W Łodzi na ulicach miasta pojawiły się billboardy centrum handlowego Manufaktura, na których centrum handlowe zapraszało na zakupy hasłem „Rozgrabić kolekcję. Kryształowa Noc Zakupów”. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że hasło jednoznacznie kojarzy się z wydarzeniami, które miały miejsce w 1938 roku w Niemczech.
Nocą kryształową (Kristallnacht) określa się  pogrom Żydów dokonany przez nazistów w nocy z 9 na 10 listopada 1938 na terenie Niemiec. Podczas jednej nocy splądrowano żydowskie domy, synagogi, sklepy i domy towarowe. Pogrom przygotowały komórki NSDAP, SA i SS. W zamieszkach na ulicach Niemiec zamordowano ok. 90 Żydów, 35 tys. zesłano do obozów. Celem napaści było zmuszenie Żydów do emigracji. Noc kryształowa zapoczątkowała okres wzmożonych prześladowań Żydów. Jej nazwa wzięła się od widoku jaki panował na ulicach, które wskutek akcji zostały pokryte odłamkami szkła witrynowego. Był to pierwszy pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech.
Hasło reklamowe użyte przez centrum handlowe wzbudza kontrowersje i mieszane uczucia szczególnie w mieście o bogatej historii Żydów. Dodatkowo billboardy pojawiły się w mieście w czasie trwania festiwalu Łódź Czterech Kultur, podczas którego do Łodzi przybyli obywatele Izraela. Centrum handlowemu Manufaktura rozumiejąc, że stworzone przez nich hasło wywołuje kontrowersje, podjęto decyzję o zmianie kampanii reklamowej i usunięciu billboardów z niefortunnym hasłem.

Więcej w artykule:
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,12515623,Manufaktura__Noc_zakupow_niemal_jak____pogrom_Zydow.html