80 proc. Polaków nie zna żadnego muzułmanina, ale aż 73 proc. jest do nich negatywnie nastawionych. Wynika to z sondażu fundacji Przestrzeń Wspólna oraz Centrum Badań nad Uprzedzeniami przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego z sierpnia tego roku. 711 Polaków i Polek pytano o osobisty stosunek do muzułmanów albo czy mieliby coś przeciwko, gdyby ktoś podłożył ogień w meczecie w Warszawie.

55 proc. nie chce, by muzułmanin został członkiem rodziny (17 proc. nie ma nic przeciwko, 28 proc. nie ma zdania). Ale już 49 proc. nie ma nic przeciwko, by muzułmanin był ich współpracownikiem (22 proc. jest przeciwnych, 30 proc. nie ma zdania), 43 proc. zgadza się na takiego sąsiada (32 proc. jest przeciw, 25 proc. nie ma zdania). Aż 65 proc. twierdzi, że czułoby się nieswojo w otoczeniu muzułmanów, tylko 15 proc. nie odczuwałoby takiego dyskomfortu.

Autorka badań Anna Stefaniak zwraca uwagę na zaskakujący ich aspekt: – Zazwyczaj to najstarsza grupa wiekowa wypada jako ta najbardziej uprzedzona. W tym przypadku to osoby młodsze, 18-30 lat, deklarowały wyższy poziom uprzedzeń i islamofobii. Były najbardziej przeciwne zakazywaniu mowy nienawiści oraz najmniej przeciwne przemocy wymierzonej w muzułmanów.

Omówienie wyników sondażu w Gazecie Wyborczej.