Narodowy Instytut Wolności przyznał milion złotych fundacji, której wiceprezesem jest Piotr Wasilewski będący jednocześnie członkiem rady NIW. Instytut nie widzi w tym żadnego konfliktu interesów.

Fundacja nazywa się Służba Niepodległej i ma „promować postawy patriotyczne”. W 2019 r. dostała z NIW 695 tys. zł na program „Lider młodzieżowego trzeciego sektora”. W 2021 r. ta sama fundacja otrzymała od NIW 300 tys. zł na projekt Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości 2021/22”.

Prezesem fundacji jest Edgar Kobos, narodowiec ze Świętokrzyskiego, wybrany bez konkursu przez MSZ na młodzieżowego delegata RP do ONZ. Dodatkowo Kobos jest wiceprezesem fundacji Polski Instytut Liderów. Tam prezesem jest Sergiusz Trzeciak – znany komentator TVP Info. Instytut Liderów również otrzymał pieniądze z Narodowego Instytutu Wolności.

Na stronie fundacji Piotr Wasilewski, pierwszy wiceprezes jej zarządu i student SGH, jest przedstawiony jako: „Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego, były przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej (dwie kadencje), dwukrotny stypendysta Prezesa Rady Ministrów, a także prof. Piotra Kuryłłowicza oraz Prezydenta Miasta Suwałk”. O tym, że zasiada też w Radzie Narodowego Instytutu Wolności, nie ma tam wzmianki.

Z kolei na stronie NIW czytamy, że Wasilewskiego do władz Instytutu rekomendowały 24 organizacje pozarządowe. Wasilewski przedstawia się tam jako „działacz społeczny, Suwalszczanin”, ale też członek Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Kancelarii Premiera, Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży przy ministrze cyfryzacji, a także członek rady parafialnej przy parafii Bożego Ciała w Suwałkach. To tylko część aktywności studenta SGH. Do tego kilka publikacji i jeszcze hobby. Wasilewski „uwielbia sport: siatkówkę, kolarstwo górskie, biegi przełajowe oraz szachy”.

Więcej w Wyborczej