Prof. Jan Grabowski jest nominowany do Nagrody Szymona Wiesenthala za zaangażowanie w walkę z antysemityzmem i wkład w edukację o Holokauście. W austriackim parlamencie uhonorowany zostanie też Marian Turski, historyk, redaktor, więzień KL Auschwitz.

Oprócz pracującego na Uniwersytecie w Ottawie badacza wśród nominowanych znaleźli się: Amcha, izraelska organizacja zapewniająca wsparcie psychologiczne i społeczne osobom ocalałym z Holokaustu i ich potomkom; Casa Stefan Zweig, brazylijska organizacja non-profit tworząca muzeum poświęcone austriackiemu pisarzowi w jego ostatnim domu w Petrópolis w Rio de Janeiro; Likrat, organizacja zajmująca się dialogiem młodych ludzi pochodzenia żydowskiego i nieżydowskiego, działająca w Szwajcarii, Austrii, Niemczech i Mołdawii.

Nagroda Szymona Wiesenthala jest przyznawana w dwóch kategoriach: za zaangażowanie obywatelskie w przeciwdziałanie antysemityzmowi oraz zaangażowanie obywatelskie na rzecz rzetelnego informowania o Holocauście. Ponadto wręczana jest nagroda główna za szczególne zaangażowanie w jedno lub oba powyższe obszary działania. I właśnie do nagrody głównej jest nominowany polski historyk.

Prof. Jan Grabowski jest historykiem specjalizującym się w badaniach nad Holokaustem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Ottawskiego, był członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Autor i redaktor 20 książek i 80 artykułów, m.in. współredaktor dwutomowej publikacji „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” oraz autor książek „Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów” i „Polacy, nic się nie stało! Polemiki z Zagładą w tle”. W maju 2023 r. poseł Grzegorz Braun przerwał siłą wykład Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.

Podczas ceremonii wręczenia nagród uhonorowani zostaną także świadkowie Holokaustu, których praca i przekazywane świadectwo przyczyniają się do walki z antysemityzmem. W tym roku wśród dziesięciu uhonorowanych znalazł się Marian Turski – historyk i dziennikarz, redaktor „Polityki”, więzień łódzkiego getta i KL Auschwitz. Pozostali to Helga Feldner-Busztin (Austria), Jeno Friedman (USA), Octavian Fülöp (Rumunia), Naftali Fürst (Izrael), Maria Gabrielsen (Norwegia), Viktor Klein (Austria), Otto Nagler (Izrael), Katharina Sasso (Austria) i Liese Scheiderbauer (Austria).

Tegoroczna nagroda zostaną wręczone 12 marca w austriackim parlamencie.

Więcej w Wyborczej