Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało do Austrii o wydalenie przedstawiciela Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu za wpis w mediach społecznościowych, w którym apeluje, by nie okazywać „żadnej litości” mieszkańcom Ukrainy – poinformował rzecznik resortu Ołeh Nikołenko na Twitterze.

Przedstawiciel Rosji Michaił Ulianow, komentując podziękowania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej, napisał: „Żadnej litości dla ludności ukraińskiej!”.

Rzecznik ukraińskiego MSZ wezwał w związku z tym do uznania Ulianowa za persona non grata i podkreślił, że rosyjski przedstawiciel „apeluje o likwidowanie narodu ukraińskiego”. „Tej mowy nienawiści nie można tolerować” – napisał.

Ulianow usunął później swój post i przekonywał, że został źle zrozumiany. „Miałem na myśli USA i dostarczaną przez nich broń oraz prezydenta Ukrainy, który dosłownie wczoraj oznajmił, że odrzuca jakiekolwiek rozmowy pokojowe. Nie ma z ich strony żadnej litości dla ukraińskiej ludności. To miałem na myśli” – tłumaczył.

Źródło: dziennik.pl