„Chłopaki z klasy uwzięli się na mnie, znęcali się nade mną psychicznie. Wyzywali mnie każdego dnia przez całe dwa lata. Nikt z klasy ze mną nie rozmawiał. Miałem myśli samobójcze”. To tylko jedna z wielu historii szkolnej dyskryminacji zebranych przez Grupę Stonewall. Jej działacze alarmują: – Sytuacja młodzieży LGBT+ w Polsce jest krytycznie zła.

G., 14 lat: „Na WDŻ uczono nas, że osoby homoseksualne, w szczególności geje, nie mieli kontaktu z ojcem, mieli za silną matkę albo zostali zgwałceni. Wielokrotnie powtarzano, że bycie odmiennej orientacji seksualnej to schorzenie psychiczne, które można wyleczyć bądź wymodlić. Nauczycielka pokazywała nam filmy z lat 90. o homoseksualnym »lobby«. Z tego, co się potem dowiedziałem, jedna z osób w klasie miała próbę samobójczą”.

B., 16 lat: „Po prostu lubiłem piercing, przez co zawsze byłem brany za geja. Zaczęło się od zwykłych gróźb. Po pewnym czasie groźby były coraz gorsze, dostawałem wiadomości, że zostanę pobity jeśli przyjdę do szkoły i tak też się stało. Jednego dnia zostałem kilka razy kopnięty w brzuch i okładany pięściami w szatni przed lekcją wf. Obiecali, że jeśli komuś o tym powiem, to zrobią to samo, tyle że gorzej”.

D., 15 lat: „Nie wiem jak, ale wyszła plotka o tym, że jestem gejem. Chłopaki z klasy uwzięli się na mnie i znęcali się nade mną psychicznie. Wyzywali mnie każdego dnia przez okrągłe dwa lata. Nikt z mojej klasy ze mną nie rozmawiał. Każdy mnie unikał. Miałem myśli samobójcze. Nikt nawet nie starał się mi pomóc ani mnie wesprzeć. Było mi strasznie ciężko”.

To tylko kilka historii szkolnej dyskryminacji z ponad 500 zebranych przez poznańskie stowarzyszenie LGBT+ Grupa Stonewall.

– Dyskryminacja osób LGBT+ szkodzi przede wszystkim młodzieży. Alarmujące dane o kondycji psychicznej młodych osób nie spotykają się z adekwatną reakcją Ministerstwa Edukacji i Nauki – podkreśla Mateusz Sulwiński ze stowarzyszenia Grupa Stonewall.

Według raportu Kampanii Przeciw Homofobii i Lambdy „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce” z 2021 roku, trzy czwarte młodzieży szkolnej LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, a 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. W szkole nie mogą znaleźć pomocy, bo aż 80 proc. nastolatków LGBT+ nie ujawnia swojej orientacji i/lub tożsamości płciowej przed nauczycielami.

Więcej w Wyborczej