8 marca 1968 roku na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego w samo południe zgromadzili się studenci na wiecu, protestując przeciwko relegowaniu kolegów, Adama Michnika i Henryka Szlajfera i w obronie swobód obywatelskich. Wiec brutalnie rozpędzony przez posługujący się pałkami tzw. aktyw robotniczy, dał początek wydarzeniom marcowym, kiedy to w walce z urojonymi wrogami państwa władza posłużyła się haniebną argumentacją antysemicką.
W 45 rocznicę tego wydarzenia – znów był piątek i nawet podobna pogoda. Chłodno, w ciągu dnia coraz zimniej, a przedpołudniowe przejaśnienia zakończył coraz gęściej prószący śnieg. Przed tablicą upamiętniającą wiec położono kwiaty, przemawiał Jego Magnificencja Rektor prof. Marcin Pałys [45rocznica_marca_MP].
Tego samego dnia Prezydent Bronisław Komorowski oznaczył uczestników wydarzeń marcowych oraz badaczy i dokumentalistów tych wydarzeń, wśród nich członków i współpracowników Otwartej Rzeczpospolitej: Michała Głowińskiego, Piotra Osękę, Dariusza Stolę i Agnieszkę Skalską Graczyk.

Odznaczonym serdecznie gratulujemy!

Paula Sawicka