W miejscowości Krynki pięciu młodych mężczyzn na zakończenie ubiegłorocznych wakacji urządziło biwak. Podczas jednej z nocy, którą spędzali na biwaku śpiewali „Sto lat niech nam żyje Adolf Hitler”, „Jebać Żydów”.  Młodzi ludzie wznosząc te okrzyki, według śledczych „wyczerpali znamiona przestępstw publicznego propagowania ustroju faszystowskiego oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych”. Dodatkowo dokonali zniszczeń mienia publicznego.

Po zabezpieczeniu i sprawdzeniu komputerów oskarżonych, okazało się, że przeglądali strony internetowe zawierające treści rasistowskie i neofaszystowskie. Jeden z oskarżonych na forum „Gazety Współczesnej” jako „Biały patriota” umieścił wpis: „Polska potrzebuje swojego Hitlera, który by otworzył kolejny obóz i zrobił selekcję”. Są także powiązani ze sprawą pojawienia się swastyk, symboli faszystowskich i rasistowskich na elewacjach budynków.
Za swoje czyny młodzi ludzie usłyszeli zarzut publicznego propagowanie faszyzmu i niszczenia mienia. Przed sądem przyznali się tylko do niszczenia mienia, nie przyznają się do popełnienia przestępstwa z nienawiści. Prokurator dla każdego z oskarżonych domaga się kary pozbawienia wolności. Dla czterech oskarżonych po roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, oddania pod nadzór kuratora oraz naprawienia wyrządzonych szkód. Dla piątego mężczyzny, który uczestniczył w grupie osób zakłócających Marsz Jedności, prokurator zażądał kary półtora roku więzienia bez zawieszenia i obowiązku naprawienia szkody.
Wyrok zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

 Więcej w artykule:
„Biała siła” z Krynek przed wyrokiem za propagowanie faszyzmu