2022/11/17

Komisja senacka za odrzuceniem Lex Czarnek 2.0

Większość senatorów z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu na posiedzeniu 17 listopada br. opowiedziała się za wnioskiem o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

W opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu zastrzeżenia budzi dotychczasowy sposób procedowania tego aktu prawnego, a w szczególności nieprzeprowadzenie konsultacji publicznych i niedochowanie terminu umożliwiającego zapoznanie się z projektem stronie samorządowej. Pominięcie trybu konsultacji może być powodem zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego z powodu naruszenia art. 7 konstytucji, a także z uwagi na złamanie zasady zaufania obywateli do państwa prawa. Biuro Legislacyjne zgłosiło ponadto wiele uwag szczegółowych, będących powtórzeniem uwag do zawetowanej przez prezydenta ustawy z 13 stycznia br.

To już kolejna próba niszczenia polskiej szkoły, indoktrynacji uczniów i uczennic (czego przykładem jest przedmiot i podręcznik do Historii i Teraźniejszości) i podporządkowania placówek oświatowych nieograniczonej władzy kuratorów.

Przypominamy o naszym projekcie „Otwarta szkoła. Jak zrobić z HiT-u hit” i zachęcamy do korzystania z portalu www.otwarta.szkola.org, który wspiera nauczycieli, chcących czyć krytycznego myślenia i samodzielności intelektualnej przy realizacji podstawy programowej przedmiotu Historia i Teraźniejszość. 

2022/10/14

Miasteczko edukacyjne – dyskusja o podstawach programowych

14 października w Miasteczku Edukacyjnym, zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, odbyła się dyskusja Treści nauczania i podstawy programowe – rozmowa praktyków.

Udział w rozmowie wzięli: Monika Klyszcz-Kaczmarek, Mirosław Kirszensztajn, Edyta Książek, Michał Tragacz, Rafał Szymczak, Rafał Derda, Szymon Rębowski oraz Irena Wóycicka. Rozmowę moderował Mirosław Kozik.

Irena Wóycicka, wiceprezeska Otwartej Rzeczpospolitej, mówiła o realizowanym przez nas projekcie Otwarta Szkoła. Jak zrobić z HIT-u hit. To portal wspierający nauczycieli, którzy chcą uczyć krytycznego myślenia i samodzielności intelektualnej przy realizacji podstawy programowej przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca

2022/09/06

Irena Wóycicka o „Otwartej Szkole”

Irena Wóycicka, wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, opowiadała wczoraj w programie „Istota rzeczy” Jarosława J. Szczepańskiego w TV News24 o naszym projekcie „Otwarta Szkoła. Jak zrobić z HiT-u hit„, w którym oferujemy nauczycielom i nauczycielkom materiały pomocnicze do nauki tego przedmiotu.

Inicjatywa, w ramach której powstała platforma szkola.otwarta.org, wspierana jest przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

2022/08/30

Rusza portal edukacyjny „Jak z HiT-u zrobić hit”

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita uruchomiło dzisiaj portal edukacyjny „Otwarta Szkoła. Jak zrobić z HiT-u hit”. Materiały zamieszczone na tym portalu mają na celu wsparcie tych nauczycieli przedmiotu Historia i Teraźniejszość, którzy chcą realizować podstawę programową tego przedmiotu pokazując uczniom wielość perspektyw na współczesność, oraz skłonić ich do samodzielnego namysłu i krytycznego spojrzenia na obiegowe opinie i uproszczone oceny.

Na portalu zamieszczono materiały w 10 blokach tematycznych, które odnoszą się do ok. 40 haseł podstawy programowej HiT. Do końca roku 2022 zamierzamy zamieścić kolejne 10 bloków tematycznych.

Inicjatorami, pomysłodawcami i autorami materiałów edukacyjnych są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie z Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska w Warszawie: Damian Banasiak i Rafał Derda.

Inicjatywa wspierana jest przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

2022/07/05

Otwarta szkoła. Jak zrobić z HiT-u hit

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita rozpoczęło realizację projektu edukacyjnego Otwarta szkoła. Jak zrobić z HiT-u hit. Projekt ma wspierać nauczycieli, którzy chcą uczyć krytycznego myślenia i samodzielności intelektualnej przy realizacji podstawy programowej przedmiotu Historia i Teraźniejszość.

Uważamy, że otwarte, krytyczne myślenie jest nieodzowne w budowaniu społeczności wolnej od uprzedzeń i nienawiści, broniącej godności człowieka. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Projekt realizowany jest we współpracy z Animativ Software House.

W ramach projektu utworzona zostanie platforma edukacyjna, na której począwszy od września umieszczane będą materiały edukacyjne adresowane do tych nauczycieli nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT), którzy chcą ominąć pułapki indoktrynacji i manipulacji faktami, jakie grożą w wypadku bezrefleksyjnej realizacji podstawy programowej tego wprowadzonego do szkół ponadpodstawowych przedmiotu. Pokażemy jak można pracować z uczniami, żeby skłonić ich do samodzielnego namysłu, uwzględniania i rozumienia różnych perspektyw i krytycznego spojrzenia na obiegowe opinie i uproszczone oceny.

Materiały edukacyjne na platformie będą ujęte w bloki tematyczne; jej użytkownicy będą mogli w wyszukiwarce z łatwością odnaleźć odpowiednie treści edukacyjne służące do realizacji haseł podstawy programowej.

Pomysłodawcami i autorami treści zamieszczonych na platformie są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie z Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska w Warszawie: Rafał Derda i Damian Banasiak. Platforma pozwali na partycypacyjne tworzenie treści edukacyjnych przez jej użytkowników. Liczymy na to, że lista autorów i współpracowników portalu będzie się powiększać.