Komunikat prasowy

Europa, 16 lipca 2012 r.
EGAM (Europejska Sieć Organizacji przeciw Rasizmowi) ze zdumieniem odkryła, że zbrodniarz wojenny Ladislaus Csizsik-Csatary żyje od wielu lat w Budapeszcie, gdzie został sfotografowany przez dziennikarza brytyjskiego dziennika „The Sun”.
Koniecznym jest aby węgierski wymiar sprawiedliwości powziął natychmiast wszelkie środki prowadzące do zakończenia śledztwa w sprawie Ladislausa Csizsika-Csatary’ego i  postawienia go przed sądem za zbrodnie jakich się dopuścił podczas II Wojny Światowej.
Po 68 latach nadszedł czas by sprawiedliwości stało się zadość.


W Europie odradza się nazizm. Na Łotwie, dawne Waffen SS każdego roku organizuje marsze wspierane przez prezydenta Andrisa Bērziņš’a. W Austrii, tęsknotę za III Rzeszą ujawniają faworyci przyszłych wyborów. W Grecji, neonazistowska parta „Złoty Świt” wprowadziła do parlamentu 18 posłów. Na Węgrzech trwa rehabilitacja nazistów, przez instytucje, takie jak parlament, szczególnie powołane do przestrzegania zasad demokracji. Wszędzie w Europie skrajna prawica wciąż rozszerza swoje wpływy na wybory, na polityków i na społeczeństwa. Dla całej europejskiej skrajnej prawicy, czy w sposób jawny czy ukryty, nazizm staje się realnym punktem odniesienia.
Jest więc szczególnie ważne, by przypominać o istocie ideologii nazistowskiej i o jej nieodłącznych zbrodniczych skutkach. Trzeba nieustannie zwracać uwagę, że odpowiedzialni za zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne, jak długo by się nie ukrywali, nie unikną odpowiedzialności za swoje czyny. Z tych wszystkich względów – proces, jeśli chcemy by miał szansę powodzenia, powinien odbyć się w trybie natychmiastowym.
Przywódcy i instytucje europejskie muszą postawić premiera Węgier Victora Orbana, którego polityka przesunęła Węgry w kierunku rasizmu i skrajnej prawicy w sposób zagrażający demokracji w tym kraju,  przed alternatywą: doprowadzi do natychmiastowego aresztowania Ladislausa Csizsika-Csatary’ego i szybkiego sprawiedliwego lecz przykładnego procesu, albo spotka go z ich strony marginalizacja za przyzwalanie na rehabilitowanie nazistów na Węgrzech oraz przez zaniechanie energicznego ich ścigania za zgodę na to, żeby jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych żył spokojnie przez następne lata.
EGAM planuje jednoczesne organizowanie międzynarodowych akcji w najbliższych dniach.
Kontakt prasowy: Aline Le Bail-Kremer  +33 6 73 06 99 74

Tłumaczyła: Natalia Wiszniewska