Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Obchody Upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na UW

Październik 4 @ 13:00 - 15:00

NAwigacja Wydarzeń

[Co?]
Obchody Upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na Uniwersytecie Warszawskim

[Kiedy i gdzie?]
Spotykamy się 4 października o 13:00 naprzeciwko tablic upamiętniających Marzec 1968 na Kampusie Głównym UW, tuż przy bramie głównej.

[Dlaczego?]
82 lata temu władze Uniwersytetu Warszawskiego z rektorem Włodzimierzem Antoniewiczem na czele, pod presją skrajnie prawicowych i faszyzujących ugrupowań, takich jak ONR czy Młodzież Wszechpolska, uchwaliły, że 5 października rok akademicki rozpocznie się z nowymi, jawnie antysemickimi zasadami. Wprowadzono tzw. getto ławkowe, czyli segregację studentek i studentów.

Rok akademicki 1937/1938 był zatem pierwszym, któremu towarzyszył oficjalny i odgórny antysemityzm na UW. To nie był jednak początek dyskryminacji i przemocy wobec Żydów w Polsce. W latach 30. wydarzyło się znacznie więcej złego — także na UW. Na kampusie głównym pobito profesora Handelsmana za stawianie oporu próbom ograniczania liczby osób żydowskiego pochodzenia w prowadzonym przez niego Kole Historyków. Powszechne były również lincze przeprowadzane przez polskich studentów na mniejszości żydowskiej czy ograniczanie liczby przyjmowanych osób żydowskiego pochodzenia na wydziały polskich uniwersytetów. To zaledwie niewielka część smutnego obrazu akademii w międzywojniu.

Chcemy ponownie przywrócić pamięć o ofiarach getta ławkowego, sprzeciwić się postępującemu brunatnieniu sfery publicznej oraz wskazać na konieczność międzyludzkiej solidarności.

Na obchody zapraszają: Studencki Komitet Antyfaszystowski, Koło Badań Nad Nowym Autorytaryzmem, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Żydowski Instytut Historyczny oraz Uniwersytet Zaangażowany.

Szczegóły

Data:
Październik 4
Time:
13:00 - 15:00
Strona:
https://www.facebook.com/events/379751036284143/

Miejsce

Uniwersytet Warszawski
Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa,
+ Google Map