Przyłączamy się do płynących od wielu organizacji i osób głosów solidarności z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wyrażamy uznanie dla jego odwagi bronienia standardów etycznych i prawnych, stania zawsze po stronie człowieka, wbrew rządzącym, a nierzadko i wbrew opinii publicznej.

Publikujemy komentarz Pauli Sawickiej – przewodniczącej Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita:

Niech to będzie dla nas lekcja demokracji!
Jestem wdzięczna Rzecznikowi Praw Obywatelskich i jego Biuru za szybką reakcję na bezprawną formę zatrzymania podejrzanego o brutalne zabójstwo dziesięcioletniej Kristiny. Niech to będzie dla nas lekcją demokracji, której jak widać dotąd nie odrobiliśmy. Żądza zemsty dominuje. Panuje atmosfera linczu, której ulega policja zamiast się jej przeciwstawić.Oburzają mnie komentarze publicznych mediów, podsycające tę atmosferę i usprawiedliwiające policję. Policjant nie umie oddzielić swojej roli publicznej od prywatnych emocji – to zatrważający powód do niepokoju. Nie chcemy pamiętać, że prawo będzie dobrze chronić każdego z nas tylko wtedy, kiedy będzie stosowane bez wyjątków, kiedy będzie to samo dla każdego, bez względu na subiektywne oceny. Nie chcemy pamiętać, że lincz jest bezprawiem. A przecież dopiero wczoraj ogłoszono wyrok na policjantów, którzy „przekraczając czynności służbowe” zabili Igora Stachowiaka. Przecież zaledwie rok temu odzyskał wolność niesłusznie skazany za morderstwo i więziony przez 18 lat, Tomasz Komenda i jak czytamy w kolejce są następne ofiary pomyłek sądowych. Obywatelu, kto stanie w obronie twoich praw, jeśli przyznasz, że kogoś innego można jego praw pozbawić?