5 kwietnia zaczną się prace przy muralu poświęconym Markowi Edelmanowi, autorstwa Dariusza Paczkowskiego. Mural powstanie na elewacji domu przy ul. Nowolipki 9b i będzie przedstawiał „wyłom w murze jak po uderzeniu pocisku. Przed otwór widać ceglaną ścianę, a na jej tle młodego Marka Edelmana. Ostre rysy, kruczoczarne włosy, pod nosem nieduży wąs – ten wizerunek znamy z jego powojennej fotografii. Bohater powstania w getcie unosi nad głowę zaciśniętą pięść, w której trzyma żonkila”.
Dariusz Paczkowski artysta i pomysłodawca muralu w Gazecie mówi o swoim pomyśle – Postać Marka Edelmana jest dla mnie bardzo ważna. Nie tylko z powodu tego, co robił w czasie wojny, ale też po wojnie. On nigdy nie złożył broni. Walczył o godność człowieka, sprzeciwiał się wszelkiej przemocy i dyskryminacji. Nie raz wspierał nasze działania, m.in. w sprawie ustanowienia w Warszawie ronda Wolnego Tybetu.
Symboliczne odsłonięcie muralu, który jest oddolną inicjatywą grupy przyjaciół, nastąpi 18 kwietnia, o godz. 18:00. W prace przy muralu zaangażowała się także Paula Sawicka-prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Powstał także komitet honorowy, w którego skład weszło około 20 organizacji, ale także każdy może włączyć się w jego tworzenie kupując koszulek-cegiełek grupy 3fala.art.pl, biorąc udział w licytacji płótna z projektem muralu czy choćby przychodząc w dniu odsłonięcia muralu i odciskając z szablonu żonkila lub swoją dłoń w dolnej części ściany z muralem.

Więcej w artykule:
Nowy mural znanego twórcy powstanie na Muranowie