Senat Meksyku przyjął reformy prawne dotyczące tzw. „terapii konwersyjnych”. Zmiany w Kodeksie Karnym i Ustawie o Zdrowiu wprowadzają zakaz oraz kary za wszelkie próby zmiany orientacji seksualnej. Jak donosi „El País”, naruszenia nowego prawa będą karane karą od dwóch do sześciu lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, jeżeli ofiarą procedury będą osoby poniżej 18 roku życia lub osoba z niepełnosprawnością, sankcje zwiększą się dwukrotnie.

Inicjatorami zmian byli Patricia Mercado, senatorka z Movimiento Ciudadano, oraz Temístocles Villanueva, deputowany meksykańskiego kongresu, reprezentujący społeczność LGBTQ. Villanueva podkreślał, że terapie konwersyjne często były przeprowadzane pod płaszczykiem terapii rozwoju osobistego.

Znowelizowane prawo jest sukcesem grup walczących o prawa osób LGBTI+ w Meksyku. Zmiany były przeprowadzane mimo sprzeciwu partii prawicowych oraz silnego lobby konserwatywnego.

Statystyki Instituto Nacional de Estadística y Geografía (Inegi), wskazują, że w Meksyku pięć milionów osób identyfikuje się jako LGBTIQ. Aż 32,1% deklaruje, że padło ofiarą dyskryminacji w 2022 roku. Z raportu organizacji Letra S wynika, że w tym samym roku w związku z orientacją seksualną lub identyfikacją płciową, zamordowano 87 osób.

Źródło: queer.pl