Gazeta  Wyborcza podaje informacje na temat kroków podjętych przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego w walce  z szerzącą się w Internecie nienawiścią na tle narodowościowym. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita stale monitoruje i reaguje na wszelkie tego typu przypadki prowadząc m.in. projekt „Prawo przeciw nienawiści”. Interweniujemy każdorazowy, gdy przekraczane jest prawo wolności słowa, a zaczyna się mowa nienawiści. W ostatnim czasie wysłaliśmy m.in. pismo w sprawie wznowienia publikacji antysemickiej książki „Najświętsze trzy hostie” oraz obraźliwego filmu, który został umieszczony na stronie youtube.com.

Pierwszym sukcesem Radosława Sikorskiego jest niewątpliwie ugoda z wydawcą „Wprost”, który po  procesie o antysemickie wpisy na forum tygodnika, zobowiązany jest oficjalnie przeprosić ministra. Podobne sprawy minister wytoczył także wydawcom dzienników „Fakt” i „Puls Biznesu”. W odpowiedzi na jego pozwy, Ringier Axel Springer zawiesił swoje fora internetowe, m.in. tygodnika „Newsweek”, czy pozwanego „Faktu”.  Sprawą zajęła się też prokuratura. O odpowiedzialność wydawców za wpisy na ich stronach internetowych szef MSZ walczy od 2010 roku, kiedy to zwrócił się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, aby stanowczo sprzeciwiać się antysemickiej i rasistowskiej mowie nienawiści.

Mamy nadzieje,  że wspólne działania przyczynią się do zmniejszenia skali problemu oraz ukarania winnych przestępstw, które w większości są dziś umarzane.