Psycholog społeczny, prof. Michał Bilewicz wygrał proces z Cezarym Krysztopą, rysownikiem, którego nazwał „notoryjnym antysemitą” podczas publicznego wykładu – za rysunek „Polish Holocaust”. Sąd oddalił pozew Krysztopy o zniesławienie. Wyrok jest prawomocny.

9 kwietnia 2021 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w procesie wytoczonym znanemu psychologowi społecznemu i specjaliście od badań nad uprzedzeniami, prof. Michałowi Bilewiczowi z Uniwersytetu Warszawskiego, przez rysownika Cezarego Krysztopę.

Sprawa rozpoczęła się od wykładu prof. Michała Bilewicza „Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca ’68 jesteśmy?” wygłoszonego w Muzeum POLIN 13 marca 2018, w 50. rocznicę antysemickiej nagonki i zarazem w szczytowym momencie napięć dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem (można go wysłuchać tutaj).

Wykład stał się wydarzeniem politycznym: na żywo na Twitterze relacjonował go polityk Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego, a jego relacja odbiła się szerokim echem w prawicowej prasie.

Jednym z przykładów mowy nienawiści użytych przez Bilewicza był rysunek Cezarego Krysztopy „Polish Holocaust”.

Także w listopadzie 2018 r. stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita powiadomiło organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa przez Cezarego Krysztopę.

„Są one elementem publicznego oczerniania Żydów, podsycają antysemicki mit o żydowskim spisku, trywializują zbrodnię Holokaustu” – pisała Otwarta Rzeczpospolita.

Stowarzyszenie zarzuciło Krysztopie, że naruszył on art. 256 kodeksu karnego:

„§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Kodeks karny wyjmuje spod ścigania działalność edukacyjną, kolekcjonerską i naukową, a także artystyczną. Dlatego stowarzyszenie dołączyło do oświadczenia opinie historyków sztuki. Rozważają oni, czy twórczość Krysztopy można zaliczyć do działalności artystycznej. Stowarzyszenie opierało się na ekspertyzach specjalistów — m.in. dr Agnieszki Skalskiej, autorka książki „Obraz wroga w antysemickich rysunkach prasowych Marca ’68”, oraz Andrzeja Osęki, historyka sztuki.

Więcej w oko.press