Jak donosi Gazeta Wyborcza w połowie kwietnia bieżącego roku w miejscowości Libiąż (woj. małopolskie) został zaatakowany 23-letni mężczyzna pochodzenia romskiego. 10 napastników pobiło oraz poważnie raniło Roma nożem. Okradli go także z pieniędzy na kwotę 3200 zł. Biegły lekarz sądowy, na podstawie obrażeń głowy, na których znajdowały się liczne rany cięte, stwierdził, że przestępcy działali ze szczególnym okrucieństwem. Jednak władze nie podzielają opinii lekarza, a sprawcy pozostają na wolności pomimo ustalenia personaliów jednego z nich.

Poszkodowany Rom rozpoznał jednego z napastników i zgłosił go policji. Ta wystąpiła o tymczasowy areszt, jednak prokuratura nie uwzględniła faktu użycia noża przez napastnika i tym samym, z braku wystarczających dowodów, nie podtrzymała nakazu aresztowania. Przestępcy nadal przebywają na wolności i nieustannie nachodzą  Roma i jego rodzinę zastraszając i grożąc im po to, aby mężczyzna wycofał oskarżenie.

Policja z Chrzanowa, która zajęła się sprawą, twierdzi, iż był to jedynie incydent i nie ma powodu do niepokoju. Innego zdania jest lokalna społeczność, która pamięta jeszcze działający przed dziesięcioma laty gang Józefa F. pseudonim „Barreta”. Świadkowie donieśli wówczas, że grupa wymusza haracze, a policja nie reaguje. Do dymisji podał się wówczas sam komendant policji.

Stowarzyszenie Romów w Polsce zwróciło się do prokuratury w Krakowie z prośbą o nadzór. Nie wierzy ono w skuteczność prac Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie. Krakowska Prokuratura Okręgowa już zajęła się sprawdzaniem akt tej sprawy.

– Opisywana sprawa dowodzi, że Polska nie jest wolna od narastającego w szczególności w państwach takich jak Węgry czy Słowacja niezwykle niepokojącego zjawiska przestępstw z nienawiści popełnianych wobec Romów. Pozytywnym sygnałem jest jednak szybka deklaracja Prokuratury Okręgowej w Krakowie, która będzie nadzorować przebieg postępowania – komentuje Aleksandra Gliszczyńska- Grabias, wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Źródło:

http://wyborcza.pl/1,126565,11763877,Romowie__zastraszaja_nas_czlonkowie_gangu_Beretty.html

Konflikt polsko – romski w Małopolsce trwa już od wielu lat. W pobliskiej Limanowej w 2010 roku doszło to regularnej bitwy na jednym z osiedli, w której udział wzięło blisko 100 osób polskiej i romskiej narodowości. Na miejscu pojawił się także pluton interwencyjny krakowskiej policji, gdyż sytuacja była bardzo poważna.

Więcej o konflikcie w Limanowej (przykładowe materiały z prasy):

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-konflikt-w-limanowej-trwa-od-lat,nId,289730

http://wyborcza.pl/1,76842,8176184,Pozwolcie_nam_skonczyc_z_Romami.html

W zeszłym miesiącu odbyło się doroczne zgromadzenie European Association for the Defense of Human Rights (AEDH), na którym zorganizowano  seminarium na temat sytuacji Romów w Europie.

– Podczas spotkania mowa była przede wszystkim o formach dyskryminacji Romów, jakich doświadczają nie tylko ze strony społeczeństw, lecz również samych państw, których władze prowadzą politykę zinstytucjonalizowanej dyskryminacji Romów, nie reagując na przemoc i nienawiść wobec Romów, przeprowadzając akcje ich przymusowych przesiedleń oraz wydaleń, nie zapewniając dzieciom romskim właściwych warunków w zakresie edukacji, pomocy społecznej czy świadczeń zdrowotnych- relacjonuje Aleksandra Gliszczyńska- Grabias, która reprezentowała Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

Na seminarium zaprezentowano także raport (FINAL-DRAFT-REPORT-27-April) przygotowany przez AEDH dotyczący przemocy wobec Romów w Europie. – Warto, aby polskie władze zapoznały się z jego konkluzjami. Z pewnością pomoże to w zapobieganiu rozprzestrzeniania się przemocy na tle etnicznym w Polsce oraz eliminowaniu sytuacji, w których Policja ignoruje ewidentny fakt, iż ma do czynienia z przestępstwem z nienawiści- dodaje Gliszczyńska- Grabias.

Pod koniec czerwca w Sofii (Bułgaria) odbędzie się także spotkanie dotyczące Romów „Preparatory Meeting of the Roma Pride” organizowane z ramienia President of the European Grassroots Antiracist Movement (EGAM). Polskę reprezentować będzie przedstawiciel organizacji walczącej z dyskryminacja rasową oraz Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Maria Kordalewska