Wyraźnie ukształtowała się już jednolita linia wojewódzkich sądów administracyjnych w Polsce w sprawach dotyczących uchwał anty LGBT ze skarg wnoszonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził 29 marca br. nieważność uchwały anty-LGBT przyjętej przez Radę Gminy Niebylec. W ustnym uzasadnieniu stwierdził m.in. że nie ma ideologii LGBT, tak jak nie ma ideologii heteroseksualnej. To już siódme zwycięstwo dotyczące tzw. uchwał anty-LGBT, które zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Kampania Przeciw Homofobii brała udział w sprawie jako uczestnik postępowania.
Wyrok nie jest prawomocny.

Istotne jest, że w pozostałych ośmiu sprawach ze skarg Rzecznika Praw Obywatelskich na tzw. uchwały anty-LGBT Wojewódzkie Sądy Administracyjne wydały dotychczas sześć wyroków uwzględniających skargi RPO i stwierdzających nieważność tych uchwał. – Widać wyraźnie kształtowanie się jednolitego podejścia różnych wojewódzkich sądów administracyjnych w kraju w sprawach ze skarg wnoszonych przez RPO – komentuje decyzje sądów współpracujący z Kampanią Przeciw Homofobii adw. Paweł Knut z Kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci.

Negatywny wpływ tzw. uchwał anty-LGBT na życie osób ze społeczności LGBT potwierdzają opublikowane ostatnio badania przeprowadzone przez KPH i Lambdę Warszawa we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Jak czytamy w raporcie blisko połowa osób LGBTA w Polsce ma poważne symptomy depresji, a osoby LGBTA mieszkające w tzw. „strefach wolnych od LGBT” częściej mają myśli samobójcze.

Więcej na prawo.pl