Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak napisała, że „równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia”, a w szkole jej emanacją jest edukacja włączająca. Paweł Kubicki z SGH, zajmujący się polityką publiczną wobec osób z niepełnosprawnościami, stwierdził, że ta wypowiedź „zamienia potencjalną ofiarę w sprawcę”. Dodał, że kurator „powinna stracić stanowisko i nie dotykać się do edukacji, jeśli nie rozumie podstawowych pojęć”. To nie pierwsza wypowiedź małopolskiej kurator, która wzbudza kontrowersje.

„Równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia. W szkole jej emanacją jest ed. włączająca. Tylko część dzieci ze specjalnymi potrzebami radzi sobie w szkole masowej. Forsowanie inkluzji przez Eu. Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej, szkodzi wszystkim dzieciom!” – napisała na Twitterze małopolska kurator oświaty.

Do tych słów odniósł się w rozmowie z tvn24.pl Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej, socjolog i ekonomista zajmujący się polityką publiczną wobec osób z niepełnosprawnościami i seniorów.

Przypomina, że „równe traktowanie mamy w konstytucji, mamy we wszystkich konwencjach”, a prawa człowieka stanowią fundament prawa. – A jeżeli mówimy o niepełnosprawności, to jest (to określone) przede wszystkim w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, a jeżeli mówimy o edukacji osób z niepełnosprawnościami, to w artykule 24 tejże konwencji, mówiącym właśnie o prawie do edukacji na równych prawach. Mamy też naszą ustawę Prawo oświatowe, która mówi dokładnie to samo – wyliczał.

Więcej na tvn24.pl