Kim są Afrykanie? – pyta Mamadou Diouf w poradniku wydanym właśnie przez Fundację „Afryka Inaczej”. – Na pewno nie są Murzynami. W latach osiemdziesiątych w słowniku polsko-francuskim widniało: „Murzyn to <nègre>”, czyli czarnuch. To pokazuje, jak bardzo wyraz „Murzyn” jest archaiczny. Kto dzisiaj we Francji zwraca się do Afrykanów per „nègre” ? To przecież język minionej epoki kolonialnej – nadal występuje u zakompleksionych Francuzów, chcących obrażać. A w Polsce mamy „Murzyna”.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego przez Fundację „Afryka Inaczej” dowodzą, że o Afryce pisze się i mówi w większości przypadków przez pryzmat plag i stereotypów. Zapomina się o tym drugim, pozytywnym obliczu Afryki. Ma to bezpośredni wpływ na utrwalanie negatywnego wizerunku kontynentu afrykańskiego i osób z niego pochodzących. Wpływ na sposób postrzegania Afryki i Afrykanów ma zatem jednobiegunowość ich portretowania. Jednocześnie w polskim słowniku trzyma się mocno słowo „Murzyn”, które we współczesnym kontekście ma obraźliwe znaczenie z perspektywy Afrykanów.

Kim są Afrykanie? – pyta Mamadou Diouf w poradniku wydanym właśnie przez Fundację. – Na pewno nie są Murzynami. W latach osiemdziesiątych w słowniku polsko-francuskim widniało: „Murzyn to <nègre>”, czyli czarnuch. To pokazuje, jak bardzo wyraz „Murzyn” jest archaiczny. Kto dzisiaj we Francji zwraca się do Afrykanów per „nègre” ? To przecież język minionej epoki kolonialnej – nadal występuje u zakompleksionych Francuzów, chcących obrażać. A w Polsce mamy „Murzyna”.

Raport przygotowany przez Fundację „Afryka Inaczej” uzupełnia się nawzajem z poradnikiem, wydanym w tym samym tomie. Wskazuje na źródła torujące drogę dyskryminującym osoby pochodzenia afrykańskiego stereotypom.

Poradnik jest dystrybuowany bezpłatnie wśród dziennikarzy i polityków. Dziennikarze, którzy nie otrzymają drukowanej wersji poradnika i raportu są proszeni o kontakt z Fundacją, fundacja@afryka.org. Publikację otrzymają też parlamentarzyści nowej kadencji.
Pełna informacja na stronie Fundacji „Afryka Inaczej” w artykule „O tym, jak polskie media utrwalają dyskryminujące stereotypy”