Przemoc słowna i agresja fizyczna to dla osób LGBT żyjących w Polsce codzienność. Mimo to zaledwie 4 proc. lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych zgłasza fakt doświadczenia przemocy na policję. Czas to zmienić – apelują organizacje pozarządowe i zachęcają do korzystania z oferowanej przez siebie bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej.

Jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w raporcie „Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016” blisko 70 proc. osób LGBTA (czyli lesbijek, gejów, osób bi- i aseksualnych oraz transpłciowych) doświadczyło przemocy motywowanej homo-, bi- czy transfobią w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednocześnie jedynie 4 proc. osób homo-, bi- i aseksualnych oraz tras płciowych zgłosiło ten fakt na policję. Niewiele więcej o doświadczeniu przemocy poinformowało  instytucje państwowe czy organizacje pozarządowe. Tymczasem organizacje pozarządowe, takie jak Kampania Przeciw Homofobii czy Lambda Warszawa oferują bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną, z której mogą skorzystać osoby z doświadczeniem przemocy motywowanej homo-, bi- lub transfobią. Wsparcie oferuje również Otwarta Rzeczpospolita, która prowadzi stronę zglosnienawisc.otwarta.org, gdzie można zgłaszać wszelkie przejawy mowy nienawiści i przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

 

Informowanie organizacji pozarządowych o przypadkach agresji, jaka spotyka osoby LGBT jest bardzo ważne. Tylko dzięki udokumentowanym zgłoszeniom faktycznych aktów przemocy będziemy w stanie prowadzić skuteczne działanie rzecznicze i to zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Chcemy, aby system prawa wreszcie zaczął  rozpoznawać przemoc motywowaną homofobią, bifobią i transfobią. Dlatego warto zgłaszać nam wszelkie takie zdarzeniaMy zaś dokładamy wszelkich starań, aby działać skutecznie, dzięki czemu osoby LGBTA żyjące w Polsce będą mogły czuć się bezpieczniej – przekonują do zgłoszenia aktów przemocy przedstawiciele KPH, Lambdy Warszawa i Otwartej Rzeczpospolitej – organizacji, które w grudniu współorganizowały konferencję “Po pierwsze klient(ka): Praktyczne aspekty zwalczania przemocy motywowanej uprzedzeniami”..

Tutaj znajdziesz bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną:

Pomoc prawna KPH –  prawo@kph.org.p

Pomoc psychologiczna KPH – bezpieczniej@kph.org.pl

Telefon zaufania Lambda Warszawa – 22 628 52 22

Zgłoś incydent –  www.zglosnienawisc.otwarta.org