80 lat temu naziści nakazali rozebrać Wielką Synagogę w Gdańsku. Dziś w jej miejscu stoi symbol – makieta z brązu, będąca odwzorowaniem budynku, który był nie tylko świątynią, ale i miejscem spotkań ludzi kultury i nauki. W niedzielę, 26 maja, prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku uczcili w tym miejscu rocznicę tego wydarzenia.

Wielka Synagoga, wybudowana w 1887 roku, stała (częściowo) w miejscu dzisiejszego Teatru Szekspirowskiego przy ulicy Bogusławskiego (wtedy Reitbahn).

– Była symbolem wielowiekowej obecności społeczności żydowskiej w Gdańsku. Żydzi gdańscy współtworzyli elitę i świetność tego miasta od XIX wieku, a nawet wcześniej, do pierwszej połowy XX wieku. Byli wśród nich przedsiębiorcy, naukowcy, lekarze. Tu mieli swoje miejsce do życia i mieszkania – mówił Michał Rucki, wiceprzewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, w niedzielę, 26 maja, podczas uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę zburzenia przez nazistów Wielkiej Synagogi.

Więcej na gdansk.pl