XIII Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana dedykowana pamięci

Zuzanny Ginczanki

Czy można być uchodźcą we własnym kraju? … czyli o dyskryminacji i wykluczeniu inaczej

Wprowadzają do debaty: Draginja Nadażdin, Roman Kurkiewicz

Obrady prowadzi: Bożena Keff

DEBATUJE PUBLICZNOŚĆ

21 listopada 2017 roku o godz. 17:45

Teatr Polski im. Arnodla Szyfmana w Warszawie Scena Kameralna (wejście od ul. Sewerynów)

Wstęp wolny

Zapraszają Paula Sawicka i Andrzej Seweryn

W debacie można też uczestniczyć za pośrednictwem Internetu od godz. 18.00-20.30

www.otwarta.org www.naŻywo.net www.teatrpolski.waw.pl

XIII Publiczną Debatę Stowarzyszenia Otwarta Rzeczypospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana  dedykujemy pamięci Zuzanny Ginczanki, niedocenionej za życia, dziś na nowo odkrywanej poetki, której talent zgasł nim zalśnił pełnym blaskiem. Los, tej przez lata zapomnianej artystki, „obcej wśród swoich”, Żydówki, uchodźczyni, która straciła życie w Holokauście stał się dla nas przyczynkiem do rozmowy o wykluczeniu i dyskryminacji, o tym, co to znaczy być uciekinierem, i czy można czuć się uchodźcą we własnym kraju. Do dyskusji o tym „Czy można być uchodźcą we własnym kraju? … czyli o dyskryminacji i wykluczeniu inaczej” wprowadzą Draginja Nadażdin oraz Roman Kurkiewicz, a obrady poprowadzi Bożena Keff.

Debatę poprzedzi wydarzenie artystyczne pt. „Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird”. To koncert posługujący się językiem teatru, muzyki i sztuk wizualnych, sceniczny kolaż ożywiający matronkę debaty, Zuzannę Ginczankę. To wołanie o pamięć o Niej i o jej poezji sprawia, że powracają duchy przeszłości. Projekt wywodzi się z niezgody na trwanie w bezsilności i z głębokiej potrzeby zmiany. Artyści wydobywają z niepamięci Zuzannę Ginczankę, wyemancypowaną Kobietę, Poetkę, Żydówkę. Mają nadzieję, że w ślad  za nią pojawią się następni zapominani i zapomniani, z naszej pamięci wykluczani i wykluczeni. Najwyższy na to czas!!!

Koncert miał premierę w 2016 roku lecz tym razem, towarzysząc debacie, po raz pierwszy będzie pokazany w całości.

„Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird“ został zrealizowany w ramach wspólnych działań artystów oraz fundacji Art, History & Apfelstrudel i Education, Art, Freedom Foundation. Jego twórcami są: Kamilla Baar-Kochańska, Dorota Jarema, Paweł Szamburski, Bożena Keff, Robert Bęza, Marek Gajczak, Gabi von Seltmann.