Gdańskie Stowarzyszenie Tolerado wygrało przed sądem proces przeciwko Mariuszowi Dzierżawskiemu, autorowi kampanii „Stop pedofilli”. Sąd uznał, że celem homofobusów, które krążyły po ulicach polskich miast, było poniżenie i wzbudzenie nieufności wobec osób LGBT

Od czterech lat przed polskimi sądami toczą się postępowania przeciwko tzw. homofobusom. Chodzi o furgonetki z plandekami, na których widniały hasła pomawiające osoby nieheteroseksualne o odpowiedzialność za czyny pedofilne, a także wezwania do ochrony dzieci. 22 marca 2023 w sądzie rejonowym Gdańsk-Południe zapadł przełomowy wyrok. Do tej pory wyroki skazujące dotyczyły spraw, w których oskarżonymi byli kierowcy prowadzący busy. Tym razem, sąd uznał pełną odpowiedzialność Fundacji pro Prawo do życia, która w 2019 roku rozpoczęła homofobiczną akcję.

Proces z kontrowersyjnego art. 212 kodeksu karnego – zniesławienie – wytoczyły cztery osoby prywatne oraz Stowarzyszenie Tolerado, które na co dzień zajmuje się wspieraniem społecz

Dodatkowo zasądził wypłacenie nawiązki w wysokości 15 tys. zł na Polską Akcję Humanitarną. Zobowiązał też Fundację pro Prawo do życia do publikacji przeprosin na stronie internetowej organizacji oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości. Rozstrzygnięcie obejmuje nie tylko przejazdy homofobusów, ale także akcje organizowane przez „pro” na ulicach miasta.

Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej na oko.press

ności LGBT w Trójmieście.

Sąd autorowi kampanii „Stop pedofilii”, prezesowi zarządu fundacji Mariuszowi Dzierżawskiemu wymierzył karę roku ograniczenia wolności, 20 godzin prac społecznych w miesiącu.