Włodarze Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia i Wałbrzycha podpisali deklarację działań na rzecz tolerancji i przeciwdziałania przejawom rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii. „Deklaracja wrocławska” o zwieńczenie konferencji „Miasta przeciwko nietolerancji” zorganizowanej przez wrocławską redakcję „Wyborczej”.

We Wrocławiu, tak jak w całej Polsce, problem rasizmu występuje – przyznał prezydent Rafał Dutkiewicz. To właśnie tam doszło kilkanaście tygodni temu do skandalu ze spaleniem kukły Żyda podczas jednej z antyimigranckich demonstracji ONR. – To fragment niepokojącego nurtu, który dotyka całą Europę. I wobec takiej postawy, paradoksalnie, należy przyjąć zasadę „zero tolerancji” – mówił. Zgodzili się z tym przedstawiciele trzech innych miast, narzekający jednak, że pomimo jednoznacznych aktów rasizmu czy antysemityzmu nie zawsze odpowiednio reaguje na nie prokuratura.

Deklaracja przewiduje m.in.: wpisanie do wieloletnich strategii miast programów dotyczących promocji tolerancji, otwartości i społeczeństwa wielokulturowego (np. w szkołach i na stadionach), monitorowanie i przygotowywanie raportów o dyskryminacji, reagowanie na wydarzenia o charakterze rasistowskim, atakującym przedstawicieli innych kultur, wyznań i religii. Chodzi o zawiadamianie o nich organów ścigania oraz publiczne potępianie takich wydarzeń.

Dokument jest otwarty dla innych samorządów.

Więcej w Gazecie Wyborczej.