Biuro ds. antysemityzmu przedstawiło w poniedziałek w Wiedniu raport za ubiegły rok. Wynika z niego, że liczba incydentów antysemickich nie zmniejszyła się w spodziewanym stopniu: choć w minionym roku odnotowano mniej przypadków, to ich intensywność wzrosła. Jak podkreśla raport, w szczególności zwiększyła się ilość ataków fizycznych, gróźb oraz szkód materialnych – informuje apa.

W 2022 roku do biura ds. antysemityzmu, prowadzonego przez Wiedeńską Wspólnotę Żydowską (IKG), zgłoszono łącznie 719 incydentów – oznacza to spadek o 25,5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. „To nadal druga najwyższa wartość od czasu rozpoczęcia dokumentowania przypadków w 2008 roku” – skomentował w poniedziałek prezes IKG Oskar Deutsch.

„Te statystyki to tylko +mały bilans+, pokazujące tylko ułamek antysemityzmu w Austrii” – podkreślił Deutsch podczas prezentacji raportu. Jak dodał, liczba niezgłoszonych przypadków jest z pewnością dużo większa. Przypomniał też, że pandemia i związane z nią obostrzenia spowodowały rekordową liczbę zgłoszeń incydentów antysemickich w 2021 roku, kiedy to zarejestrowano 965 przypadków. Wcześniej, w 2020 roku, było ich znacznie mniej (585).

Twórcy raportu podkreślili, że choć w 2022 roku odnotowano mniej incydentów antysemickich, ich intensywność wzrosła – szczególnie nasiliła się liczba fizycznych ataków, gróźb, niszczenia mienia. „Dotyczyło to przede wszystkim napastników i napastniczek przypisanych do kategorii antysemityzmu +muzułmańskiego+. Sprawcami byli głównie młodzi ludzie” – poinformował sekretarz generalny IKG Benjamin Nagele.

„Antysemityzm muzułmański” dotyczył ok. 9 proc. zgłoszonych przypadków. Większość incydentów (55 proc.) spowodowana była przez osoby o poglądach prawicowych, a 20 proc. – lewicowych.

„Każdy incydent antysemicki to o jeden incydent antysemicki za dużo. I naprawdę nie obchodzi mnie, skąd się bierze” – skomentował Oskar Deutsch. Zdaniem minister Karoline Edtstadler (OeVP) w przedstawionym raporcie „szczególnie niepokojący” jest wzrost liczby ataków fizycznych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Więcej na WNP.pl