Otwarta Rzeczpospolita była współorganizatorem wyjątkowego wydarzenia, które odbyło się 24 lutego 2015 r. o godz. 19:00 w ramach cyklu „Africa Remix czyli nowe zjawiska społeczno-kulturowe w Afryce subsaharyjskiej”.  W Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12) miał miejsce premierowy pokaz filmu „The Pearl Of Africa” w reżyserii Jonnego von Wallströma. Jest to autorska opowieść o życiu 27 letniej, transseksualnej Cleopatry Kambungu i jej zmaganiu się z powszechną nienawiścią w swoim własnym kraju – Ugandzie.  Po filmie rozpoczęła się OTWARTA DYSKUSJA z reżyserem filmu: Jonnym von Wallströmem, który przyjechał do nas prosto z Kampali dzięki pomocy i wsparciu Ambasady Szwecji. Organizatorem dyskusji i partnerem spotkania była Otwarta Rzeczpospolita.

Organizatorką wydarzenia była Karolina Marcinkowska, koordynatorka projektu w Otwartej Rzeczpospolitej. Ogromnym wsparciem organizacyjnym byli Katarzyna Strzałkowska (tłumaczenie podpisów do filmu) oraz Damian Wutke (promocja) z Otwartej Rzeczpospolitej.

Do dyskusji zostali zaproszeni:
Magdalena Czyż, członkini Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita
Wiktor Dynarski, osoba prezesująca Fundacji Trans-Fuzja
Edyta Baker, rzecznik prasowy Fundacji Trans-Fuzja
Jakub Kościółek, prezes Stowarzyszenia Interkulturalni.PL
i wszyscy obecni goście

Partnerzy wydarzenia: Ambasada Szwecji, Biuro Wystaw, Fundacja Trans – Fuzja, Instytut Reportażu, Stowarzyszenie Interkulturalni.PL.

Uganda, nazwana przez Winstona Churchilla „Perłą Afryki” ze względu na bogactwo krajobrazów, różnorodność flory i fauny oraz wielość współżyjących ze sobą kultur, jest równocześnie jednym z krajów afrykańskich, w których obowiązuje prawo skrajnie dyskryminujące wszelkie mniejszości seksualne. Prezydent Ugandy Yoweri Museveni otwarcie głoszący „wojnę z homoseksualnym lobby”, w lutym 2014 roku podpisał ustawę, która delegalizuje praktyki homoseksualne i przewiduje rok więzienia dla wszystkich, którzy oferują homoseksualistom jakieś porady czy usługi mające związek z ich orientacją. Ustawa uderza także w działalność osób i grup lobbujących na rzecz legalizacji homoseksualizmu w Afryce.

Więcej o filmie na stronie
Facebook. thepearlofafrica
Twitter. @pearlofafrica.tv
Link do wydarzenia na FB