Simon Wiesenthal Center – międzynarodowa organizacja żydowska broniąca praw człowieka – opublikowała niedawno raport dotyczący obecnego stanu ekstremizmu i antysemityzmu w wybranych krajach europejskich.

Nienawiść jest wciąż żywa. W Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Polsce, Rosji, na Węgrzech, Ukrainie i w innych krajach europejskich odrodzenie skrajnych ruchów staje się nieodzownym elementem obecnych zmian. Najnowszy raport Simon Wiesenthal Center „Who’s Who And What’s What” autorstwa Dr. Harolda Brackmana dokładnie opisuje to, co obecnie dzieje się w Europie:

– Grecja – neonazistowska partia „Złoty Świt”, której liderzy z dumą prezentują nazistowski salut i której członkami mogą być jedynie osoby „krwi aryjskiej i greckiego pochodzenia” uzyskali wystarczającą ilość głosów, aby wejść do parlamentu.

– Francja – żydowska społeczność, która jeszcze nie otrząsnęła się po zamach w Tuluzie, ponownie została pokrzywdzona. Niezidentyfikowani sprawcy poważnie ranili trójkę osób pochodzenia żydowskiego w Villeurbaine koło Lyonu.

– Norwegia – szesnastolatek jest prześladowany z powodu izraelskiego pochodzenia jego ojca. Koledzy położyli mu na szyi rozgrzane monety powodują poparzenia skóry.

– Niemcy – sławny pisarz Günter Grass uznaje Izrael winnym wszystkich nieszczęść świata;

                 – Berlinie wyświetlono krótkometrażowy film ukazujący grupę uśmiechniętych, nagich ludzi bawiących się w nazistowskich komorach gazowych.

Podczas gdy antysemityzm nie robi wrażenia na partiach prawicowych, lewica z przerażeniem patrzy na sytuację w Europie.

Tłumaczenie: Maria Kordalewska