Nowe władze miasta pracują nad wdrożeniem w szkołach programu antydyskryminacyjnego, zapobiegającego szerzeniu się w mieście rasizmu, szowinizmu i ksenofobii. – Nauczymy dzieci, że inny wcale nie oznacza gorszy – zapowiada wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. „Wzbogacenie programów edukacji międzykulturowej w szkołach o możliwość spotkania z przedstawicielami różnych kultur w ramach projektu Światowy Wrocław” to jedno ze 100 zadań, których wdrożenie w ciągu pierwszych 100 dni swoich rządów zapowiedział prezydent Jacek Sutryk. Za przygotowanie i realizację zadania odpowiada wiceprezydent Renata Granowska: – Chcemy nie tylko poszerzać wiedzę wrocławskich uczniów o innych kulturach i krajach, tłumaczyć im historyczną wielokulturowość Wrocławia, ale przede wszystkim uczyć ich, że inny nie znaczy gorszy.

Pierwszym elementem programu będą spotkania uczniów (przede wszystkim podstawówek) z obcokrajowcami, którzy opowiedzą im o swoich krajach i kulturze.

Granowska: – Do każdego z dyrektorów, ale również do przedstawicieli uczniowskich samorządów, wystąpię z osobistym pismem, zachęcając do udziału w inicjatywie, z wyjaśnieniem, jak ważna jest to kwestia. Jeśli chodzi zaś o zapewnienie prelegentów do takich zajęć, zwrócę się do przedstawicieli mniejszości i funkcjonujących we Wrocławiu konsulatów. Wszystko dlatego, że chodzi nam o realne działania i wciągnięcie w nie jak największej liczby uczniów, a nie o program, który będzie funkcjonował sam dla siebie, wyłącznie na papierze.

Więcej w Wyborczej