Prokuratura na nowo prowadzi śledztwo, w którym sprawdza, czy rysunek „Polish Holocaust” propaguje nienawiść do narodu żydowskiego. Rysunek przedstawia klęczącą postać z biało-czerwoną opaską na ramieniu, do której mierzy z pistoletu postać z czerwoną gwiazdą przypominającą gwiazdę Dawida. Śledczy przesłuchają jako świadka autora rysunku Cezarego Krysztopę. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku na nowo podjęła śledztwo w sprawie rysunku Cezarego Krysztopy. Śledczy sprawdzają go pod kątem naruszenia artykułu 256 paragrafu 1 kodeksu karnego. Czyli sprawdzają, czy „Polish Holocaust” propaguje ustrój faszystowski oraz czy nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych.

Rysunek „Polish Holocaust” przedstawia bowiem klęczącą postać z biało-czerwoną opaską na ramieniu, do której mierzą z pistoletu dwie postacie. Jedna ze swastyką, druga z czerwoną, sześcioramienną gwiazdą. Jak ustaliło OKO.press, w gdańskiej prokuraturze planowane jest przesłuchanie autora grafiki – Cezarego Krysztopy, rysownika z Podlasia, publicysty Polskiego Radia i „Tygodnika Solidarność”.

Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożyło stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, które zajmuje się przeciwdziałaniem ksenofobii. „Słowo i obraz mają ogromną moc, często pociągającą za sobą nienawistne czyny” – tłumaczyło powody złożenia zawiadomienia stowarzyszenie.

Z kolei autor rysunku Cezary Krysztopa wytoczył proces psychologowi prof. Michałowi Bilewiczowi, który bada uprzedzenia. Pozwał go za wykorzystanie rysunku oraz nazwanie go na Twitterze „notoryjnym antysemitą”. Krysztopa broni się przed zarzutem antysemityzmu, ukazując siebie samego jako filosemitę.

Więcej w oko.press