„Poseł Czarnek w środowym (23 czerwca 2021 roku) programie Jedziemy Michała Rachonia w TVP 1 powiedział: To jest obraza inteligencji Polaków. Polacy dokładnie wiedzą, kto jest normalny, a kto nie. W tej chwili przed telewizorami siedzą normalni ludzie. Zobaczcie państwo, przed momentem zdjęcia z tej tak zwanej Parady Równości, bo to z równością nie ma nic wspólnego. Widzieliście zdjęcia osobników ubranych jakoś dziwacznie, jakiegoś mężczyznę ubranego jak kobieta. Czy to są ludzie normalni państwa zdaniem? (…) Przecież wszyscy dokładnie widzą, co się dzieje na tych ulicach i wiedzą, na czym polega równość i tolerancja. To jest fetyszyzowanie równości i tolerancji. Ten osobnik, czy ci osobnicy, którzy tam chodzą, to nie są ludzie, którzy zachowują się zgodnie ze standardami i normalnie. To jest demoralizacja publiczna, obraza moralności.

Pan Poseł zdaje się, po raz kolejny, nie dostrzegać, że Ustawa zasadnicza, której wierność ślubował, gwarantuje wszystkim obywatelom i obywatelkom równość i szacunek. Dobro obywateli to także dobro osób LGBT – gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, a także wszystkich tych, którzy solidarnie stają obok nich w walce o równe prawa i należny szacunek. Te obrzydliwe słowa, sugerujące poprzez użycie pytania retorycznego, że osoby biorące udział w Paradzie Równości nie są normalne, nie zachowują się zgodnie ze standardami, dopuszczają się demoralizacji i obrazy moralności to sprzeniewierzenie się rocie ślubowania poselskiego, przejaw pogardy wobec drugiego człowieka. Poseł Czarnek po raz kolejny atakuje w sposób obrzydliwy osoby nieheteronormatywne i ich sojuszników i sojuszniczki. Nie ma na to naszej zgody i liczymy, że Komisja Etyki Poselskiej pochyli się nad sprawą i podejmie odpowiednie kroki.

Wierzę, że poszanowanie godności drugiego człowieka, walka o szacunek i równe prawa są dla Państwa wartością, proszę raz jeszcze o dogłębne przyjrzenie się sprawie i podjęcie odpowiednich kroków” – – pisze w skardze skierowanej do Komisji Etyki Poselskiej sekretarz Zarządu Otwartej Rzeczpospolitej Damian Wutke.

Treść skargi