Europejska Sieć Organizacji przeciw Rasizmowi (EGAM) wyraża zadowolenie z powodu aresztowania Ladislausa Csizika-Csatary’ego i domaga się, by jego proces rozpoczął się bez zwłoki

Paryż, 18 lipca 2012 r.
Europejska Sieć Organizacji przeciw Rasizmowi – EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) z zadowoleniem przyjmuje wiadomość o aresztowaniu dziś rano w Budapeszcie, mieszkającego tam od lat  zbrodniarza nazistowskiego Ladislausa Csizika-Csatary’ego.


Dzisiejsza Europa stoi w obliczu odradzania się ruchów rasistowskich, antysemickich,  skrajnie prawicowych, zwłaszcza neonazistowskich i dlatego doprowadzenie do natychmiastowego postawienia przed sądem Ladislausa Csizik-Csatary’ego jest sprawą największej wagi.
Ten proces, proces szefa policji  w getcie w Kosicach na Słowacji odpowiedzialnego za zamordowanie lub deportowanie do obozów zagłady 15 700 miejscowych Żydów, byłby w pierwszym rzędzie oddaniem sprawiedliwości i hołdem należnym jego ofiarom.
Stale ubywa ocalałych z Holokaustu, więc dbałość o przekazywanie obecnym i następnym pokoleniom pamięci o Zagładzie i zbrodniach nazizmu jest zadaniem fundamentalnym.
Co więcej, dla wszystkich winnych zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości taki proces będzie wyraźnym komunikatem, że bez względu na to, jak długo zdołają się ukrywać, w końcu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny, bo ich zbrodnie nie ulegną przedawnieniu.
I wreszcie, proces powinien ujawnić współodpowiedzialnych za to, że Ladislausowi Csizik-Csatary’emu pozwolono przez 68 lat unikać odpowiedzialności.
Dla Węgier, kraju, który z powodu polityki premiera Victora Orbana przechodzi kryzys antydemokratyczny i w którym ożywają rasizm i antysemityzm podsycane przez antysemicki i anty-romski Jobbik, przypomnienie o naturze ideologii nazistowskiej i jej nieuchronnych zbrodniczych skutkach, z demokratycznego punktu widzenia będzie miało ozdrowieńcze znaczenie.
Rzecznik prasowy:
Aline Le Bail-Kremer
+ 33 6 73 06 99 74
alinekremer@hotmail.com

Tłumaczyła: Natalia Wiszniewska