– Jak co roku wyjeżdżamy cygańskimi wozami z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddamy hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę – poinformował pomysłodawca wydarzenia Adam Bartosz, etnograf, który jest autorem pierwszej stałej ekspozycji o historii i kulturze Romów.

25 lipca 2013 roku w drogę wyruszy XIV Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, którego uczestnicy podczas kilku dniowej wędrówki odwiedzą wieść Szczurowa oraz okoliczne miejscowości, gdzie znajdują się mogiły Romów, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. Tabor złożony z muzealnych cygańskich wozów, prowadzić będą polscy i zagraniczni Romowie.

Pierwszy Tabor Pamięci odbył się w 1996 roku.
Organizatorem Taboru jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a patronat nad wydarzeniem sprawuje Roman Ciepiela wicemarszałek województwa małopolskiego. Projekt realizowany jest w ramach programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Więcej informacji na stronach:
http://www.muzeum.tarnow.pl/wydarzenia.php?id=101
Pod koniec lipca XIV Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów