W poniedziałek grecki prawosławny biskup Ambroży usłyszał wyrok za „nawoływanie do nienawiści i przemocy powodowanej homofobią”, a także nadużywanie władzy kościelnej. Został skazany na 7 miesięcy aresztu w zawieszeniu. Co takiego pisał na swoim blogu w 2015 roku, kiedy w Grecji umożliwiono parom jednopłciowym zawieranie związków partnerskich? Prawosławny biskup Ambroży, metropolita Kalawrity i Ajalel w Grecji, którego świeckie imię to Athanasios Lenis, został skazany na siedem miesięcy aresztu w zawieszeniu z powodu „nawoływania do nienawiści i przemocy powodowanej homofobią”.

Biskup stawił się przed trzyosobowym kolegium do spraw wykroczeń w mieście Ejo w poniedziałek. Jak donosi grecka gazeta „Kathimerini”, sprawa 79-letniego Lenisa ma swoje początki w 2015 roku, kiedy kraj był w trakcie przeprowadzania publicznej debaty na temat ustawy o związków partnerskich, która ostatecznie weszła w życie w grudniu tamtego roku. Grecki Kościół Prawosławny sprzeciwiał się ustawie, jednak to biskup Ambroży wypowiadał się na ten temat szczególnie chętnie i dobitnie. W jednym z wpisów na swoim blogu w grudniu 2015 roku Lenis określił osoby LGBTQ jako „szumowiny społeczeństwa” i wzywał swoich wyznawców, by „pluli im w twarz”.

Biskup pisał: „Plujcie na nich! Bądźcie im przeciwni! Głosujcie przeciwko nim! Oni nie są ludźmi! Są wybrykami natury! Są szaleńcami! Nie wahajcie się więc: kiedy ich zobaczycie, plujcie im w twarz! Nie dawajcie im spokoju! Oni są niebezpieczni!”.

Źródło” queer.pl