„Times of Israel” opublikował raport powołując się niemiecką fundację Friedricha Eberta. Oficjalnie zostanie on  odczytany przez premiera landu Brandenburgia Matthiasa Platzecka 1 maja, ale już dziś znamy jego wyniki.

W całej Europie to właśnie kraje leżące w części wschodniej  charakteryzuje szczególna niechęć do Żydów. W czołówce znalazła się natomiast Polska, a tuż za nią Węgry. Na pytanie „Czy Żydzi próbują wykorzystywać fakt bycia ofiarami Holocaustu” 75 % ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Co czwarty uważa też, że państwo Izrael prowadzi „wojnę zagłady” przeciwko Palestynie.  Takie działania zdaniem połowy Europejczyków przyczyniają się do wzrostu antysemityzmu na kontynencie.  Jedynie na pytanie „ Czy „Żydzi mają za duże wpływy w ich kraju” Węgrzy odpowiedzieli: tak w 70% wygrywając w tej konkurencji z Polakami, z których tylko połowa jest podobnego zdania.  Jedną z niewielu pozytywnych informacji zawartych w raporcie jest fakt, że większość badanych uważa, iż Żydzi wzbogacają kulturowo ich kraj.

– Antysemityzm ma długą i straszną historię w Europie. Nasze badania są prowadzone regularnie od 2002 roku i pokazują, że niechęć do Żydów jest jednym z najistotniejszych uprzedzeń do różnych grup społecznych. Wybija się to zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej – napisali w raporcie jego autorzy Andreas Zick, Beate Kuepper i Andreas Hövermann. W raporcie znalazły się też wnioski dotyczące dyskryminacji i uprzedzeń o podłożu rasistowskim, homofobicznym, anty-islamskim i anty-imigranckim. We wszystkich kategoriach najgorzej wypadła Polska i Węgry.

Źródło:

http://www.wprost.pl/ar/317337/Polska-to-bastion-antysemityzmu-wedlug-Niemcow/?N=1

http://www.tvn24.pl/12691,1741851,0,1,niemiecki-raport-polska-antyzydowskim-bastionem,wiadomosc.html