„Wyborcza” pyta rektora KUL ks. Mirosława Kalinowskiego, czy odcina się od stwierdzenia komisji dyscyplinarnej, że „mordy rytualne są elementem nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”. Ks. Kalinowski nie chce odpowiedzieć osobiście, przysyła stanowisko Kolegium Rektorskiego.

Zatrudniony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ks. prof. Tadeusz Guz podczas jednego z publicznych wykładów w Warszawie w 2018 r. powiedział: „My wiemy, kochani państwo, że tych faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych”.

Na słowa ks. Guza o mordach rytualnych zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Domagała się zdecydowanej reakcji, wyjaśniając, że mordy rytualne są wytworem antysemickiej fantazji. Rektor KUL prof. Dębiński przekazał sprawę prof. Annie Haładyj, rzecznik dyscyplinarnej ds. nauczycieli akademickich KUL. Postępowanie zostało umorzone w październiku 2020 r., na co Polska Rada Chrześcijan i Żydów złożyła zażalenie. Wraz z początkiem marca Komisja Dyscyplinarna ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego utrzymała w mocy zaskarżone postanowienie.

Wyborcza zadała Rektorowi pytanie:

Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, przekazał księdzu rektorowi list, w którym wzywa do zajęcia klarownego stanowiska w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza o mordach rytualnych. Czy opinia księdza rektora na temat wypowiedzi ks. Guza jest taka sama jak Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego? To znaczy, że „mordy rytualne są elementem nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej” i wypowiedź ks. prof. Guza wpisuje się w dyskurs naukowy nad tym problemem, który, co należy podkreślić, „ciągle pozostaje nierozstrzygnięty”?

W odpowiedzi na otrzymała jedynie stanowisko Kolegium Rektorskiego KUL:

„Pomawianie wyznawców judaizmu o czyny mordów rytualnych jest nieusprawiedliwione i nieuczciwe. Nie ma naszej zgody na tego rodzaju oskarżenia. Nie znajdują one uzasadnienia w faktach historycznych potwierdzonych badaniami naukowymi. Uniwersytet stoi na stanowisku wyrażanym przez papieży potępiających zarzuty o mordy rytualne. Uniwersytet prowadzi wielopłaszczyznową współpracę ze wspólnotą żydowską w Polsce, czego przykładem są spotkania rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z jej przedstawicielami, jak choćby ostatnie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów prof. Stanisławem Krajewskim, do którego doszło 6 kwietnia 2021 r. W najbliższym czasie planowane są wspólne projekty dotyczące m.in. wymiany młodzieży z Polski i Izraela, przy współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce.

Więcej w Wyborczej