Fundacja Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz Stowarzyszenie Nomada serdecznie zapraszają na spotkanie dotyczące społeczności imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Polsce.
Wydarzenie odbędzie się 21 stycznia o godzinie 18:00 w Collegium Civitas, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki (XII piętro) przy placu Defilad 1.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz i publicysta Roman Kurkiewicz.
W panelu wezmą udział:
Papara Ciurar – Współpracownik Fundacji ZOBSiE w projekcie badawczym „Migranci romscy pochodzenia rumuńskiego w Polsce – własnym głosem o sobie”. Projekt był realizowany w roku 2015 na terenie 6 koczowisk w Polsce. Papara jest przedstawicielem społeczności Romskiej pochodzenia rumuńskiego, z zawodu mechanik.  Już w latach 90’tych jego rodzina wyemigrowała do Polski. Aktualnie jest mieszkańcem poznańskiego koczowiska, liczącego łącznie ponad 100 osób.
Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich
Katarzyna Czarnota –socjolożka współpracująca z Fundacją Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych; współzałożycielka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, doktorantka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureatka XIX edycji Konkursu prac magisterskich im. J.J.Lipskiego.
Kamil Siemaszko – socjolog, współpracownik Fundacji Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych; działacz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, które od kilku lat prowadzi współpracę ze społecznością Romów pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu.
Agata Ferenc – antropolożka, w latach 2009 – 2015 współpracowała ze Stowarzyszeniem Nomada i społecznością romską z koczowiska we Wrocławiu.
Raport