Chcesz uczyć się jidysz? Ciekawi Cię historia warszawskiego Muranowa, krakowskiego Kazimierza, łódzkich Bałut, twojego miasta czy miasteczka? A może po prostu potrzebujesz wakacji w gronie ciekawych ludzi, z którymi chcesz zrobić coś fajnego? Zagrać w sztuce w jidysz? Nauczyć się żydowskich piosenek? Zmierzyć się ze starymi rękopisami albo poszperać w wirtualnej przestrzeni jidyszowego Internetu?

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom zaprasza wszystkich miłośników języka jidysz na trzytygodniowe spotkanie z językiem żydowskim oraz z żydowską historią, literaturą, kulturą i sztuką, które odbędzie się w Warszawie w dniach 2–20 lipca 2012.

Kurs odbędzie się w Warszawie – przedwojennym światowym centrum życia żydowskiego – uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć miejsca związane z historią i kulturą jidysz, zwiedzać muzea, poznawać warszawskie archiwa, a także uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy. Wykładowcy i lektorzy to polscy i światowi specjaliści w dziedzinie.

W programie: lektorat języka jidysz (60h) oraz tutorial, konwersacje, warsztaty (teatralne, piosenki i tańca, przekładu, czytania rękopisów), wykłady, projekcje filmów, spotkania z natywnymi mówcami języka jidysz, wycieczki z przewodnikiem oraz wspólny szabat.

Istnieje możliwość zakwaterowania w położonym w odległości 5–7 minut od CKJ akademiku Uniwersytetu Warszawskiego przy Zamenhofa 10a (zdjęcia na http://www.uw.edu.pl/kandydat/ds4.html).

Więcej informacji: 10 Seminarium Języka i Kultury Jidysz w Warszawie 2012