienawiści w Internecie: jak z nią walczyć?”. Współorganizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

2012/10/08

Europejski Dzień Sprzeciwu wobec kary śmierci

W dniu 10 października obchodzimy Europejski Dzień Sprzeciwu wobec kary śmierci. Obchody odbędą się w kilkunastu miastach Polski. Podczas wszystkich wydarzeń będą zbierane podpisy pod petycjami w obronie skazanych i na rzecz abolicji kary śmierci.

Do udziału w obchodach Europejskiego Dnia przeciw Karze Śmierci zaprasza Halina Bortnowska.

2012/10/03

Seminarium naukowe dotyczące konceptualizacji i definicji pojęcia antysemityzmu

W dn. 28 września 2012 r. wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, wzięła udział w seminarium naukowym na temat konceptualizacji i definicji pojęcia antysemityzmu, zorganizowanym przez The Pears Institute for the study of Antisemitism, afiliowanym przy Uniwersytecie Londyńskim.
Podczas seminarium omawiane były takie zagadnienia jak: rola i znaczenie „Roboczej Definicji” antysemityzmu przygotowanej w 2004 r. przez Centrum Monitorowania Rasizmu i Antysemityzmu UE; najnowsze badania nad skalą i postaciami antysemityzmu w państwach UE prowadzonymi przez Agencję Praw Podstawowych; zjawisko antysemityzmu instytucjonalnego; przestępstwa z nienawiści kierowane przeciwko Żydom oraz podejście prawa do problemu antysemityzmu. 

2012/09/21

Aleksandrowskie Spotkania Pamięci

W dniu szóstego września odbyło się inauguracyjne wydarzenie z cyklu    Aleksandrowskich Spotkań Pamięci mających na celu wspomnienie mniejszości narodowych: żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej, które zamieszkiwały Aleksandrów Kujawski a wskutek wydarzeń historycznych zniknęły w sposób tragiczny z mapy narodowościowej miasta. Z inicjatywą organizacji takich spotkań wystąpił Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego dr Andrzej Cieśla i Zbigniew Sołtysiński lokalny działacz społeczny i Radny Miejski.

2012/09/18

Seminarium „Historia Holokaustu i prześladowań nazistowskich” w Paryżu

W dniach 10-14 września w Paryżu odbyło się Seminarium dotyczące historii Holokaustu i nazistowskich prześladowań organizowane przez Europejską Sieć Organizacji przeciw Rasizmowi [European Grassroots Antiracist Movement – EGAM]. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Natalia Wiszniewska. W konferencji wzięło udział około pięćdziesięciu osób  – przedstawicieli organizacji członkowskich EGAM-u m.in. z Słowacji, Turcji, Niemiec, Grecji, Serbii, Polski, Estonii i Francji.

2012/09/11

Konferencja „Przestępstwa z nienawiści na tle homofobii. Standardy ochrony prawnej w Polsce i na świecie”. 4 września 2012 r., Warszawa

Dn. 4 września 2012 r. odbyła się w Sejmie konferencja poświęcona tematyce przestępstw z nienawiści popełnianych na tle homofobicznym. Po raz pierwszy tematyka ta była poruszana w takiej formie w polskim Parlamencie i już sam fakt możliwości jej zorganizowania należy ocenić jako znaczny krok w kierunku uznania dyskryminacji na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej za ważny problem społeczny i prawny w Polsce. Wydarzenie to odbyło się dzięki inicjatywie i współpracy posła Roberta Biedronia oraz Kampanii Przeciw Homofobii.

2012/09/07

Szkolenia dla prokuratorów

Niestety liczba przestępstw popełnianych na tle narodowościowym i rasowym rośnie, a większość z nich jest umarzana, sprawcy pozostają bezkarni. Prokuratorzy i policjanci nie znają się na tego typu przestępstwach, które w konsekwencji, często kwalifikowane są jako incydenty.
-Ci, którzy się tym zajmują, są kompletnie nieprzygotowani, skłonni to bagatelizować – mówi Tomasz Pietrasiewicz, szef Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, który stał się ofiarą nienawiści. Do jego domu ktoś wrzucił cegłę ze swastyką, na mieście rozwiesił plakaty z jego podobizną i gwiazdą Dawida. Spotkał się także z atakami na ulicy. Sprawy zostały umorzone.

2012/07/27

Debata na rzecz dialogu

Wczoraj w Domu Spotkań z Historią odbyło się spotkanie poświęcone polskim Romom. Przypomniano wydarzenia z 91., kiedy to mieszkańcy Mławy napadli na społeczność romską i doszczętnie zdemolowali ich domy. Na debacie obecna była prezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka oraz Maria Kordalewska.

2012/07/26

Stop mowie nienawiści

W najnowszym numerze Tygodnika Powszechnego (Nr 31 (3290), 29 lipca 2012) został opublikowany apel do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina i Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o niezwłoczne podjęcie działań mających zahamować niebezpieczne zjawisko rozprzestrzeniania się mowy nienawiści w świecie wirtualnym. Sygnatariusze optują także za zmianą prawa, by nikt kto publicznie obraża drugą osobę, nie czuł się bezkarny.

2012/07/26

Głosowanie nad ustawą o zgromadzeniach

Dziś w senacie odbędzie się głosowanie nad nowelizacją ustawy o zgromadzeniach. Platforma Obywatelska, która ma większość głosów, jest za przyjęciem nowelizacji. Przeciwko proponowanym zmianom są natomiast prawnicy z senackiego i poselskiego biura legislacyjnego, prokurator generalny, eksperci OBWE, 167 organizacji pozarządowych, w tym także Otwarta Rzeczpospolita.

2012/06/27

Nagrody XVII edycji konkursu im. J. J. Lipskiego rozdane!

26 czerwca w Pałacu Staszica obyła się uroczystość rozdania nagród  XVII edycji konkursu prac magisterskich  im. Jana Józefa Lipskiego. Spotkanie poprowadziła prezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka wraz z pomysłodawcą i przewodniczącym kapituły konkursu Zbigniewem Bujakiem. Gościem honorowym była Pani Maria Lipska – żona patrona konkursu.

2012/06/21

OR na seminarium „Organizacje strażnicze. Stan obecny, wyzwania, perspektywy”

1 czerwca 2012 roku odbyło się seminarium zatytułowane „Organizacje strażnicze. Stan obecny, wyzwania, perspektywy” zorganizowane przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację im. Friedricha Eberta. Otwarta Rzeczpospolitą reprezentowały prezeska stowarzyszenia Paula Sawicka oraz Maria Kordalewska.

2012/06/20

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zaprasza na seminarium naukowe

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zaprasza na seminarium naukowe pt. „Projekt stadion. Przywracanie pamięci” . Celem seminarium jest wywołanie refleksji nad pamięcią żydowską w Poznaniu, a zwłaszcza jej potencjałem kulturowym i artystycznym, który nie jest w pełni wykorzystany w kontekście kreowania tożsamości miasta.

2012/06/17

Otwarta Rzeczpospolita w Prokuraturze Generalnej na konferencji Ofiary przestępstw z nienawiści

W ubiegłym tygodniu w siedzibie Prokuratury Generalnej odbyła się konferencja poświęcona przestępstwom z nienawiści. Uczestnicy spotkania mówili o swoich doświadczeniach, a także próbowali znaleźć rozwiązanie problemu. W dyskusji udział wzięły Paula Sawicka i Aleksandra Gliszczyńska – Grabias.

2012/06/15

OR na spotkaniu dotyczącym Poradnika Antydyskryminacyjnego dla Policjantów

14 czerwca w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz  praw człowieka, któremu przewodniczył pomysłodawca poradnika antydyskryminacyjnego Pełnomocnik Komendanta Głównego ds. Ochrony Praw Człowieka Krzysztof Łaszkiewicz. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentował Maciej Geller i Maria Kordalewska.

2012/06/06

Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania i HFPC zapraszają na konferencję

„Ubezwłasnowolnienie jako bariera dla ratyfikacji Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami”- pod takim hasłem odbędzie się konferencja organizowana przez Agnieszkę Kozłowską – Rajewicz, Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka dnia 14 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2012/06/05

Konferencja upamiętniająca Jana Karskiego

4 czerwca w Kinie Kultura odbyła się, organizowana przez Ambasadę Amerykańską oraz Muzeum Historii Polski, debata poświęcona dorobkowi niedawno odznaczonego Prezydenckim Medalem Wolności przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę – Jana Karskiego. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Natalia Wiszniewska.

2012/05/17

Konferencja „Czy socjologia wykorzystała doświadczenie Solidarności”

Zespół Analizy Ruchów Społecznych uprzejmie zawiadamia, że Ośrodek Badań nad Solidarnością i Nowymi Ruchami Społecznymi, przy Instytucie Socjologii UW oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na konferencję pt: „Czy socjologia wykorzystała doświadczenie Solidarności”.

2012/05/17

X Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury jidysz, Warszawa, 2–20 lipca 2012

Chcesz uczyć się jidysz? Ciekawi Cię historia warszawskiego Muranowa, krakowskiego Kazimierza, łódzkich Bałut, twojego miasta czy miasteczka? A może po prostu potrzebujesz wakacji w gronie ciekawych ludzi, z którymi chcesz zrobić coś fajnego? Zagrać w sztuce w jidysz? Nauczyć się żydowskich piosenek? Zmierzyć się ze starymi rękopisami albo poszperać w wirtualnej przestrzeni jidyszowego Internetu?

2012/05/16

„Edukacja antydyskryminacyjna jako wyzwanie dla administracji i wymiaru sprawiedliwości”

W dniu 16 maja 2012 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja o edukacji antydyskryminacyjnej zorganizowana przez biuro pełnomocniczki rządu ds równego traktowania wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka (HFPC). Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowały Paula Sawicka, Monika Wieczyńska i Maria Kordalewska.

2012/05/15

STOP dla kary śmierci na Białorusi!- apel rodziny skazanego Kovaleva

Dziś w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odbyła się konferencja prasowa z Liubov Kovalevą, matką skazanego na karę śmierci za współudział w zamachu z 11 kwietnia w mińskim metrze Uładzisława Kawaleva. Na spotkaniu obecna była także siostra Białorusina Tatiana Koziar oraz przedstawiciele HFPC, w tym Halina Bortnowska- Dąbrowska, także członkini  Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej. To właśnie ona już na samym początku powiedziała: „Kara śmierci jest nie do przyjęcia, gdyż jest nieodwracalna. Nawet jeśli ludzie zrozumieją, że popełnili błąd i nie będzie w nich nienawiści czy chęci zemsty, to już nic i nikt już tego nie cofnie.”

2012/05/07

Doroczne zgromadzenie European Association for the Defense of Human Rights oraz seminarium na temat sytuacji Romów w Europie, Brno 27-29 kwietnia 2012 r.

W dn. 27-29 kwietnia 2012 r. w czeskim Brnie miało miejsce doroczne zgromadzenie European Association for the Defense of Human Rights (EADH), stowarzyszenia skupiającego kilkadziesiąt organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony praw człowieka. „Otwartą Rzeczpospolitą” reprezentowała członkini Zarządu ORz, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias.

2012/04/30

Zrozumieć Holocaust

W ubiegłym tygodniu na Millersville University w Stanach Zjednoczonych odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu Holocaustu i Ludobójstwa. Członek Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, prof. Arie Galles, był jednym z organizatorów spotkania, na którym sztuka, a w szczególności filmy, miała za zadanie przypomnieć o zagładzie Żydów.

2012/04/26

Fundacja dla Wolności zaprasza na finał III edycji Etnoligi

W najbliższą sobotę 28 kwietnia, w OSIR Dzielnicy Śródmieście, odbędzie się finał III edycji Etnoligi, podczas którego ponad setka piłkarzy i piłkarek różnej narodowości rozegra między sobą towarzyskie spotkania futbolowe.

2012/04/20

Antyislamska demonstracja w Aarhus zgromadziła 300 osób

31 marca, w drugim co do wielkości duńskim mieście Aarhus odbyło się „europejskie spotkanie antydżihadowskie”. W manifestacji wzięło udział około 300 osób nie tylko z Danii, ale też m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Szwecji. Jednocześnie ulicami miasta przeszła licząca około 2,5 tys. osób  kontrdemonstracja głosząc hasła „Aarhus na rzecz zróżnicowania” (źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Okolo-300-osob-na-antyislamskim-wiecu-w-Aarhus,wid,14378368,wiadomosc.html).

Zapraszamy do zapoznania się z tłumaczeniem tekstu dotyczącego tego zajścia autorstwa Benjamina Abtan, prezesa EGAM (European Grassroots Antiracist Movement).

2012/04/20

Konferencja „Prawa człowieka – perspektywa interdyscyplinarna”

W imieniu Zespołu Prawa Międzynarodowego „Ius Gentium:, działającego na Wydziale Prawa I administracji Uniwersytetu Warszawskiego, mam przyjemność zaprosić Państwa na konferencję „Prawa człowieka – perspektywa interdyscyplinarna”, która odbędzie się w dniach 23- 24 kwietnia na uniwersytecie.

2012/04/11

Konferencja „Holocaust i Tolerancja” w Oświęcimiu

W marcu odbyła się druga konferencja pod hasłem „Holocaust i Tolerancja”. Po raz pierwszy zaś spotkanie  zorganizowano 30/31 stycznia 2012 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży oraz w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowały Maria Kordalewska oraz Natalia Wiszniewska. W ramach szkolenia uczestnicy mieli okazję do specjalistycznego zwiedzenia Muzeum Auschwitz oraz odbyli 16-sto godzinne warsztaty z zakresu przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji oraz psychologii społecznej związanej z mechanizmami analizującymi postawy różnych grup w czasie II Wojny Światowej. W szkoleniu wzięli udział edukatorzy, nauczyciele, policjanci oraz aktywiści na rzecz praw człowieka z całej Polski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!

2012/03/30

Debata Radia Roxy – hejting

Zapraszamy na debatę Radia Roxy, podczas której eksperci w składzie:

Jacek Żakowski – publicysta tygodnika POLITYKA, inicjator akcji Internet bez ch@mstwa
Agnieszka Szulim – dziennikarka, prezenterka telewizyjna
Cezary Pazura – aktor i reżyser filmowy
dr Marek Troszyński – kierownik centrum badań nad nowymi mediami w Collegium Civitas,

dyskutować będą o agresji w internecie, o granicy pomiędzy wolnością słowa a mową nienawiści. „Hejtowanie”, czyli nienawidzenie kogoś w sieci, staje się zjawiskiem powszednim. Pisać może każdy i wszystko. Czy istnieje jakakolwiek kontrola treści?

2012/03/15

Zapraszamy na spotkania z Elżbietą Janicką, autorką książki „Festung Warschau”

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Elżbietą Janicką, literaturoznawczynią, fotografką oraz członkinią Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. 19 i 20 marca w Warszawie odbędą się dwa spotkania poświęcone książce „Festung Warschau”, w której autorka opowiada prawdziwą historię stołecznych placów i ulic, historię niewidoczną z zewnątrz, lecz wciąż żywą w ludziach.

2012/03/11

Benjamin Abtan nowym przewodniczącym EGAM

Z radością informujemy, iż Benjamin Abtan został wybrany na przewodniczącego EGAM (European Grassroots Antiracist Movement), ruchu działającego w 30 europejskich krajach na rzecz walki z rasizmem, antysemityzmem oraz dyskryminacją na tle rasowym, religijnym i etnicznym. Ponadto niezmiernie cieszy nas fakt, iż na dorocznym spotkaniu członków EGAM, które  tym razem odbyło się w Oslo, zdecydowano o mianowaniu Pani Kasi Kubin nowym skarbnikiem w zarządzie EGAM.

Zarząd Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, w imieniu wszystkich członków oraz własnym, serdecznie gratuluje Panu Benajminowi Abtanowi oraz całemu, nowo wybranemu zarządowi EGAM.

2012/03/08

Europejskie Dni Młodych Mediów w Parlamencie Europejskim – 15-17 października 2008 r.

W dniach 15-17 października 2008 odbyła się w Brukseli coroczna konferencja młodych dziennikarzy z krajów Unii Europejskiej, organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy i Parlament Europejski. Poruszano szereg tematów: między innymi: „Polityka europejska od kuchni”, „Przyszłe zasoby energetyczne”, „Polityka imigracyjna w Unii Europejskiej”, a także „Śledztwo w sprawie nacjonalizmu, wykluczenia i dyskryminacji”.

 

Z Polski przyjechało kilkunastu młodych dziennikarzy. Wśród nich był Paweł Kwiecień, redaktor strony internetowej Otwartej Rzeczpospolitej. Uczestniczył on w debatach na temat nacjonalizmu, wykluczenia i dyskryminacji. Członkowie zespołu zajmującego się tym właśnie tematem, ku zdumieniu niżej podpisanego, mieli tendencję do sprowadzania problemów dyskryminacji do homofobii. Zdawali się nie rozumieć zagrożeń, które niesie ksenofobia, antysemityzm, nacjonalizmy.

 

Młodzi dziennikarze z Grecji, Portugalii i Polski napisali wspólnie artykuł o sytuacji gejów i lesbijek w Europie. Ukazał się on w, wychodzącym w sześciu językach, magazynie Indigo. Artykuł można znaleźć tu: http://www.youthmediadays.eu/fileadmin/outcomes/fear_your_friends.pdf

 

Paweł Kwiecień

 

2012/03/07

Konferencja poświęcona diagnozie języka i korzystania z sieci

Od sierpnia 2011 do lutego 2012 przeprowadzono analizy ponad 200 tys. wypowiedzi użytkowników forów społeczno-politycznych. Około 78 tys..z nich dotyczyło mniejszości, z czego niemal 10% – głównie wypowiedzi odnoszące się do mniejszości narodowych i seksualnych – było nacechowanych negatywnymi emocjami.

2012/02/29

Konferencja edukacyjna „Dobrzy ludzie w czasach zła – Irena Sendlerowa – uczenie o wartościach w szkole”

Serdecznie zapraszamy na konferencję edukacyjna dla nauczycieli organizowaną z ramienia Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno- Społecznych, Ambasady Amerykańskiej oraz Fundacji Róży Luksemburg. Spotkanie odbędzie się 12 marca w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno- Społecznych przy ul. Hożej 88.

2012/01/29

Ambasada USA zaprasza na film „Let Poland be Poland”

Ambasada USA Dom Spotkań z Historią zapraszają:

„Let Poland be Poland”

Solidarność Zachodu z Polakami – 13 grudnia 1981film/debata/wideokonferencja 31.01 (wt.), 18:00, DSH (ul. Karowa 20).

2012/01/03

Sprawdzian z homoseksualizmu

W ubiegłym miesiącu, w warszawskim liceum im. Narcyzy Żmichowskiej, odbyło się spotkanie udziałem  nauczycielki, która nie kryje się z tym, iż jest lesbijką. Organizacje katolickie natychmiast zaapelowały o wysyłanie protestów do dyrekcji, kuratorium oraz metropolity warszawskiego.

2011/12/15

Konferecja Nauczanie o Zagładzie z uwzględnieniem historii lokalnej. Od doświadczenia

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Kielcach, Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery” oraz Ambasada USA w Polsce zapraszają na konferencję oraz warsztaty dla nauczycieli na temat Holocaustu oraz innych przykładów „doświadczenia zła” od II Wojny Światowej po współczesność.

 

2011/12/14

OR na spotkaniu grupy roboczej ds. przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne

8 grudnia 2010 r. w siedzibie Ośrodka Kultury Ochoty odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej ds. przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na rasę i pochodzenie etniczne.  Spotkanie odbyło się w ramach projektu Warszawa Różnorodna. W dyskusji brali udział członkowie organizacji pozarządowych, przedstawiciele Biura Edukacji, Polityki Społecznej i Kultury Urzędu m.st. Warszawy oraz MSWiA. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentował Piotr Tomaszewski.

2011/12/09

Zaproszenie na debatę „13.XII w oczach Polaków i Francuzów. Nie ma wolności bez solidarności.”

09.12.2011

Ośrodek Kultury Francuskiej przy UW, Instytut Romanistyki UW oraz Centrum im. prof. Bronisława Geremka zapraszają na debatę publiczną „13.XII w oczach Polaków i Francuzów. Nie ma wolności bez solidarności”.

Konferencja odbędzie się 14 grudnia o godz. 18.00 w Auli starej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa).

Tłumaczenie symultaniczne polsko-francuskie.

Zapraszamy!

2011/12/01

Konferencja „Prawa człowieka – współczesny stan dyskusji”

Czy istnieje skuteczna polityka walki z wykluczeniem? Jakie są wyzwania dla praw człowieka w przyszłości? Na czym polegała ewolucja rozumienia praw człowieka od 1948r. do dziś? Nad tymi pytaniami zastanawiać się będą goście konferencji HFPC „Prawa człowieka – współczesny stan dyskusji”, która odbędzie się w dniach 8-10 grudnia na UW.

2011/12/01

Debata o karze śmierci na Watch Docs

Watch Docs i grupa „Horyzont – przeciw karze śmierci” zapraszają na debatę o karze śmierci po filmie „Honk (to stop executions)”.

2011/11/28

Seminarium w ramach Polskiej Prezydencji

30 listopada 2011 r. w Warszawie odbędzie się Seminarium „Modele zarządzania w zakresie zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi w Krajach UE i krajach PW”.

2011/11/28

Konferencja Ministerstwa Spraw Zagranicznych

1-2 grudnia w Warszawie odbędzie się Konferencja wyższych urzędników „Unia Europejska i Państwa Południowego Sąsiedztwa nowe perspektywy wzajemnej współpracy w zmieniającym się otoczeniu”. Poświęcona będzie ona zagadnieniu reform w krajach Afryki Północnej po wydarzeniach tzw. „Arabskiej Wiosny”.

2011/11/04

OR na 5-tym spotkaniu Koalicji „Edukacja na rzecz Równości i Różnorodności”

W piątek 28 października w siedzibie Stowarzyszenia Lambda w Warszawie odbyło się piąte spotkanie koalicji „Edukacja na rzecz Równości i Różnorodności”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Natalia Wiszniewska.

2011/11/04

OR na 5-tym spotkaniu Koalicji „Edukacja na rzecz Równości i Różnorodności”

W piątek 28 października w siedzibie Stowarzyszenia Lambda w Warszawie odbyło się piąte spotkanie koalicji „Edukacja na rzecz Równości i Różnorodności”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Natalia Wiszniewska.

Na spotkaniu omówione zostały rekomendacje w zakresie włączania edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji formalnej w Polsce, cele strategii oraz dalsze plany koalicji.

2011/10/31

Seminarium ISP: Integracja migrantów, spójność społeczna i bezpieczeństwo publiczne – dyskusja o dylematach wielokulturowości

7 listopada br. w siedzibie Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – ul. Bagatela 12 w Warszawie – odbędzie się seminarium „Integracja migrantów, spójność społeczna i bezpieczeństwo publiczne – dyskusja o dylematach wielokulturowości”, zorganizowane przez Instytut Spraw Publicznych.

2011/10/24

Konferencja „Nie masz już żydowskich miasteczek… Zagłada Żydów na polskiej prowincji”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Nie masz już żydowskich miasteczek… Zagłada Żydów na polskiej prowincji”. Konferencja odbędzie się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ul.Kopcińskiego 16/18 w dniach 27–28 października 2011 r.

2011/09/30

Niechlubna palma pierwszeństwa

– Nie bójmy się powiedzieć, że coś jest złe, jeśli jest złe. Korzystajmy z wolności słowa, ale   uważajmy, aby nasza mowa nie raniła innych – mówiła w Famie Paula Sawicka ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczypospolita.

2011/06/08

OR na konferencji „Kształtowanie gwarancji ochrony praw i wolności człowieka i obywatela”

W dniach 23-24 maja 2011 w Katowicach odbyło się pierwsze forum wymiany doświadczeń pt. „Kształtowanie gwarancji ochrony praw i wolności człowieka i obywatela”.

2011/04/30

Zaproszenie na konferencję podsumowującą projekt „Społeczeństwo przeciw nienawiści”

6 maja 2011 r. o 11.00 zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt „Społeczeństwo przeciw nienawiści”. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej im. Jerzego Turowicza w Fundacji im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a.

2011/04/16

OR na konferencji „Nic nie widzę, nic nie słyszę, nic nie mówię – prawa człowieka na uniwersytecie”

12 kwietnia na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie odbyła się debata „Nic nie widzę, nic nie słyszę, nic nie mówię – prawa człowieka na uniwersytecie”. W spotkaniu wzięli udział: dr Krzysztof Iwańczuk, pełnomocnik rektora ds. studenckich UMCS,  dr Tomasz Kitliński z Zakładu Historii Filozofii Nowożytnej UMCS, Piotr Pokorny, rzecznik praw studenta KUL. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentował mec. Stefan Cieśla – członek Zarządu Stowarzyszenia.

2011/04/01

OR na konferencji „Społeczeństwo obywatelskie – kapitał społeczny”

24 marca br. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbyła się konferencja inaugurująca Forum Debaty Publicznej „Społeczeństwo obywatelskie – kapitał społeczny”. W konferencji, zatytułowanej „Aktywność obywatelska – szanse i bariery”, uczestniczylo ponad dwustu przedstawicieli organizacji pozarzadowych oraz samorzadów terytorialnych z całego kraju, a także eksperci i dziennikarze. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Monika Wieczyńska.

2011/03/23

OR na spotkaniu z przestawicielami organizacji studenckich francuskich Romów i Żydów

19 marca w Fundacji Helsińskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji studenckich francuskich Romów i Żydów. Obejmowało ono wystąpienia przedstawicieli polskich NGO-sów – Wirydarza (program edukacyjny w ramach Fundacji Helsińskiej), Forum na rzecz Różnorodności Społecznej oraz Otwartej Rzeczpospolitej, a następnie dyskusję dotyczącą poruszonych tematów. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali Elżbieta Petrajtis-O’Neill oraz Adam i Paweł Kwiecień.

2011/03/12

OR na spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem rządu brytyjskiego ds. związanych z Holokaustem

9 marca br. odbyło się spotkanie z Sir Robertem Andrew Burnsem, specjalnym wysłannikiem rządu brytyjskiego ds. związanych z Holokaustem, zorganizowane na prośbę Ambasady Brytyjskiej przez Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita” we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, który udzielił gościny.

2011/01/27

OR na seminarium dla nauczycieli na temat nauczania o antysemityzmie

26 stycznia w Muzeum Historii Kielc odbyło się seminarium dla nauczycieli na temat nauczania o antysemityzmie. Zorganizowane zostało przez Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery” w ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko–Żydowskich „Wiara – Hatikvah – Miłość”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali Paweł Kwiecień, Przemysław Wiszniewski i Natalii Wiszniewska.

2011/01/18

OR na seminarium w ŻIH-u

11 grudnia 2010 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym odbyło się seminarium naukowe pt. „ANTYSEMITYZM: MEANDRY I MIAZMATY. O Żydach odrzucających Jezusa: antyjudaizm plebanów”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Monika Wieczyńska.

2011/01/18

OR na spotkaniu wokół książki „Śmierć spóźnia się o minutę”

12 stycznia br. w Instytucie Reportażu odbyło się spotkanie z Teresą Torańską wokół Jej nowej książki „Śmierć spóźnia się o minutę” – trzech rozmów z Ocalonymi z Zagłady Michałem Bristigerem, Michałem Głowińskim i Adamem Danielem Rotfeldem. Uczestnikiem spotkania był Michał Bristiger, a prowadził je Roman Kurkiewicz. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Monika Wieczyńska.

2010/12/16

OR na seminarium o przestępstwach motywowanych nienawiścią

W dniu 16 grudnia odbyło się kolejne seminarium zorganizowane przez MSWiA, dotyczące przestępstw z nienawiści. Wirgnia Prejs z MSWiA przedstawiła dane o mapie przestępstw motywowanych nienawiścią na tle rasowym, etnicznym, wyznaniowym a przedstawicielka Kampanii przeciwko Homofobii dane z dwóch raportów z badań dotyczących osób homoseksualnych, które stały się przedmiotem ataków ze względu na ich orientację seksualną. W dyskusji poruszono szereg tematów, starając się wskazać dalsze kierunki działań, co pomogłoby uzyskać bardziej jednolite i wiarygodne dane o incydentach tego typu. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali Elżbieta Petrajtis-O’Neill i Przemysław Wiszniewski.

2010/11/24

OR na spotkaniu podsumowującym projekt HFPC

16 listopada 2010 r. w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Victims’ survey and information on hate crimes in Poland”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Monika Wieczyńska.

2010/11/18

OR na konferencji Międzyparlamentarnej Koalicji na Rzecz Zwalczania Antysemityzmu

W dniach 8-9 listopada 2010 r. w Ottawie odbyła się doroczna konferencja Międzyparlamentarnej Koalicji na Rzecz Zwalczania Antysemityzmu (The Inter-parliamentary Coalition for Combating Antisemitism – ICCA), zorganizowana we współpracy z rządem kanadyjskim. Koalicja, zawiązana we wrześniu  2008 r., powstała przede wszystkim w celu wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń koniecznych dla skutecznego przeciwdziałania antysemityzmowi, oraz dla uświadamiania niebezpieczeństw i dramatycznych skutków, jakie wywołuje ta postać nienawiści.

2010/11/08

OR na konferencji założycielskiej EGAM – relacja Marzanny Pogorzelskiej

Konferencja EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) zorganizowana w Paryżu między 2-5 listopada przez francuską SOS Racisme1 zgromadziła przedstawicieli i przedstawicielki organizacji zwalczających rasizm, ksenofobię i antysemityzm z całej Europy.

2010/11/02

OR na konferencji założycielskiej EGAM

„Nie pozwolimy, by nienawiść swobodnie krążyła po Europie” – pod taklim tytułem 2 listopada rozpoczęła się w Paryżu konferencja założycielska Europejskiego Niezależnego Ruchu Antyrasistowskiego  (European Grassroots Antiracist Movement – EGAM),

2010/10/31

Konferencja podsumowująca projekt „Prawo przeciw nienawiści”

Drobne wykroczenia, takie jak sąsiedzkie zatargi, w których ktoś w złości krzyknął  „ty Żydzie”, są wysoko karane przez polskie sądy. Nie ponoszą natomiast odpowiedzialności „przedsiębiorcy ideologii”: wydawcy antysemickich gazet, dyrektorzy rasistowskich rozgłośni radiowych – mówiła w czwartek, 29 października, na konferencji zorganizowanej podsumowującej projekt OR „Prawo przeciw nienawiści” dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 

2010/10/27

Paula Sawicka na spotkaniu z wiceprezydentem USA

21 października 2009, podczas krótkiej wizyty w Warszawie, wiceprezydent USA Joe Biden spotkał się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych z liderami społeczeństwa obywatelskiego. Do grona przedstawicieli ośmiu organizacji pozarzadowych została zaproszona Paula Sawicka, prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Pozostali zaproszeni to: Eleonora Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Jolanta Kwaśniewska z Fundacji Porozumienie bez Barier, Mirella Panek-Owsiańska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Jacek Michałowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Bronisław Misztal z Community of Democracies, Dorota Mitras z Europejskiego Instytutu na rzecz Demokracji, Jacek Strzemieczny z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

2010/10/26

OR na spotkaniu Koalicji na Rzecz Równych Szans

25 października 2010 r. odbyło się drugie spotkanie Koalicji na Rzecz Równych Szans, którego celem było wypracowanie nowej, skutecznej strategii działania Koalicji, wzmocnienie współpracy pomiędzy jej członkami oraz identyfikacja nowych argumentów na rzecz przyjęcia skutecznej ustawy antydyskryminacyjnej. Spotkanie miało również na celu podsumowanie dotychczasowych działań Koalicji i ich efektów. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali: Monika Wieczyńska, Piotr Tomaszewski oraz Przemysław Wiszniewski.

2010/10/17

OR na konferencji „Innowacyjni Romowie na rynku pracy”

30 września 2010 roku odbyła się w Warszawie konferencja, której celem było podsumowanie realizacji projektu „Innowacyjni Romowie na rynku pracy” oraz przybliżenie zagadnień związanych z problematyką aktywizacji zawodowej środowiska romskiego. W konferencji wzięła udział Monika Wieczyńska, członkini zarządu Otwartej Rzeczpospolitej.

2010/10/08

Paula Sawicka o debacie „Zło może urosnąć”

Wojciech Karpieszuk: Po co ta debata?

Paula Sawicka, prezeska stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita: Główny cel to budzenie wrażliwości, na złe, nienawistne słowo niemal wszechobecne w przestrzeni publicznej. Przyzwalamy na nie, bagatelizujemy je, odwracamy głowę i idziemy dalej. Rozmowa jest potrzebna, żebyśmy zrozumieli, że obojętność czyni nas współwinnymi.

2010/10/04

OR na spotkaniu dot. projektu „Demokracja w działaniu. Tolerancja”

W dniu 30 września w Collegium Civitas odbyło się spotkanie, w ramach którego przedstawiono główne założenia projektu realizowanego przy pomocy finansowej Fundacji Batorego – program „Demokracja w działaniu. Tolerancja”. Czas projektu lipiec 2010 – czerwiec 2011. Projekt dotyczy mowy nienawiści w internecie i przeciwdziałania temu zjawisku. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Elżbieta Petrajtis-O’Neill. Kliknij, żeby obejrzeć prezentację projektu

2010/09/23

OR na spotkaniu z uczestnikami podróży studyjnej z waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu

Paula Sawicka, Prezes Otwartej Rzeczpospolitej, na zaproszenie ambasadora USA Lee Feinsteina, wzięła udział w spotkaniu z uczestnikami podróży studyjnej z waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu.

2010/09/10

OR na zebraniu Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania

7 września 2010 r. obradowała Komisja Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania przy Prezydent m.st. Warszawy. Uczestniczyło około 20 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Monika Wieczyńska.

2010/07/24

OR na posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych

8 lipca odbyło się kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali Monika Wieczyńska i Adam Kwiecień.

2010/07/20

OR na Europride

17 lipca odbyła się w Warszawie EuroPride – najważniejsza w Europie manifestacja tolerancji dla mniejszości seksulnych. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali Krystyna Zowczak-Jastrzębska i Adam Kwiecień.

2010/07/15

OR na konferencji „Status sędziego 20 lat po transformacji ustrojowej w Polsce”

1 lipca 2010 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja pt. „Status sędziego 20 lat po transformacji ustrojowej w Polsce”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentował Piotr Tomaszewski.

2010/07/05

OR na konferencji o przeciwdziałaniu prawicowemu ekstremizmowi

28 czerwca odbyła się w Berlinie konferencja „Demokracja potrzebuje jakości! Skuteczne przeciwdziałanie prawicowemu ekstremizmowi” zorganizowana przez Fundację Eberta. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Krystyna Bratkowska.

2010/07/01

OR na konferencji „KONSTYTUCJA – KONWENCJA – KARTA. Deficyty polskiego standardu praw człowieka”

29 czerwca 2010 r. odbyła się piąta konferencja Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł tegorocznej konferencji brzmiał „KONSTYTUCJA – KONWENCJA – KARTA. Deficyty polskiego standardu praw człowieka”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentował Adam Kwiecień.

2010/06/23

Przedstawiciele OR na seminarium „Mniejszość żydowska w Polsce – mity i rzeczywistość”

20 maja 2010 roku odbyło się seminarium „Mniejszość żydowska w Polsce – mity i rzeczywistość”. Rozmawiano o wspieraniu rozwoju tożsamości Żydów w Polsce, potrzebie spotkań młodzieży polskiej i żydowskiej, stereotypach i wzajemnych uprzedzeniach. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali Paula Sawicka, Monika Wieczyńska, Adam Kwiecień i Piotr Tomaszewski. Seminarium odbyło się podczas posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

2010/06/01

OR na Konferencji „Jak wychowywać dzieci, by nie myślały w sposób stereotypowy”

21 maja 2010 r. w Biurze Pełnomocnika Rządu Do Spraw Równego Traktowania odbyła się Konferencja „Jak wychowywać dzieci, by nie myślały w sposób stereotypowy”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Monika Wieczyńska.

2010/05/25

OR na Europejskich Dniach Obywatelskich

W dniach 6-9 maja 2010 r. w Maladze w Hiszpanii odbyła się międzynarodowa konfrencja na temat społecznego obywatelstwa europejskiego. Została ona przygotowana przez 13 hiszpańskich organizacji i inne organizacje europejskie. Otwarta Rzeczpospolita została zaproszona do udziału w konferencji przez AEDH. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała Elżbieta Petrajtis-O’Neill, która wystąpiła jako panelistka w jednym z warsztatów.

2010/05/22

OR na konferencji „Uczestnictwo młodych – droga do społeczeństwa obywatelskiego”

W dniach 12 – 18 kwietnia 2010 r. w Budapeszcie odbyła się konferencja „Uczestnictwo młodych – droga do społeczeństwa obywatelskiego”. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentował Paweł Kwiecień.

2010/05/19

Przedstawiciele OR na zebraniu Komisji ds. Równego Traktowania

11 maja zebrała się po raz kolejny Komisja Dialogu Społecznego do spraw Równego Traktowania przy Gabinecie Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali: Monika Wieczyńska, Adam Kwiecień i Piotr Tomaszewski.

2010/05/02

OR na konferencji prasowej w Teatrze Polskim

29 kwietnia 2010 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przyszłego (od nowego sezonu) dyrektora Teatru Polskiego, Andrzeja Seweryna. Otwarta Rzeczpospolitą reprezentowała Krystyna Zowczak-Jastrzębska.

2010/04/28

OR na debacie zatytułowanej: Meczet w Warszawie – tak czy nie?

22 kwietnia 2010 r. w Cafe Karma z inicjatywy Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń odbyła się otwarta dyskusja o – trwającej od pewnego czasu – budowie meczetu w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli: Samir Ismail – przewodniczący Ligi Muzułmańskiej RP, która buduje meczet, Bogusław R. Zagórski – znawca islamu ( Instytut Ibn Chalduna) oraz prof. Zbigniew Mikołejko – filozof i historyk religii, a także licznie przybyli mieszkańcy stolicy i warszawscy muzułmanie. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Krystyna Zowczak-Jastrzębska.

2010/03/21

OR na konferencji na temat zwalczania antysemityzmu

17 marca w Wiedniu odbyła się konferencja poświęcona zwalczaniu antysemityzmu w regionie OBWE. Organizatorami byli ODiHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights) i OBWE. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Elżbieta Petrajtis-O’Neill (członek zarządu).

2010/03/18

OR na spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania

13 kwietnia 2010 r. odbyło się drugie spotkanie Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania przy Gabinecie Prezydenta m.st. W-wy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu organizacji pozarządowych.

2010/03/17

OR i FŻP w Gimnazjum w Kołbieli

Przemysław Wiszniewski oraz Adam i Paweł Kwietniowie z OR w 12 marca 2010 r. odwiedzili Publiczne Gimnazjum im. O. Kolberga w Kołbieli. Rozmawiali o antysemityzmie z uczniami siedmiu klas gimnazjalnych. Starali się opowiedzieć o złu, jakie niosą patologiczne zjawiska społeczne takie jak rasizm, ksenofobia i antysemityzm.

2010/03/15

OR na konferencji o przeciwdziałaniu dyskryminacji

12 marca 2010 roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja podsumowująca serię pięciu spotkań na temat przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne i narodowe, religię i wyznanie, płeć oraz orientację seksualną. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Anna Kwiecień.

2010/03/14

Przedstawiciele OR na posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Sejmie RP

4 marca 2010 roku odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych na temat bezpieczeństwa. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele MSWiA, Ministerstwa Sprawiedliwości, Przewodniczący Mniejszości Narodowych, posłowie, reprezentanci Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” oraz przedstawicielka Otwartej Rzeczpospolitej – Monika Wieczyńska.

2010/03/10

Paula Sawicka na spotkaniu z członkami i sympatykami OR w Kopenhadze

Z inicjatywy duńskich członków i sympatyków Otwartej Rzeczpospolitej, w Kopenhadze gościła Paula Sawicka. 7 kwietnia br, podczas spotkania z członkami Klubu Żydów z Polski mówiła o ostatniej książce Marka Edelmana, I była miłość w getcie. Zapoznała również członków Klubu z działalnością OR i przy tej okazji wywiązała się ciekawa rozmowa o przejawach antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii i nietolerancji w Polsce i w Danii. Zebrani podzielili się spostrzeżeniami, że w związku z masowymi migracjami te problemy stają się w ostatnich latach coraz boleśniej odczuwane w Europie, także w do niedawna monokulturowej i jednonarodowej Danii. Zebrani widzieliby nawet potrzebę i pole do działania w Danii dla organizacji podobnej do Otwartej Rzeczpospolitej.

2010/02/22

Debata o „Strachu”

Dla mnie to jest nadzwyczajne spotkanie. Czuję się, do pewnego stopnia, jak w domu rodzinnym – mówił Jan Tomasz Gross podczas zorganizowanej przez OR debaty o „Strachu”, która odbyła się 9 lutego 2008 r. w siedzibie Instytutu Historii PAN. Przedstawiamy pełny zapis debaty.

2010/02/05

Spotkanie z nauczycielami Holocaustu

W dniu 2 lutego w siedzibie Otwartej Rzeczpospolitej doszło do spotkania nauczycieli polskich i niemieckich, w czasie którego wymieniano doświadczenia związane z przedstawianiem tragedii Holocaustu w ramach działań edukacyjnych prowadzonych w obu krajach.

2009/10/13

OR na konferencji o przeciwdziałaniu rasizmowi w sporcie

16 października w Centrum Olimpijskim PKOI w Warszawie odbyła się konferencja „Nie – dla rasizmu w sporcie” zorganizowana przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania.

2009/03/13

Debata „Czterdzieści lat później: Marzec 1968-2008”

W 40tą rocznicę Marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata: „Czterdzieści lat później: Marzec 1968-2008”, zorganizowana przez Otwartą Rzeczpospolitą i Uniwersytet Warszawski.

2009/03/06

OR na konferencji: Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego – podsumowanie Moniki Wieczyńskiej

W dn. 19-20 lutego br. odbyła się konferencja podsumowująca obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w Polsce.  W pierwszym dniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez cztery ośrodki naukowe. Tematem badań były postawy wobec odmienności kulturowej.

2009/02/09

OR na konferencji „Przeszłość wobec przeszłości” – relacja Andrzeja Smosarskiego

Jednym z głównych tematów corocznej konferencji Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego okazała się próba oceny skutków wolności wypowiedzi, szczególnie w kontekście możliwości ich wykorzystania do fałszowania prawdy historycznej. Wśród uczestników spotkania z 16 stycznia 2009r. wyraźnie przeważała opinia, że wolność słowa służy nie tylko dążeniu do prawdy, a jej ograniczanie może demokratycznemu społeczeństwu szkodzić bardziej niż nadużywanie nawet do celów takich jak negowanie zbrodni ludobójstwa.

2008/12/18

OR na spotkaniu podsumowującym projekt „Szkoła dialogu”

W dniu 15 grudnia 2008r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Szkoła dialogu” prowadzonego przez Forum Dialogu Między Narodami, połączone z wręczeniem dyplomów szkołom i trenerom i debatą „Po co nam dialog polsko-żydowski?” w którym uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Juńczyk-Ziomecka, Naczelny Rabin Polski – Michael Schudrich, Przewodniczący Forum Dialogu Między Narodami Henryk Wujec oraz Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński. Gościem honorowym był profesor Władysław Bartoszewski, który wygłosił wspaniale przemówienie na temat integralnej pozycji żydowskiej społeczności w historii i życiu Polski

 

2008/12/13

Debata prawna Otwartej Rzeczpospolitej

W poniedziałkowy wieczór 24 listopada 2008 roku w siedzibie Fundacji Batorego odbyło się organizowane przez nasze stowarzyszenie spotkanie poświęcone ocenie aktualnego kształtu prawa w dziedzinie przeciwdziałania propagowaniu idei faszystowskich i rasistowskich oraz zapobiegania znieważaniu i naruszaniu nietykalności cielesnej osób z tego rodzaju powodów. W debacie prawnej pt. „Artykuły 256 i 257 kodeksu karnego – czy są potrzebne zmiany i dlaczego?” uczestniczyli wybitni prawnicy i historycy, członkowie Otwartej Rzeczpospolitej oraz działacze organizacji pozarządowych, w tym zajmujących się obroną praw mniejszości seksualnych.

2008/09/24

OR na spotkaniu w Ambasadzie Brytyjskiej

24 lipca 2008 przedstawicielki OR spotkały się w Ambasadzie Brytyjskiej z brytyjskimi parlamentarzystami i przestawicielami organizacji pozarządowych, zaangażowanymi w przeciwdziałanie nietolerancji, ksenofobii i antysemityzmowi, którzy zawiązali później europejską koalicję przeciw antysemityzmowi.

2008/07/24

OR na spotkaniu z grupą parlamentarzystów brytyjskich w Ambasadzie Wielkiej Brytanii

24 lipca 2008, Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie

Przedstawicielki Otwartej Rzeczpospolitej, Elżbieta Petrajtis-O’Neill i Paula Sawicka, na zaproszenie organizacji Holocaust Education Trust (www.het.org.uk) spotkały się z grupą parlamentarzystów brytyjskich, którzy przebywali w Polsce w dniach 22-24 lipca 2008. W dwunastoosobowej delegacji znaleźli się brytyjscy parlamentarzyści i przedstawiciele organizacji pozarządowych zaangażowani w przeciwdziałanie nietolerancji, ksenofobii i antysemityzmowi. W spotkaniu uczestniczył Ambasador Wielkiej Brytanii Ric Todd. Uczestnicy spotkania chcieli się dowiedzieć czy i z jakimi przejawami antysemityzmu mamy do czynienia w Polsce, w jaki sposób je zwalczamy i im przeciwdziałamy. Na prośbę uczestników spotkania, opowiedziałyśmy o celach i zadaniach OR, zapoznałyśmy ich z naszą działalnością, odpowiadałyśmy na pytania o współpracę z politykami i przedstawicielami administracji.

2008/02/13

Wizyta brytyjskiego posła w siedzibie Stowarzyszenia

13 lutego 2008 r. w siedzibie Otwartej Rzeczpospolitej gościliśmy przewodniczącego brytyjskiej Komisji Parlamentarnej ds. walki z antysemityzmem, pana Johna Manna.

2008/02/01

OR na seminarium „Jak zapobiegać mowie nienawiści”

W dniu 20 lutego 2008 r. przedstawicielki Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita – Paula Sawicka i Milena Liszka wzięły udział w seminarium naukowym Poznańskiego Centrum Praw Człowieka.

2007/12/04

OR na konferencji „Przeciwdziałanie rasizmowi, dyskryminacji na tle etnicznym i ksenofobii. Współpraca, dobre praktyki oraz wyzwania na przyszłość”

W dniach 22 – 23 listopada b.r. w Warszawie odbyła się konferencja „Przeciwdziałanie rasizmowi, dyskryminacji na tle etnicznym i ksenofobii. Współpraca, dobre praktyki oraz wyzwania na przyszłość” zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.W konferencji wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji publicznych (m.in. Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), badawczych, a także organizacji zrzeszających mniejszości narodowe. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowała Paula Sawicka.

2004/06/19

Spotkanie „Otwartej Rzeczpospolitej” pt. Antysemityzm – Nowa Fala?

Biblioteka Narodowa w Warszawie, 19 czerwca 2004 roku

Omawiające przebieg Konferencji o Antysemityzmie OBWE (OSCE), Berlin, 28 – 29 kwiecień 2004

Wystąpienie Macieja Gellera