Hanna Machińska nie będzie już pełnić funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. We wtorek ogłoszono decyzję o jej odwołaniu ze stanowiska.

W środowe popołudnie TVN24 podało, że dr Hanna Machińska nie będzie już pełniła funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Następnie doniesienia te potwierdziło także Archiwum Osiatyńskiego. Po pewnym czasie doczekaliśmy się również oficjalnego komunikatu Biura RPO.

„Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 grudnia 2022 roku dr Hanny Machińskiej z funkcji zastępcy RPO” – potwierdzono. „Marcin Wiącek podjął jednocześnie decyzję o powołaniu z dniem 1 stycznia 2023 roku dr. hab. Wojciecha Brzozowskiego, prof. UW, na stanowisko zastępcy RPO” – brzmi kolejny punkt oświadczenia.

Słynna prawniczka na stanowisku zastępczyni RPO pracowała jeszcze za czasów dr. hab. Adama Bodnara. Obecnie funkcje RPO sprawuje dr hab. Marcin Wiącek, który został na nią powołany po wypracowaniu parlamentarnego porozumienia między opozycją a rządzącym Prawem i Sprawiedliwością.

Więcej w serwisie natemat.pl