Olszański, znany również pod swoim pseudonimem „Jaszczur”, to były aktor, a obecnie patostreamer i lider skrajnie prawicowego, nacjonalistycznego i otwarcie prorosyjskiego ruchu „Kamratów”. W listopadzie 2022 r. został zatrzymany przez policję, by odbyć wyrok sześciu miesięcy więzienia za nawoływanie do popełniania zbrodni.

W niedzielę „Jaszczur” zakończył swój pobyt w zakładzie karnym. Olszański stworzył już pierwsze nagranie na wolności, w którym dziękuje swoim zwolennikom za listy przysyłane mu do więzienia i zapewnia ich, że nie zmienił poglądów, a także w wulgarnych słowach odnosi się do działań prokuratury.

W grudniu sąd skazał Olszańskiego na kolejną karę — tym razem dwóch lat ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych. Wyrok dotyczy nawoływania do nienawiści na tle narodowym oraz wyznaniowym.

O „Jaszczurze” i jego zwolennikach zrobiło się głośno 11 listopada 2021 r. W Kaliszu zorganizowali oni wówczas marsz, którego uczestnicy, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalili tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

Akt oskarżenia w sprawie tych zdarzeń trafił do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Prokuratura zarzuca pięciu organizatorom nawoływanie do dyskryminacji z powodu przynależności narodowej oraz znieważanie osób z tego powodu.

Źródło: onet.pl