Fundacja Otwarty Dialog (FOD) i jej szefostwo oskarżyło ministra Wąsika o naruszenie dóbr osobistych, bo ten zarzucił im m.in. publicznie powiązania z Rosją, oraz pranie brudnych pieniędzy. Po trzech latach procesu minister przegrał. Według wyroku ma przez tydzień przeproszać FOD, Bartosza Kramka i Ludmiłę Kozłowską na stronach TVP Info, TV Republika, wPolsce.pl. Dodatkowo każdemu ze skarżących ma zapłacić po 10 tys. zł z wysokimi odsetkami.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok zapadł już 29 czerwca 2022, ale FOD ujawniła go dopiero po otrzymaniu protokołu z rozprawy. Minister Wąsik o wyniku procesu dotychczas nie wspominał publicznie.

Paweł Duda, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie podczas finalnej rozprawy odczytał treść przeprosin, jakie, w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się wyroku, wiceminister SWiA ma opublikować.

„Ja, Maciej Wąsik niniejszym przepraszam panią Ludmiłę Kozłowską oraz p. Bartosza Kramka za naruszenie ich dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, a także FOD (…) za naruszenie jej dób osobistych w postaci renomy i dobrej sławy poprzez rozpowszechnianie krzywdzących i nieprawdziwych informacji w TVP Info. Wskazuję, że moja wypowiedź zawierała nieprawdziwe informacje w zakresie źródeł finansowania FOD, jej rosyjskich powiązań oraz w zakresie wzywania Polaków do przewrotu i rozlewu krwi, przez to postawiłem panią Ludmiłę Kozłowska, pana Bartosza Kramka, w niekorzystnym świetle. Oświadczenie ukazuje się na skutek przegranego procesu sądowego”.

Oświadczenie tej treści, w formacie A4, napisane pogrubioną czcionką, na białym tle, ma być wydrukowane, podpisane przez winnego, oraz wyświetlane przez 7 dni na górze głównej strony www TVP Info. Analogicznej treści przeprosiny mają też ukazać się na stronach internetowych wPolsce.pl i TV Republika. Wąsik ma też zapłacić po 10 tys. zł zadośćuczynienia każdemu ze skarżących, wraz z odsetkami od 26 czerwca 2020 roku do dnia zapłaty, oraz opłacić koszty postępowania – ponad 2,5 tys. zł.

Więcej w oko.press