Program „Szymon na żywo” (TVN) wyprodukował wideo- zaproszenia dla kibiców mających przejechać na Euro 2012 do Polski. Seria stereotypowych i obraźliwych żartów raczej zniechęca przyszłych gości do wizyty, niżeli przedstawia Polskę jako kraj otwarty i wolny od uprzedzeń.

Skandalizujący program stacji TVN słynący z groteskowego podejścia m.in. do polityki, tym razem uciekł się do prowokacji obrażającej Niemców, Rosjan i Holendrów. To do nich skierowane są zaproszenia na Euro 2012, które opierają się na licznych stereotypach. W filmach przewijają się obrazy bazujące na typowych skojarzeniach, które są nieprawdziwe lub niesłusznie  interpretowane w kontekście materiału, który winien służyć nawiązaniu dobrych relacji.

Nowa gwiazda stacji Bilguun Ariunbaatar promuje Polskę, jako kraj „otwarty” na inne nacje słowami: „Każdy obcokrajowiec może czuć się jak u siebie” i dodaje: ”Nawet Niemcy!” W dalszej części filmu skierowanego do niemieckich kibiców nawiązuje m.in. do II Wojny Światowej wspominając ich „wizytę” w 39. Pokazuje fotografie, na której Naziści wyłamują szlaban z polskim głodem na granicy państw, poczym dodaje, iż takich barier już nie ma. „Nie ma też Żydów, a ci którzy są, nie przyznają się do tego”- komentuje Bilguun.

Film obraża nie tylko w naród niemiecki co polski, pokazując nasz rzekomy stosunek do historii  II Wojny Światowej i Holocaustu. Szereg aluzji i prześmiewczy ton zaproszenia nie wskazuje na to, iż Polska jest gotowa przyjąć zagranicznych gości, a jedynie świadczy o wielu uprzedzeniach wciąż obecnych w jej obywatelach.

Zaproszenie dla Niemców:

http://szymon.tvn.pl/wideo/euro-2012-zapraszamy-niemcow,122029.html

Artykuł:

http://deser.pl/deser/1,111858,11440939,Bilguun_zaprasza_Niemcow_na_EURO_2012___Juz_tu_byliscie.html