Liczba ataków na osoby pochodzenia żydowskiego jest niższa niż w ubiegłych latach, ale antysemickie nastroje stają się coraz powszechniejsze, co wiąże się ze wzrastającą popularnością ekstremistycznych partii.
Kantor Center for the Study of Contemporary European Jewry, Uniwersytet w Tel Awiwie i Europejski Kongres Żydów opublikowały coroczny raport na temat antysemityzmu. Według niego pod względem jawnej antysemickiej agresji przoduje Francja, rosnące tendencje antysemickie odnotowano też w Wielkiej Brytanii. Chodzi głównie o niszczenie mienia (ataki na synagogi), wandalizm, a w ok. 1/3 przypadków – ataki na konkretne osoby.
„Autorzy raportu alarmują, że zachowania rasistowskie i antysemickie stają się coraz bardziej akceptowane, zwłaszcza wśród młodzieży w Europie. Jak przykład podano rosnącą popularność gestu zwanego quenelle, czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia, rozpropagowanego przez kontrowersyjnego francuskiego komika. Udokumentowano wykonywanie tego gestu np. przed domem Anny Frank czy w nazistowskich obozach koncentracyjnych.” – podano w notatce na stronie money.pl

fot. Quenelle przed plakatem z Anną Frank. Zdjęcie pochodzi ze strony

więcej: money.pl   jpost.com