W Białymstoku od października 2012 roku, w szkołach ruszą warsztaty antydyskryminacyjne „Różnorodność – podaj dalej!” w ramach projektu Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Warsztaty przeznaczone są dla szkół ponadgimnazjalnych. Według autorów w tym wieku właśnie kształtuje się światopogląd i system wartości młodych ludzi.

-9/12 chce dostarczyć pozytywnych wzorców, jak obchodzić się z różnorodnością, nie traktując jej jak nieszczęścia, które trzeba cierpliwie znosić, lecz jak bogactwo, z którego można czerpać.
Jednym z celów projektu jest też nauczenie młodych ludzi rozpoznawania przejawów dyskryminacji, aby mogli samodzielnie sprzeciwiać się nietolerancji i wykluczeniu. Celem organizatorów jest uświadomienie osób biorących udział w warsztatach, że każdego z nas może spotkać problem dyskryminacji.
Koordynator projektu podkreśla, że edukacja antydyskryminacyjna, która kształtuje postawy otwartości, nie powinna być tylko działaniem jednorazowym, lecz powinna być podstawą edukacji.
Warsztaty będą trwały od października do grudnia, ma uczestniczyć w nich 50 klas białostockich szkół ponadpodstawowych. Poprowadzą je, w ramach wolontariatu, członkowie stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12, którzy już wcześniej prowadzili inne warsztaty. Projekt zdobył dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Ambasady USA w Warszawie.

Otwarta Rzeczpospolita popiera takie działania.
Poparcie dla inicjatywy „Różnorodność- podaj dalej”

Więcej w artykule: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,12305297,Nie_wykluczaj__podaj_dalej__Pionierski_projekt_antydyskryminacyjny.html

Magdalena Skibińska