Szwajcarska organizacja Cicad (Koordynacja między społecznościami przeciwko antysemityzmowi i zniesławieniu) zaapelowała w środę o „konkretniejsze kroki” po ataku nastoletniego nożownika na ortodoksyjnego Żyda w Zurychu, m.in. o inicjatywę ze strony prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej.

Szef Cicad Johanne Gurfinkiel powiedział dziennikowi „Arc Info”, że atak, do którego doszło w sobotę, był „kwestią czasu”, biorąc pod uwagę „niebezpieczny klimat”, który zapanował po wybuchu wojny między Izraelem i palestyńskim Hamasem w strefie Gazy.

Gurfinkiel podkreślił, że incydent nie wywołał ogólnokrajowego oburzenia, co – jego zdaniem – dowodzi, iż „nie ma świadomości powagi sytuacji”. „Oczekujemy konkretniejszych kroków, np. zwołania przez prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej pilnego spotkania z reprezentantami zainteresowanych środowisk, tak aby mógł się on zapoznać z ich oczekiwaniami i propozycjami” – powiedział szef Cicad.

Według podanych przez niego statystyk liczba aktów antysemickich we francuskojęzycznych kantonach Szwajcarii zbliżyła się do 1000 przypadków w roku 2023. Oznacza to wzrost o 68 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Do ataku w Zurychu doszło w sobotę. Poważnie ranny przez nożownika 50-letni mężczyzna trafił do szpitala. Domniemany sprawca ataku to 15-latek, który – jak podała agencja AFP – miał zadeklarować lojalność wobec Państwa Islamskiego (IS). Jest on obywatelem Szwajcarii.

Źródło: Polska Agencja Prasowa