Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak nie wystąpią we wrześniu w Poznaniu. Spotkanie z liderami Nowej Nadziei na MTP zostało odwołane. Ponad 2200 osób podpisało się pod petycją Kacpra Nowickiego i Aleksandry Sroki z Fundacji Varia Posnania i posłów Franciszka Sterczewskiego i Katarzyny Kretkowskiej, adresowanej do Zarządu Grupy MTP, wskazującą na konieczność odwołania wystąpienia liderów partii Nowa Nadzieja. Spotkanie miało odbyć się 15 września – Fundacja Varia Posnania informuje, że otrzymała pismo od Zarządu Grupy MTP, zapowiadające, że do niego jednak nie dojdzie.

W piśmie do Zarządu Grupy Międzynarodowe Targi Poznańskie inicjatorzy petycji podkreślili, że „Międzynarodowe Targi Poznańskie od ponad 100 lat są dumą Poznania. Na przestrzeni dziesięcioleci gościły u siebie historyczne wystawy, kultowe wydarzenia i integrujące społeczność miasta przedsięwzięcia”, dodając, że w Sali Ziemi miałoby odbyć się wydarzenie organizowane przez partię Nowa Nadzieja.

– Warto dodać, iż Konfederacja to partia otwarcie szerząca nienawiść do społeczności ukraińskiej w Polsce (m.in. poprzez hasła „stop ukrainizacji Polski) – przypominają autorzy petycji. – Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się jednym z najważniejszych punktów pomocy osób z Ukrainy, które uciekały ze swej ojczyzny po 24.02.2022 r. w wyniku brutalnej inwazji Federacji Rosyjskiej. Trudno sobie wyobrazić, aby w tym samym miejscu padały hasła obrażające obywateli i obywatelki Ukrainy.

Mimo, że dochód z wynajmu Sali Ziemi na spotkanie partii Nowa Nadzieja miał być – jak poinformował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania – skierowany na miejski program in vitro, inicjatorzy petycji zaznaczali, że „odpowiedniejszą decyzją będzie nierozpoczynanie współpracy z partią Nowa Nadzieja”.

W środę 9 sierpnia Kacper Nowicki, prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania poinformował, że choć Zarząd Grupy MTP nie komentuje ustaleń ze swoimi klientami, to potwierdził, że „że 15 września to wydarzenie nie odbędzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich”.

– Sala Ziemi to miejsce dla społeczności miasta symboliczne, a Międzynarodowe Targi Poznańskie, to jedna z najważniejszych dla poznaniaków i poznanianek przestrzeni. Decyzja Grupy MTP satysfakcjonuje i pokazuje, że w Poznaniu nie ma miejsca na ksenofobię, seksizm, homofobię i bigoterię religijną – mówi Kacper Nowicki.

Źródło: Głos Wielkopolski