Dwa projekty rządowe – LexCzarnek i LexWójcik – wyjątkowo groźne dla edukacji i szeroko krytykowane przez środowiska oświatowe, samorządowe i społeczne, zostały ostatnio przyjęte przez Radę Ministrów.

W przekazie ani słowa na temat etapu konsultacji społecznych, w trakcie których na projektach nie pozostawiono suchej nitki. Wygląda na to, że projekty zostały przyjęte bez żadnych zmian.

To czytelny sygnał, że determinacja strony rządowej, aby szkoły i dyrektorów podporządkować całkowicie swoim wpływom, nie słabnie. Należy spodziewać się w krótkim czasie poddania projektów pod głosowanie w Sejmie.

Wobec nasilającego się kryzysu w edukacji, który czwarta fala pandemii odziera z wszelkiej iluzji, pomysł założenia kagańców na szkoły, nauczycieli i dyrektorów jawi się jako skrajna nieodpowiedzialność rządu.

Nie pozwólmy na to!

Nam, rodzicom, samorządowcom, organizacjom społecznym, nauczycielom i nauczycielkom, reprezentującym ich związkom zawodowym oraz uczniom i uczennicom nie pozostaje nic innego jak protestować i apelować do posłów i posłanek o odrzucenia projektu w głosowaniu.

Co możesz zrobić?

– Podpisz APEL do parlamentarzystów na stronie Amnesty International Polska;

– Udostępniaj posty kampanii na swoim profilu z hasztagiem #wolnaszkola;

– Rozmawiaj o tym, jak bardzo szkoła zmieni się na gorsze po przyjęciu szkodliwych przepisów.

– Dowiedz się więcej na www.wolnaszkola.org