Dzisiaj, 9 stycznia 2023 roku, na Starych Powązkach pożegnaliśmy Marię Ofierską.

Tak nad Jej grobem mówiła Paula Sawicka:

Przyszliśmy tu dziś pożegnać Marię Ofierską. Marysię. Wiele o niej mówi to, że chociaż miała 90 lat wszyscy, starzy i młodzi, zawsze z jednakową i rosnącą atencją nazywaliśmy ją Marysią.

Była człowiekiem dobrym,  ciepłym, życzliwym, przyjaznym, skromnym. Każdy, kto zasłużył na jej przyjaźń powinien czuć się dumny. I dodam, że znajdzie się w dobrym towarzystwie. Wielu jej wspaniałych i wybitnych przyjaciół tu nie ma, bo już wcześniej odeszli.

Była socjolożką, więcej – humanistką, osobą mądrą, oczytaną, o czasem zaskakująco szerokiej wiedzy i horyzontach.

Była redaktorką publikacji naukowych. Każdy, kto miał szczęście mieć ją za redaktora swoich prac powinien czuć się wyróżniony, bo była redaktorem wybitnym, kompetentnym, a zarazem taktownym i dyskretnym. Wiem o tym dobrze, bo miałam szczęście i zaszczyt, że to Marysia ponad 50 lat temu redagowała moje pierwsze teksty, a w dalszym autorskim życiu nie spotkałam redaktora tak wnikliwie czytającego tekst, rozumiejącego intencje autora, taktownie i z szacunkiem, lecz gdy trzeba nieustępliwie, proponującego zmiany.

Spotkałyśmy się znów w Stowarzyszeniu przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, którego była współzałożycielką i zaangażowaną członkinią. A była członkinią niezawodną. Wszystkie nasze publikacje ukazywały się pod czujnym i surowym okiem Marysi. Niemal do ostatnich chwil uczestniczyła w pracach Konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego. Czytała prace młodych adeptów nauki zawsze chętnie, z życzliwością i ciekawością. Była jednym z niezawodnych filarów komisji konkursowej.

Będzie nam brakowało jej zachęty i wsparcia, pogody ducha, uśmiechu.

Żegnaj Marysiu!

9 stycznia 2023

Ostatnią prośbą Marysi do nas, jej przyjaciół, było, żebyśmy zamiast kwiatów na jej grób składali datki na rzecz Otwartej Rzeczpospolitej. Przeznaczymy je na fundusz Konkursu im. JJL.

Fot. Anna Beata Bohdziewicz
Fot. Anna Beata Bohdziewicz